Nasze projekty
Fot. Archiwum Rodziny Korczyńskich

Z Ukrainy do Rzymu na Światowe Spotkanie Rodzin. „To będzie wielki zaszczyt”

Ich ojczyzną jest Ukraina, mieszkają w Polsce, a teraz wyruszają do Rzymu na rozpoczynjące się 22 czerwca X Światowe Spotkanie Rodzin. Włodzimierz i Tatiana Korczyńscy właśnie oczekują narodzin dziewiątego dziecka. „To będzie wielki zaszczyt reprezentować tam Ukrainę, być z rodzinami z całego świata i modlić się o pokój” – mówi Family News Service Włodzimierz Korczyński.

Reklama

Tego nikt i nic nie zastąpi!

Rozmawiamy dzień po przyjeździe Włodzimierza Korczyńskiego z Ukrainy. Wozi tam pomoc humanitarną. Przyznaje, że jego życie zmieniło doświadczenie obecności na Majdanie, gdzie w lutym 2014 roku doszło do masakry prounijnych demonstrantów przez służby prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Te wydarzenia radykalnie zmieniły moje podejście do wszystkiego, do rodziny także – wspomina Włodzimierz Korczyński. Wtedy – jak dodaje – na pierwszym miejscu były praca i obowiązki. Wówczas zaczęły się zmiany. Zrozumieliśmy, że najważniejsza dla nas jest rodzina. Nie można wychować dziecka przez obcych ludzi, potrzeba bliskości, własnego przykładu i miłości. Tego nikt i nic nie zastąpi – zaznaczył.

24 lutego byłem gotowy na wszystko. Praktycznie na drugi dzień wyjechałem z pomocą humanitarną na Ukrainę. Bardzo ciągnie mnie na Ukrainę, chcę tam być i służyć ludziom – przyznaje.

Reklama

To błogosławieństwo i zadanie

Do uczestnictwa w Światowym Spotkaniu Rodzin zaprosił rodzinę Korczyńskich ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Małżeństwo podkreśla, że sam wyjazd i możliwość zaniesienia modlitwy o pokój to dla nich błogosławieństwo, ale i zadanie.

Dla mnie, dla mojej rodziny to będzie wielki zaszczyt, że mogę reprezentować tam Ukrainę, być z rodzinami z całego świata i modlić się o pokój na Ukrainie (…) Bóg może zrobić cud w każdym momencie, może nawrócić Rosję – mówi Korczyński.

Mimo doświadczenia rosyjskiej agresji na ich kraj, Korczyńscy nie tracą nadziei – proszą i dziękują. Proszą o modlitwę i przy każdej okazji dziękują za wsparcie, jakiego Polacy udzielają im samym a także ich rodakom, doświadczającym wojny.

Reklama

Gospodarzem X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie będzie papież Franciszek. Ojciec Święty przywita się z uczestnikami wydarzenia 22 czerwca po południu w Auli Pawła VI, a w sobotę 25 czerwca odprawi mszę na Placu świętego Piotra. W programie rzymskiego spotkania znalazły się także Festiwal Rodzin, Kongres Duszpasterski oraz konferencje poświęcone życiu rodzin katolickich, zadaniom rodziców i miłości małżeńskiej. Światowe Spotkanie Rodzin odbywa się z rocznym opóźnieniem, spowodowanym pandemią.

Family News Service,zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę