Nasze projekty

Franciszek w Irlandii – relacja LIVE

Relacjonujemy na bieżąco rozpoczynającą się w sobotę 25 sierpnia papieską wizytę apostolską w Irlandii.

20:30 Papież Franciszek przyjechał na stadion Croke Park, gdzie trwa Festiwal Rodzin – wieczorne spotkanie uczestników Światowego Spotkania Rodzin.


17:55 Dobiega końca poruszające spotkanie Franciszka z bezdomnymi – podopiecznymi ośrodka prowadzonego w Dublinie przez ojców kapucynów. Zwracając się do posługujących tu zakonników papież stwierdził, że „są ważnym przesłaniem dla wszystkich księży”. Do bezdomnych zaś powiedział:  -Dziękuję wam za zaufanie! Wy jesteście Kościołem, wy jesteście Ludem Bożym. Proszę, módlcie się za Kościół, za księży, za biskupów i za mnie!

Reklama
Reklama

Wielu słuchaczy Ojca Świętego ocierało łzy wzruszenia po jego przemówieniu. Poruszeni są również relacjonujący wydarzenie dziennikarze.

Przeczytaj również

17:20 Franciszek jest w drodze z katedry na spotkanie z bezdomnymi. Wzdłuż jego trasy przejazdu ustawiła się masa mieszkańców Dublina

Reklama
Reklama


16:35 W pro-katedrze w Dublinie rozpoczęło się spotkanie Franciszka z narzeczonymi, młodymi małżonkami i małżonkami z wieloletnim doświadczeniem życia rodzinnego. Najpierw papież modlił się kilka minut przed tabernakulum, potem zajął miejsce by wysłuchać świadectw kilku par. Przemówienie rozpoczął żartując: – Gdy na was patrzę przestaję wierzyć w to co mówią: że młodzi ludzie nie chcą się żenić!

Reklama

16:15 Nawet 100 tys. ludzi już oczekuje na ulicach Dublina na papieski przejazd do prokatedry Najświętszej Maryi Panny. Spotkanie z małżeństwami rozpocznie się tam za kwadrans


14:00 Właśnie zakończyło się pierwsze przemówienie papieża Franciszka wygłoszone w Irlandii. Papież wspomniał tzw. porozumienia wielkopiątkowe w Irlandii Północnej oraz trudny rozdział relacji Irlandia-Kościół spowodowany nadużyciami seksualnymi duchownych wobec powierzonych im dzieci. Nazwał ten skandal „poważnym zgorszeniem” oraz „zdradą zaufania” „Mam w sercu słowa które usłyszałem na lotnisku od pani minister odpowiedzialnej za ochronę dzieci. Bardzo za nie dziękuję” – powiedział Franciszek. Dodał również, że nie można przesłaniać obecnej pracy duchownych katolickich w dziedzinie ochrony dzieci.


13:35 Na Zamku Dublińskim Franciszka powitał premier Irlandii Leo Varadkar. Podziękował za jego nauczanie o ekologii oraz wezwanie do opieki nad ubogimi i uchodźcami, za pamięć o „wszystkich pozostających za krawędzią społeczeństwa”. Wyraził też nadzieję, że Franciszek w przyszłości odwiedzi Irlandię Północną. Nawiązał do ujawnionej kilka tygodni temu sytuacji w Pensylwanii, gdzie duchowni katoliccy dopuszczali się nadużyć seksualnych wobec dzieci. „Tu w Irlandii brzmiało to znajomo” – powiedział Varadkar. Podziękował Franciszkowi za zdecydowane potępianie takich sytuacji i wyraził nadzieję, że „za słowami pójdą czyny”.

Wspomniał również o zmianach, jakie dokonały się w Irlandii w ostatnich latach. „Kilkakrotnie poprawialiśmy prawo, otwierając je m. in. na różne kształty rodzin. Jesteśmy dziś innym krajem niż kilkadziesiąt lat temu”.

Wyraził nadzieję na to, że obecna wizyta Franciszka otworzy nowy rozdział w relacji Irlandia-Kościół katolicki. Na zakończenie przemówienia poprosił Ojca Świętego o modlitwę.


12:57 Franciszek posadził pamiątkowy dąb przed rezydencją prezydenta Irlandii. Tak samo zrobił papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w tym kraju w 1979 r.


12:40 Papież złożył wpis do księgi gości prezydenta Irlandii Michaela D. Higginsa. Napisał po angielsku: „Z wdzięcznością za gorące powitanie, które otrzymałem, zapewniam was i mieszkańców Irlandii o moich modlitwach, prosząc aby wszechmocny Bóg mógł was prowadzić i chronić. Francis”


12:25 W Áras an Uachtaráin – rezydencji prezydenta Irlandii rozpoczęła się ceremonia powitania papieża Franciszka.


11:35 U stóp samolotu papieża przywitała trójka dzieci z kwiatami oraz rodzina biorąca udział w ŚSR, która wręczyła Ojcu Świętemu ornat. Ponadto Franciszka witali: nuncjusz apostolski w Irlandii, abp Jude Thaddeus Okolo, wicepremier irlandzkiego rządu Simon Coveney, przedstawiciele władz Dublina, kard. Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, episkopat Irlandii z kard. Séan Bradym, emerytowanym arcybiskupem Armagh, Diarmuidem Martinem, arcybiskupem Dublina, abp Eamonem Martinem, prymasem całej Irlandii i przewodniczącym Konferencji Biskupów, metropolitą Tuam, abp Michaelem Nearym, arcybiskupem Cashel i Emly, Kieranem O’Reilly oraz anglikańskim arcybiskupem Dublina, Michaelem Jacksonem.


11:30 – Samolot z papieżem Franciszkiem wylądował na lotnisku w Dublinie. O 13:10 rozpocznie się oficjalna ceremonia powitalna z udziałem prezydenta Irlandii


9:30 Samolot linii AlItalia jest w drodze do Dublina

Godziny podajemy według czasu polskiego

ad, KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę