Nasze projekty

Przeżyła 40-godzinną ekstazę. Św. Maria Magdalena de’ Pazzi

W wieku 10 lat oddała się na zawsze Panu, składając ślub dziewictwa. Otrzymała także dar cierniowej korony, stygmaty i mistyczną obrączkę jako znak duchowych zaślubin z Chrystusem. 2 czerwca wspominamy św. Marię Magdalenę de' Pazzi.

Reklama

Katarzyna de’ Pazzi urodziła się we Florencji w rodzinie szlacheckiej 2 kwietnia 1566 r. Miała 10 lat, gdy złożyła ślub dozgonnej czystości i otrzymała pierwszą Komunię św., do której przystępowała odtąd w każdą niedzielę i w święta. W tamtych czasach wywoływało to duże zdziwienie.

16-letnia Maria Magdalena de’ Pazzi, obraz autorstwa Santi di Tito (1583)

Od najmłodszych lat próbowała upodobnić się do ukrzyżowanego Jezusa. W wieku 12 lat przeżyła pierwsze spotkanie z Matką Bożą. Później miała okazję rozmawiać z nią kilka razy. Kiedy miała 17 lat, wstąpiła do klasztoru karmelitańskiego we Florencji, gdzie przyjęła imię zakonne Maria Magdalena. Pełniła obowiązki: zakrystianki, furtianki, mistrzyni nowicjatu i przełożonej domu.

Otrzymała dar cierniowej korony, stygmaty i mistyczną obrączkę jako znak duchowych zaślubin z Chrystusem. 17 maja 1585 r. wpadła w ekstazę, która trwała bez przerwy 40 godzin. W czasie jej trwania otrzymała polecenie od Pana Jezusa, by codziennie spożywała tylko chleb i wodę, a jedynie w dni świąteczne – trochę pokarmu postnego, a także by sypiała odtąd tylko pięć godzin i to na wiązce siana, by w ten sposób wynagrodzić Bogu za grzechy ludzi. 8 czerwca 1585 r. rozpoczęła się nowa seria ekstaz, która trwała z krótkimi przerwami osiem dni. Jednocześnie przeżywała długotrwałe i uporczywe oschłości. Po śmieci swoich bliskich widziała ich dusze cierpiące w czyśćcu. Pozostawiła po sobie pisma ukazujące głębokie doświadczenia duchowości chrześcijańskiej.

Reklama
Reklama

Zmarła 25 maja 1607 r. Już w 19 lat później Urban VIII ogłosił ją błogosławioną, a kanonizował ją 28 kwietnia 1669 Klemens IX. Św. Maria Magdalena jest patronką Florencji i Neapolu. W ikonografii ukazywana jest w habicie karmelitanki. Jej atrybutami są: Dziecię Jezus, dyscyplina, gołębica, korona cierniowa, krzyż, lilia, serce trzymane w prawej dłoni i stygmaty.


Modlitwa św. Marii Magdaleny de’ Pazzi do Duch Świętego

Przybądź, Duchu Święty. Niech zstąpi Zjednoczenie z Ojcem i Umiłowanie Syna. Ty, Duchu prawdy, jesteś nagrodą Świętych, orzeźwieniem dusz, światłem w ciemnościach, bogactwem ubogich, skarbem miłujących, nasyceniem głodnych, umocnieniem pielgrzymów. Ty wreszcie jesteś skarbem wszelkich skarbów.

Reklama
Reklama

Przybądź, Duchu Święty, Ty, który zstępując na Maryję sprawiłeś, że Słowo stało się ciałem, spraw w nas łaską to, czego w Niej dokonałeś przez łaskę i naturę.

Przybądź, czystej myśli pokarmie, źródło wszelkiego dobra, zbiorze wszelkiej czystości.

Przyjdź i zabierz wszystko, co przeszkadza nam być zabranym przez Ciebie

Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę