Nasze projekty

Program Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie

Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie rozpocznie się już wieczorem 21 sierpnia. Przez 5 dni rodziny z całego świata będą rozmawiać, przyglądać się sobie, zgłębiać papieską encyklikę "Laudato Si" oraz przeżyją spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Reklama

Irlandia od kilku tygodni żyje głównie tym wydarzeniem. Pojawiają się tysiące gadżetów z papieżem Franciszkiem, wszelkie miejsca hotelowe szykują się na masowe oblężenie. Z powodu papieskiej Mszy św. w Phoenix Park w Dublinie zamknięto na 3 dni pobliskie Zoo. 

Spotkanie rozpocznie się we wtorek 21 sierpnia wieczorną modlitwą we wszystkich irlandzkich diecezjach, prowadzoną równolegle.
Następnego dnia, w środę rozpocznie się Kongres Rodzin – przypominające konferencję biletowane spotkanie, którego siedzibą będzie olbrzymi budynek Royal Dublin Society. Zwykle odbywają się tu słynne wystawy koni rasowych oraz… mecze rugby. Z uwagi na brak własnego parkingu uczestnicy Kongresu proszeni są o dojazd komunikacją publiczną.

Siedzibę Kongresu dostosowano dla rodzin z dziećmi: nie brakuje miejsc do karmienia, placu zabaw z opiekunami a nawet olbrzymiej maskotki w postaci owieczki imieniem Éirinn (Irlandia). Po raz pierwszy nie zabraknie też polskiego akcentu – stoisko prezentujące życie wiarą w polskich rodzinach przygotowała fundacja „Tak dla rodziny”. O udziale Polaków w Spotkaniu pisaliśmy >>tutaj

Reklama

Każdy dzień Kongresu będzie poświęcony różnym tematom podjętym przez Franciszka w encyklice „Amoris laetitia” (Radość miłości). Pierwszego dnia będzie to „Rodzina i wiara”, drugiego „Rodzina i nadzieja”, trzeciego „Rodzina i miłość”.
25 sierpnia, w sobotę, rozpocznie się tzw. Festiwal Rodzin, który można porównać do międzynarodowego rodzinnego festynu z koncertami, świadectwami, zabawą i tańcami.
Wieczorem do Festiwalu dołączy osobiście papież Franciszek, który do Irlandii przybywa specjalnie na tę okoliczność.
Wielki finał spotkania odbędzie się ostatniego dnia – 26 sierpnia, kiedy to papież Franciszek odprawi dla wszystkich rodzin Mszę św. w Phoenix Park. Wtedy również ogłosi miejsce następnego spotkania z rodzinami w 2021 r.

Światowe Spotkania Rodzin wymyślił jeszcze w 1994 r. papież Jan Paweł II, jako swoistą kontynuację pomysłu Światowych Dni Młodzieży. Od tego czasu odbywają się one regularnie co trzy lata, za każdym razem w innym zakątku świata. Dotychczas odbyły się już m.in. w Rzymie, Mediolanie, Walencji, Manili czy Meksyku. 

Ramowy program Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie:

Reklama

21 sierpnia 2018 – uroczysta inauguracja Światowego Spotkania Rodzin

Start: godz. 20

Modlitewne spotkania odbędą się równolegle we wszystkich diecezjach Irlandii

Reklama

22-24 sierpnia 2018 – Światowy Kongres Rodzin

miejsce: Royal Dublin Society, Ballsbridge, Dublin 4

Start: codziennie godz. 10. Czas zakończenia: godz. 20

Ciekawi mówcy, warsztaty i dyskusje wokół „Amoris Laetitia”; wystawy, działania artystyczne i kulturalne, codzienne sprawowanie Eucharystii, wspólna modlitwa i liturgia. Każdego dnia zastanowimy się nad tematem „Ewangelia rodziny: radość dla świata” wybranym przez Ojca Świętego.

25 sierpnia – Festiwal Rodzin
Miejsce: stadion Croke Park, Dublin

Start: godz. 18:30

Świąteczny czas, w którym zgromadzimy się, aby uczcić temat Światowego Spotkania. Będzie to kulturalna celebracja muzyki, tańca, piosenki, modlitwy, w radosnej scenerii.

26 sierpnia 2018 r. – Uroczysta celebracja Eucharystyczna

Miejsce: Phoenix Park, Dublin

Start: godz. 15

W uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka złączymy się w dziękczynieniu Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za dar rodziny i za uświęcenie na drodze tego powołania. Miejscem spotkania będzie olbrzymi park miejski.
Z powodu kwestii bezpieczeństwa wydarzenie było objęte limitem miejsc, więc udział wymaga posiadania wydawanej przez organizatorów wejściówki. Wszystkie skończyły się 2 tygodnie po rozpoczęciu ich dystrybucji. 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę