Nasze projekty
Pixabay.com/schuetz-mediendesign

To prawdziwe miasto dzieci! Jedyne takie na świecie

Rabka-Zdrój to od lat miasto, które od lat jest ważne dla dzieci. Z tej okazji Kapituła Orderu Uśmiechu nadała mu tytuł „Miasta Dzieci Świata”. Co takiego wyróżnia tę małopolską miejscowość?

Reklama

Rabka-Zdrój od 160 lat specjalizuje się w leczeniu i pomocy dzieciom. Górskie powietrze, dużo słońca i źródła solankowe spowodowały, że już w 1860 powstało tam uzdrowisko dla dzieci – było to wtedy pierwsze takie miejsce w Polsce i trzecie w Europie.

Rabka to jednak nie tylko leczenie. Od 1949 roku działa tam Teatr Lalek „Rabcio”, który co roku prezentuje kilka premier sztuk przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych.

Nietypowe muzeum, oryginalne zawody

W 1988 roku w Rabce rozpoczął swoją działalność lunapark – było to pierwsze tego typu miejsce w naszym kraju. W tym miejscu znajduje się też Muzeum Rekordów i Osobliwości, w którym zgromadzono najdziwniejsze przedmioty – takie jak gigantyczne buty, czy najdłuższy w Polsce warkocz.

Reklama
Reklama

W Rabce co roku organizowane też są oryginalne zawody – takie jak mistrzostwa w dojeniu sztucznej krowy, czy wyścig w jeździe na… sedesach. Najmłodszych w tym mieście powinno też zainteresować pomnik ulubionej postaci, czyli św. Mikołaja

To wszystko spowodowało, że w 1996 roku Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu nadała miejscowości tytuł „Miasta Dzieci Świata”. Widać to też w herbie miasta, którego połowa to uśmiechnięta twarz dziecka.

Podobnymi wyróżnieniami są uhonorowane tylko dwa miejsca w Polsce: Świdnica to „Stolica Dziecięcych Marzeń”, a Głuchołazy są „Miastem Orderu Uśmiechu”. Wśród laureatów tego wyróżnienia są m.in. Jan Paweł II, a także papież Franciszek.

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę