Nasze projekty

Papież odwiedził „Irlandzką Częstochowę”

Narodowe sanktuarium maryjne w Knocku koło Galway, było pierwszym punktem programu drugiego, ostatniego dnia pobytu Franciszka w Irlandii.

Papież odwiedził to miejsce, nazywane „irlandzką Częstochową”, położone niedaleko granicy z Irlandią Północną i odmówił ze zgromadzonymi tam wiernymi modlitwę Anioł Pański, a na zakończenie udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego. Następnie gorąco żegnany przez nich odjechał samochodem na miejscowe lotnisko, skąd odleciał samochodem do Dublina.

Ojciec Święty przybył do Knock z pewnym opóźnieniem w stosunku do programu a na miejscu, mimo chłodnej i dżdżystej pogody, czekało na niego kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Po objechaniu papamobilem wszystkich sektorów na rozległych błoniach przed kościołem wszedł do Kaplicy Objawienia, gdzie pomodlił się przez kilka chwil przed posągiem Matki Bożej, po czym pozostawił w darze dla sanktuarium duży Złoty Różaniec w ozdobnej szkatułce. Przez cały ten czas towarzyszyli mu arcybiskup archidiecezji Tuam, na której terenie leży Knock – Michael Neary i rektor sanktuarium ks. Richard Gibbons.

Następnie Ojciec Święty wyszedł do wiernych, aby odmówić z nimi modlitwę Anioł Pański, poprzedzoną – jak zwykle – rozważaniami. Po jej odmówieniu udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, po czym żegnany ciepło przez zebranych opuścił samochodem sanktuarium, udając się na lotnisko, skąd odleciał do stolicy Irlandii. Jest tam spodziewany ok. godziny 14 czasu warszawskiego.

Reklama
Reklama

Początki szczególnej sławy Knock – małej miejscowości, położonej w jednej z najbiedniejszych części kraju, sięgają 21 sierpnia 1879, gdy wieczorem w miejscowym kościółku w ulewnym deszczu ukazała się Matka Boska w towarzystwie świętych Józefa i Jana Ewangelisty. Świadkami tego wydarzenia, trwającego około dwóch godzin, były najpierw dwie miejscowe kobiety, a następnie 10 innych osób.

8 października tegoż roku ówczesny pasterz Tuamu abp John MacHale powołał komisję do zbadania prawdziwości objawień, która po kilku miesiącach działalności uznała je. Potwierdziła to druga komisja, utworzona w 1936 r.

Miejsce to szybko zyskało sławę, wykraczającą daleko poza najbliższą okolicę, a nawet poza Irlandię, także dzięki uzdrowieniu kilku chorych, którzy tu przybywali. Dziś odwiedza je rocznie do półtora miliona pielgrzymów. Ze względu na liczne łaski i uzdrowienia, jakich doznają tu wierni, sanktuarium bywa nazywane „irlandzkim Lourdes”. 15 sierpnia 2013 tam właśnie uroczyście poświęcono Irlandię Niepokalanemu Sercu Maryi.

Reklama
Reklama

W setną rocznicę objawień – 30 września 1979 r. – Knock odwiedził Jan Paweł II, nadając jednocześnie nowo zbudowanemu kościołowi Maryi Królowej Irlandii godność bazyliki mniejszej i odznaczając ją Złotą Różą – najwyższym wyróżnieniem papieskim dla sanktuariów maryjnych. Świątynię tę, ukończoną w 1976 r. i mieszczącą ok. 15 tys. osób, jak również pobliskie lotnisko międzynarodowe wybudowano z inicjatywy ówczesnego proboszcza prał. Jamesa Horana.


KAI/ot

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę