Nasze projekty

Kraków: zwiększona komunikacja miejska podczas ŚDM

Komunikacja miejska podczas Światowych Dni Młodzieży – to temat konferencji prasowej, która odbyła się w piątek w Urzędzie Miasta Krakowa. Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego zaprezentowali trasy korytarzowych linii tramwajowych i autobusowych, które ułatwią poruszanie się po mieście mieszkańcom i pielgrzymom.

Reklama

Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu poinformowali podczas spotkania o tym, jak będzie funkcjonowało miasto w ostatnim tygodniu lipca. Specjalne linie korytarzowe, kursujące z dużą częstotliwością, bilet na czas trwania ŚDM za 15 złotych czy nowo wyremontowane drogi i chodniki – to tylko niektóre udogodnienia przygotowane dla mieszkańców. Dodatkowo przygotowanych zostało kilkanaście linii specjalnych: 8 parkingowych, 8 autobusowych i 4 parkingowe.

Obecnie w mieście rozdawane są mieszkańcom ulotki i informatory dotyczące komunikacji podczas ŚDM, pojawią się także specjalne rozkłady jazdy, a dodatkowe tramwaje i autobusy będą specjalnie oznakowane. Komunikacja w Krakowie zostanie zwiększona od 26 lipca.

W Krakowie I strefa ograniczonego ruchu obejmująca Stare Miasto i okolice, będzie obowiązywała od 26 lipca do 1 sierpnia, II strefa obejmująca m. in. Bronowice będzie obowiązywała od 26 do 31 lipca, III strefa obejmująca zaś Łagiewniki, Podgórze i Nową Hutę będzie obowiązywała od 29 do 31 lipca. Będą również dwa obszary zamknięte, gdzie możliwy będzie jedynie wjazd pojazdów służb oraz obsługi technicznej: Błonia (od 26 lipca do 1 sierpnia) i część Łagiewnik (od 26 do 31 lipca).

Reklama
Reklama

Aby mieszkańcy mogli poruszać się samochodem między strefami będą musieli posiadać wjazdówki.
– Wjazdówki można pobrać albo ze stron: www.krakow.pl, zakładka ŚDM2016 oraz www.zikit.krakow.pl lub w punktach informacyjnych ZIKiT przy pl. Bohaterów Getta, Politechnice Krakowskiej, Rondzie Mogilskim oraz w punktach sprzedaży biletów komunikacji miejskiej i siedzibach Rad Dzielnic – poinformował Jan Machowski z Urzędu Miasta Krakowa.

W trakcie ŚDM do przewozu pasażerów wykorzystanych zostanie 250 tramwajów i 580 autobusów, znacznie więcej niż w typowym okresie wakacyjnym, które będą kursować z większą częstotliwością. Wyznaczone zostaną także dodatkowe buspasy, które ułatwią przemieszczanie się między poszczególnymi strefami, tam gdzie ruch samochodów będzie ograniczony.

MPK i ZIKiT zachęcają mieszkańców, by podczas Światowych Dni Młodzieży korzystali z komunikacji miejskiej, a samochody zostawili w domu. Wśród przygotowanych ułatwień jest wprowadzenie biletu za 15 zł za przejazd KMK przez 6 dni, obowiązującego w granicach miasta i na trasach aglomeracyjnych, z którego będzie można korzystać od 26 do 31 lipca.

Reklama
Reklama

Wszelkie informacje na temat Światowych Dni Młodzieży można znaleźć na specjalnej stronie: sdminformacjadrogowa.pl, a także w specjalnej zakładce ŚDM 2016 na stronie krakow.pl i zikit.pl.
Dostępna jest również infolinia (12 616 86 06), pod którą mogą zgłaszać się mieszkańcy, by dowiedzieć się jaka wjazdówka będzie im potrzebna, by mogli swobodnie poruszać się samochodem w obrębie stref dopuszczonych do ruchu.

Z pytaniami można dzwonić również na numer całodobowego dyżuru interwencyjnego ZIKiT: 12 616 75 55 oraz centralę Zarządu: 12 616 70 00.


led / Kraków

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite