fot. Haley Black/Pexels

Odpoczynek dla ciała i ducha. O tym musisz pamiętać planując zagraniczne wakacje

Rozpoczyna się sezon wakacyjnych wyjazdów. To także okazja, by połączyć odpoczynek ciała z odpoczynkiem ducha i w czasie urlopu wyjechać na pielgrzymkę. A propozycji nie brakuje - Medjugorie, Fatima, Camino de Santiago, Włochy, Grecja... Jak zmieniły się te miejsca w czasie pandemii i o czym należy pamiętać planując i wyjeżdżając w podróż za granicę? Rozmawiamy z Janem Olczykowskim, założycielem pielgrzymkowego Biura Podróży Misja Travel, które funkcjonuje na rynku już ponad 10 lat.

Reklama

Jak pandemia wpłynęła na sposób podróżowania?

Jan Olczykowski: Miniony rok był trudny dla wszystkich. Jesteśmy zmęczeni i bardziej niż zwykle potrzebujemy wakacji, które umożliwią nam autentyczny wypoczynek. Po wielomiesięcznym ograniczeniu możliwości przekraczania granic, powszechnie bardziej doceniamy możliwość podróżowania i jest to na pewno pozytywna konsekwencja całej sytuacji.

Poza tym zależność od wprowadzanych zmian, które obowiązują podróżnych, wymusiła uelastycznienie podejścia do podróżowania. Z tego wynika tegoroczna popularność wyjazdów last minute. Decydujemy się na wyjazdy spontanicznie, w ostatniej możliwej chwili. Kolejna odczuwalna zmiana to wydłużenie procesu przygotowania do wyjazdu o dodatkowe kwestie formalne związane z koniecznością wykonania testu na COVID-19, choć akurat nie wszędzie. Stosunkowo częściej wybieramy bliższe kierunki, wyjazdy po Europie lub krajach z nią sąsiadujących.

Widać jakąś zmianę tendencji w popularności destynacji pielgrzymkowych?

Wśród naszych klientów nie jest ona znacząca. Od ponad dziesięciu lat jako Misja Travel organizujemy wyjazdy pielgrzymkowe i turystyczne. W tym roku sezon otworzyliśmy później niż zwykle, ale szczególnie intensywnie. Pierwsze grupy wyleciały z naszym biurem do Medjugorie oraz na szlak Camino de Santiago. Do tych destynacji, miejsca wyprzedały się jako pierwsze. Wpłynął na to fakt, że w 2021 roku obchodzimy 40. rocznicę objawień w Medjugorie oraz Jubileuszowy Rok Jakubowy. Dużą popularnością cieszą się również wyjazdy do Fatimy, Włoch, Grecji i Gruzji. Wśród nich tylko Gruzja stanowi novum i sądzę, że okaże się wakacyjnym „hitem”. My staramy się ją pokazać również od mniej oczywistej strony, szukając miejsc początków chrześcijaństwa.

Czy widać wpływ pandemii na tegoroczne wyjazdy pielgrzymkowe?

Światowa sytuacja znacząco ograniczyła cały ruch turystyczny, w tym pielgrzymkowy. Osoby wierzące nadal chcą odwiedzać miejsca święte, ale w tym roku katolik nierzadko staje przed dylematem, czy wybrać pielgrzymkę czy wyjazd typowo wypoczynkowy. W odpowiedzi na ten dylemat stworzyliśmy unikalną ofertę wakacji dla osób wierzących, którzy potrzebują odpoczynku, ale nie chcą rezygnować z codziennego praktykowania wiary. Proponujemy wakacje w miejscach, które zachwycają, dostarczają niezapomnianych doświadczeń, ale przede wszystkim zbliżają do Boga. Wśród nich są Włochy, Medjugorie, Fatima, Hiszpania, Liban oraz Ukraina.

Podczas „Wypoczynków z Misją” pielgrzymi zakwaterowani są w jednym hotelu położonym blisko sanktuarium lub plaży. Grupom przez cały pobyt służą swoją opieką kapłan oraz pilot. Programy wypoczynków przewidują możliwość codziennego uczestnictwa w Mszy Świętej oraz skorzystania z szerokiej oferty wycieczek fakultatywnych do najciekawszych miejsc danego regionu. Nasze programy łączą elementy pielgrzymkowe z przestrzenią na odpoczynek i realizację indywidualnych potrzeb. Są najlepszym rozwiązaniem dla osób oczekujących od wakacji komfortu i spokoju.

Reklama
Reklama

Katolik nierzadko staje przed dylematem, czy wybrać pielgrzymkę czy wyjazd typowo wypoczynkowy. W odpowiedzi stworzyliśmy unikalną ofertę wakacji dla osób wierzących, którzy potrzebują odpoczynku, ale nie chcą rezygnować z codziennego praktykowania wiary. Proponujemy wakacje w miejscach, które zachwycają, dostarczają niezapomnianych doświadczeń, ale przede wszystkim zbliżają do Boga.

Można powiedzieć, że turystyka wraca do normy?

Poniekąd praktycznie tak właśnie się dzieje. Widzimy to wyraźnie w ostatnich tygodniach, gdy rosną rezerwacje wyjazdów do państw, które rozluźniają obostrzenia dotyczące podróżnych. Znoszenie konieczności wykonywania testów przez osoby zaszczepione lub dla wszystkich wpływa na skokowe wzrosty rezerwacji wyjazdów do otwierających się destynacji. Liczba rejsów i dostępnych lotnisk jest porównywalna do stanu z roku 2019. Możemy powiedzieć, że sezon turystyczny rozpoczął się w pełni. Osoby, które w zeszłym roku przeniosły plany wyjazdowe na bardziej sprzyjający czas, decydują się na nie teraz.

Zachęcamy niezdecydowanych, aby osobiście doświadczyli piękna pielgrzymowania. Oczywiście nie trzeba od razu przechodzić szlaku Camino de Santiago, choć uważam, że warto. Jeśli jednak ograniczają nas urlop lub siły fizyczne, można zdecydować się na wyjazd z nami i spędzić wartościowy czas w podróży do Lourdes, Santiago de Compostela, San Giovanni Rotondo czy Gruzji.

Czy miejsca, które odwiedzają pielgrzymi, zmieniły się podczas pandemii?

W każdym miejscu obowiązują inne ograniczenia zależne od prawa lokalnego. Dotyczy to dopuszczalnej liczby osób mogących przebywać w danym miejscu czy ograniczeń dostępności dla zwiedzających, np. zamknięta jest rezydencja Castel Gandolfo, która była elementem naszej pielgrzymki do Włoch. Poza tym widzimy jedną znaczącą zmianę – brak tłumów. W najpopularniejszych destynacjach pielgrzymkowych obecnie grupy dopiero zaczynają się pojawiać. Na pewno sprzyja to duchowemu przeżywaniu wyjazdu. Paradoksalnie podróżni mogą doświadczyć teraz więcej niż w czasach przed pandemią, gdy swobodne poznawanie odwiedzanych miejsc było utrudnione przez zwiedzających.

Reklama
Reklama

Na co podróżujący muszą być przygotowani jadąc w tym roku za granicę? Jakie napotkają uciążliwości albo o jakie formalności muszą zadbać?

Większość państw europejskich wymaga od wjeżdżających negatywnego wyniku testu lub zaświadczenia o zaszczepieniu. Warto jednak śledzić takie informacje na bieżąco, ponieważ wytyczne zmieniają się czasem z dnia na dzień.

Czy wyjazd z biurem podróży jest bezpieczny?

W obecnych warunkach nie sposób przecenić korzyści, jakie daje udział w wyjeździe zorganizowanym. Oferowane przez biura podróży gwarancje ubezpieczeniowe oraz wsparcie w kryzysowych sytuacjach dają poczucie bezpieczeństwa, które pozwala spokojnie wypocząć. Biura starają się w tej dynamicznie zmieniającej się sytuacji wychodzić naprzeciw potrzebom klientów proponując zabezpieczenia w postaci możliwości bezkosztowej zmiany terminu realizacji wyjazdu, dodatkowych ubezpieczeń na wypadek odwołania podróży czy korzystnych zniżek na wykonanie wymaganych testów.

Propozycje wszystkich wyjazdów pielgrzymkowych można zobaczyć na stronie: www.misjatravel.pl

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę