fot. Wskrzeszenie Łazarza, Leon Bonnat - FreeChristImages / Domena publiczna

Święto Marty, Marii i Łazarza – przyjaciół Jezusa

Decyzją papieża Franciszka 29 lipca w całym Kościele wspomina się biblijne rodzeństwo: Martę, Marię i Łazarza. Wcześniej tego dnia obchodzone było tylko wspomnienie św. Marty.

Reklama

Przyjaciele Jezusa

Marta, Maria i Łazarz mieszkali w Betanii niedaleko Jerozolimy i byli przyjaciółmi Jezusa.

Chrystus odwiedził ich dom, kiedy dowiedział się o śmierci Łazarza. Św. Jan opisuje to wydarzenie w swojej ewangelii, relacjonując, że Marta robiła Jezusowi wyrzuty z powodu jego nieobecności. Jezus wskrzesił Łazarza, a wydarzenie to było zapowiedzią Zmartwychwstania.

Św. Łukasz opisuje zaś, jak podczas jednego ze spotkań Marta starała się jak najlepiej ugościć Jezusa, kręcąc się w kuchni. Maria w tym czasie siedziała u Jego stóp, przysłuchując się słowom Nauczyciela.

Reklama
Reklama

W jednej ze swoich homilii papież Franciszek zauważył, że te dwie siostry uczą nas jak żyć po chrześcijańsku. Maria słuchała Pana, natomiast Marta była zdekoncentrowana, bo zajęta była posługiwaniem innym. Była jedną z tych mocnych kobiet, zdolnych by czynić wymówki Jezusowi po śmierci swego brata Łazarza. Jest kobietą przebojową, odważną, ale brakuje jej kontemplacji, nie potrafi „marnować czasu, by wpatrywać się w Pana”.

PRZECZYTAJ: Jak Marta i Maria uczą nas chrześcijańskiego życia

Wspomnienie trójki rodzeństwa

Do 2020 roku w dniu 29 lipca było obchodzone w Kościele wspomnienie Marty, gdyż Kościół miał wątpliwości co do tożsamości Marii i Łazarza. Z drugiej strony rzymskie Martyrologium podaje, że wspomnienie całej trójki było obchodzone w pierwszych wiekach Kościoła, a w niektórych lokalnych wspólnotach ta forma przetrwała do dziś.

Reklama
Reklama

Biorąc to pod uwagę papież Franciszek zdecydował się wprowadzić wspomnienie całej trójki do kalendarza liturgicznego 29 lipca.

Rodzinny duch i przyjaźń

W dekrecie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślono gościnność domu i przyjaźń okazywaną Panu Jezusowi przez świętych Martę, Marię i Łazarza. „W domu w Betanii Pan Jezus doświadczył rodzinnego ducha i przyjaźni Marty, Marii i Łazarza, dlatego Ewangelia Jana stwierdza, że ​​ich umiłował. Marta hojnie go przyjęła, Maria uważnie słuchała jego słów, a Łazarz natychmiast wyszedł z grobu na jego rozkaz” – czytamy w dokumencie.

os, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę