fot. Wikipedia

Augustyn Zhao Rong i Towarzysze. Wspominamy 120. męczenników chińskich

Przez kilka ostatnich stuleci Kościół katolicki w Chinach nieustannie wzrastał, ale był jednocześnie wielokrotnie prześladowany. Z powodu wiary ginęli misjonarze, biskupi, prezbiterzy oraz świeccy. Dziś w liturgii wspominamy Augustyna Zhao Rong i towarzyszy - grupę 120. męczenników chińskich, których w 2000 roku kanonizował papież Jan Paweł II.

Reklama

Za pierwszego chińskiego męczennika uznawany jest o. Franciszek Fernandez de Capillas, który poniósł śmierć w 1648 roku podczas najazdu Tatarów na region Fujian. Hiszpański dominikanin został beatyfikowany w 1909 roku, a następnie kanonizowany w 2000 roku.

Grupie 120. męczenników kanonizowanych w 2000 roku przez Jana Pawła II przewodzi Augustyn Zhao Rong. Pierwszy chiński kapłan umęczony za wiarę pochodził z prowincji Syczuan, jako dwudziestolatek wstąpił do wojska i uczestniczył w eskortowaniu do Pekinu grupy – cierpliwych i odważnych – chrześcijańskich więźniów. Ponownie zetknął się z nimi w prowincji Wuczuan, a także poznał o. Marcina Moya, którego wiara skłoniła Augustyna do przyjęcia chrztu w wieku 30 lat. Przez kilka kolejnych lat przygotowywał się do kapłaństwa a święcenia przyjął w 1781 roku.

Gdy za panowania cesarza Jiaqinga wszczęto prześladowania wobec chrześcijan Augustyn został aresztowany podczas pełnienia posługi, a później uwięziony w Chengdu, gdzie skazano go na dotkliwą karę cielesną. Otrzymał kilkadziesiąt uderzeń bambusowym kijem w kostki oraz policzków zadanych skórzaną podeszwą. Zmarł w więzieniu kilka dni później, 27 stycznia 1815 roku i został pierwszym kapłanem-męczennikiem pochodzącym z Chin.

Reklama
Reklama

Pod koniec XIX wieku prześladowania nasilały się, a członkowie sekty bojowników, zwanych bokserami, zaczęli napadać i palić kościoły, a następnie mordować wiernych. Przy ołtarzu zginęło dwóch francuskich jezuitów – Remigiusz Isoré i Modest Andlauer. Inni chrześcijanie pod przewodnictwem o. Mangin schronienia szukali w Czu-Kia-cho, a ostatniego ratunku w kościele. Śmierć poniosło w sumie około 1800 chrześcijan, ponadto około 1200 zginęło w okolicach miasteczka. Imiona tych osób, i to tylko w kilkudziesięciu przypadkach, ustalono wiele lat później. W 2000 roku Jan Paweł II kanonizował 120 męczenników chińskich, wśród których znaleźli się misjonarze: jezuici, franciszkanie, dominikanie, salezjanie i członkowie Paryskich Misji Zagranicznych, oraz biskupi, kapłani i świeccy, mężczyźni i kobiety, pochodzący z Chin.

brewiarz.pl, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę