Abp Farrell: potrzebujemy dobrej liturgii, ona kształtuje ludzi

Kościół w Irlandii czeka misyjna transformacja – zapowiada nowy arcybiskup Dublina abp Dermot Farrell. Przyznaje, że jego ojczyzna przeżywa trudne chwile ze względu na pandemię. Kościół chciałby być w tych dniach blisko cierpiących i umierających, ale często nie może. Zakazane są odwiedziny w domach, nie można sprawować mszy z ludem.

W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Farrell wymienił priorytety swojej pasterskiej posługi: to przede wszystkim ewangelizacja i odnowienie parafii, aby były one miejscem, gdzie można doświadczyć żywej wiary.

Ważne jest, aby ludzie, którzy przyjdą do kościoła, mogli tam doświadczyć dobrej liturgii. Liturgia ma bowiem formacyjną moc. Kształtuje ludzi. Dobra liturgia może niekiedy zrobić dużo więcej niż dobre rozmowy – mówił.

Duchowny przekonywał, że w liturgię angażujemy różne zmysły: „słuchamy Słowa Bożego, dobrej muzyki liturgicznej, patrzymy na starannie przygotowane szaty liturgiczne”.

Reklama
Reklama

Dobra liturgia dociera do ludzi. Wiem to z mojej pracy na parafii. Widzimy to na przykład w sytuacji, kiedy ludzie powracają do kościoła po jakimś tragicznym wydarzeniu, śmierci młodego człowieka, gdy kogoś opłakują – dodał.

Abp Farrell podkreślił, że „liturgia ma w sobie moc, która niesie ludzi przez te trudne chwile żałoby i smutku”, ale jednocześnie potrzebujemy też nowych powołań.

Jakby nie było do sprawowania sakramentów, Eucharystii, spowiedzi czy namaszczenia chorych, potrzebujemy księży – powiedział.

Reklama
Reklama

ZOBACZ TEŻ: Franciszek: “Jezus upodobał sobie cierpiących”. Wróciła modlitwa w oknie papieskim

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę