“Nowy Początek” po stracie męża. Rekolekcje dla młodych wdów
Udział w rekolekcjach uważam za bardzo ważny moment na drodze mojej żałoby. Od tego zaczął się mój nowy początek. Nie z przytupem, gromem z jasnego nieba, który unicestwił smutek, depresję, codzienną walkę, by wstać i żyć. Nie. To było dla mnie jak ziarenko, które zaczęłam podlewać modlitwą, drobnymi decyzjami i tymi większymi.
“Kobieta jest w stanie zrobić niemożliwe, nawet zostać pilotem odrzutowca… wystarczy, że zostanie wdową”. To słowa powiedziane kiedyś przez “naszą” Asię, które kiedyś usłyszała. Świetnie oddają to, jaka jest. Teraz taka jest, bo zapewne musiała przejść długą drogę, by móc je wypowiedzieć. Dziś, obok Dnia Ojca, Międzynarodowy Dzień Wdów. Cóż za połączenie! Dla mnie to nie święto, ale raczej moment, w którym patrzymy na wdowy, ich sprawy, serca, wzloty i upadki. Ja też patrzę dziś na nie i na siebie samą, bo jestem wdową. Młodą wdową.
Jak zrodził się pomysł rekolekcji dla młodych wdów
Są wśród nas wdowy, które straciły męża podczas miesiąca miodowego, krótko po ślubie, po kilku czy kilkunastu latach małżeństwa, ale też takie dziewczyny, które formalnie żonami nie były, bo ich narzeczeni zmarli tuż przed ślubem. One także przeżywają swoje wdowieństwo.
Edyta miała 31 lat i była w ósmym miesiącu trzeciej ciąży. Mąż Izy zmarł nagle na zawał serca, a ona została sama z trójką dzieci w wieku 4, 6, 9 lat. Męża Pauliny w wieku 34 lat zabrał nowotwór płuc – bardzo rzadki, bardzo złośliwy, nieoperacyjny i do tego jak się okazało po wielu cyklach ciężkiej chemii – chemiooporny. Guz mojego męża był też jednym z tych najgorszych i najbardziej złośliwych.
Asia Gościniak to jedna z nas. Niezwykła kobieta. Po czterech latach choroby męża została wdową w wieku 33 lat, mając dwoje malutkich dzieci. Niedługo po śmierci męża zrodziło się w jej sercu pragnienie. Pragnienie pomocy innym młodym wdowom poprzez rekolekcje lub inną formę. Pan Bóg doprowadził ją (poznaję to po owocach) do spotkania ks. Adama Bajorskiego MSF, który razem z Asią od samego początku prowadzi rekolekcje dla młodych wdów “Nowy początek”. Oboje służą nam modlitwą, obecnością, słowem, wysłuchaniem.
Ks. Adam początki znajomości z Asią wspomina tak: Odezwała się do mnie Asia Gościniak, młoda wdowa. Napisała maila. Był on bardzo długi. Pomyślałem, po co ludzie piszą takie długie teksty, a ja muszę je czytać. Jednak po lekturze maila, byłem głęboko poruszony tym, co napisała ta dzielna kobieta. Napisała, że jest wdową i rozumie sytuację innych młodych wdów, które zostają same, z dziećmi, czasami bez środków do życia, bez nadziei na przyszłość i bez miłości, która do tej pory kształtowała ich życie.
Przeczytaj również
Potem Asia napisała do ks. Adama na jego prośbę dłuższy list. Miał 11 stron. Tekst był gęsty od treści. Czytałem go gdzieś w zaciszu mojej celi i płakałem. Zobaczyłem wtedy ogrom cierpienia, ale także niezwykłą determinację z jej strony, żeby nie dać się wciągnąć pod wodę żałobie, która źle przeżyta mogła na zawsze zepchnąć ją na margines życia. A przecież były jeszcze dzieci. Opis czterech lat do śmierci męża Asi i to co działo się później stało się gotowym scenariuszem rekolekcji. Z małymi modyfikacjami w układzie treści te rekolekcje odbywają się w Ciechocinku do tej pory – mówi ks. Adam.
Rekolekcje są oparte na szukaniu nadziei u Pana Boga, bo jak twierdzi ks. Adam to “jedyna sensowna droga wychodzenia z żałoby i budowania swojej wdowiej tożsamości w życiu po życiu”.
Ważny moment na drodze żałoby
Ja sama brałam udział w rekolekcjach i uważam, że to był bardzo ważny moment na drodze mojej żałoby. Bez wątpienia mogę stwierdzić, że zaczął się mój nowy początek. Nie z przytupem, gromem z jasnego nieba, który unicestwił smutek, depresję, codzienną walkę, by wstać i żyć. Nie. To było dla mnie jak ziarenko, które zaczęłam podlewać modlitwą, drobnymi decyzjami i tymi większymi. Jeszcze tam, w Ciechocinku, tuż przed wyjazdem do domu, zrobiłam konkretny krok, którego owocem jest właśnie ten tekst.
Asia i ks. Adam to według mnie idealne połączenie niezwykłej empatii i poczucia humoru. Na rekolekcjach czułam niemalże pełne zrozumienie, zarówno ze strony innych wdów, co księdza, a to już mniej oczywiste. Równocześnie były momenty, że wszystkie śmiałyśmy się do łez. I to nie tylko tych gorzkich. Monika miała podobne odczucie: Wylałam na tych rekolekcjach wiadro łez, ale uśmiałam się jak nigdy wcześniej od śmierci męża.
Nadzieja na pokój
Same uczestniczki różnych edycji rekolekcji mówią o nich tak:
“Miałam czas na refleksję i popatrzenie z innej perspektywy na swoje życie” – Edyta.
“Ciekawa formuła, zaangażowanie prowadzących, cenne uwagi pomogły mi uspokoić się i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Rozpoczął się proces uzdrowienia serca”- Izabela.
“Rekolekcje pozwoliły mi przyspieszyć etapy żałoby. Spotkałam wspaniałe dziewczyny, które jako jedyne na świecie wiedzą co czuję. Cudowny ksiądz Adam sprawił, że uwierzyłam, że Bóg kocha mojego męża i że jest dla niego miłosierny. Dał mi nadzieję na niebo dla Grzegorza i mój spokój. Byłam zadowolona że połączono na nich sprawy ziemskie z tymi wiecznymi. Nauczyłam się spotykać z Bogiem i moim mężem podczas mszy świętej. Wysłuchałam wielu świadectw (dowodów) na to, że Bóg nas chroni, chce naszego dobra. Gdy po powrocie do domu opowiedziałam wszystko mojej pani psycholog (byłam wtedy w czasie terapii psychologicznej), ta odetchnęła z ulgą że wszystko było tam ze «sztuką psychologiczną». W jej ponad 40-letniej karierze terapeuty byłam drugim przypadkiem, który tak sprawnie i książkowo przeszedł żałobę. Czy to nie jest cud?”- Monika.
Najbliższe rekolekcje odbędą się w terminie 19-21.08.2022 r. w Ciechocinku. Formularz zgłoszeniowy na www.swietarodzina.pl, mail: [email protected].
Jeśli jesteś młodą wdową, serdecznie cię zachęcam do wzięcia w nich udziału.