Nasze projekty
Fot. rawpixel.com/Freepik

Kolacja wigilijna. Jak powinna wyglądać w chrześcijańskim domu?

Kolacja wigilijna - to do niej zasiądziemy już niebawem. W każdym domu wygląda inaczej, jednak jest kilka elementów wieczerzy przed Bożym Narodzeniem, które powinny mieć swoje miejsce w każdej, katolickiej rodzinie. Jakich?

Reklama

Wigilia przed Bożym Narodzeniem to wyjątkowe wydarzenie dla całej rodziny. Być może to jedyna okazja w roku, by bez pośpiechu usiąść przy stole i zjeść wspólny posiłek. Jednak nie można zapomnieć o tym, że spotykamy się, ponieważ chcemy razem oczekiwać Narodzin Jezusa Chrystusa, których pamiątkę będziemy obchodzić już o północy – podczas Mszy Pasterskiej. Właśnie dlatego, nie powinniśmy zapomnieć, że kolacja wigilijna w rodzinie chrześcijańskiej powinna mieć określony przebieg. Jaki? 

Kolacja wigilijna, którą rozpoczyna „pierwsza gwiazdka”

Kolacja wigilijna w wielu rodzinach rozpoczyna się o określonej godzinie. Jest to podyktowane przede wszystkim tempem życia i chęcią spotkania się ze wszystkimi bliskimi. Dodatkowo przygotowania do Wigilii potrafią trwać bardzo długo, dlatego dla gospodyń – im później, tym lepiej! 

Tymczasem według tradycji, wieczerzę wigilijną powinno się rozpocząć wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Można jej wypatrywać już po godzinie 16:00, kiedy zajdzie słońce. Jest ona symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, której światło zaprowadziło Trzech Króli i pasterzy do żłóbka, w którym Maryja złożyła nowonarodzone Dzieciątko Jezus. 

Reklama

Pismo Święte na wigilię 

Skoro kolacja wigilijna ma być oczekiwaniem Narodzin Chrystusa, głównym jej punktem musi być zatem odczytanie fragmentu Pisma Świętego opowiadającego wydarzenia, które miały miejsce w Betlejem. Najczęściej jest to 2 rozdział Ewangelii według św. Łukasza, wersety 1-20. 

To najważniejszy, a zarazem najpiękniejszy elementy wieczerzy. Wówczas głowa rodzinny powinna poprowadzić wspólną modlitwę i przeczytać wspomniany rozdział Ewangelii. Jak powinna wyglądać modlitwa przy wigilijnym stole?

Czytaj dalej: Modlitwa przy wigilijnym stole [POBIERZ] >>>

Kolacja wigilijna nie może odbyć się bez życzeń!

Nieodłącznym elementem polskiej tradycji wigilijnej jest składanie życzeń tuż po odmówieniu wspólnej modlitwy. Robimy to poprzez dzielenie się opłatkiem. Wówczas otwieramy się na siebie wzajemnie, a także na przyjście Jezusa Chrystusa. Opłatek łamiemy na znak miłości i przebaczenia, by móc usiąść przy stole i radośnie, wśród bliskich przeżywać Boże Narodzenie. 

Reklama

Ważne, aby życzenia, które składamy sobie w rodzinie, były przepełnione miłością, życzliwością i wsparciem. W takiej chwili można sobie podziękować za wspólny rok lub powiedzieć “przepraszam”, jeśli mamy coś sobie do wyjaśnienia. 

Czytaj dalej: jak składać życzenia świąteczne? >>> 

Śpiewanie kolęd 

Kolacja wigilijna to doskonały czas na rodzinne popisy wokalne! Ważne, aby tego dnia nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd. Niezależnie od tego czy mieszkasz w domu lub w bloku – spróbujcie poprzez muzykę cieszyć się z Narodzenia Pana Jezusa. 

Reklama

Śpiewanie kolęd to przede wszystkim element tradycji, ale także dobry sposób na modlitwę (w końcu ten, kto śpiewa – dwa razy się modli). Dodatkowo jest to dobry pretekst do rodzinnej integracji. W końcu – muzyka łączy pokolenia. W kolędach niesamowita jest ich prostota. Łatwe melodie sprawią, że nawet ci, którym słoń nadepnął na ucho, poradzą sobie z ich odśpiewaniem. 

Skorzystajcie z naszych propozycji i pobierzcie Śpiewnik z kolędami. Znajdziecie tam 50 utworów z akordami gitarowymi. Z powodzeniem możecie skorzystać ze śpiewnika w Wigilię i w całym okresie świątecznym!

Gdybyście jednak z jakichś powodów nie mogli lub nie chcieli śpiewać kolęd, zadbajcie o to, by towarzyszyły Wam podczas wieczerzy. Puśćcie je z płyty CD lub z innego odtwarzacza. Możecie także skorzystać z naszej playlisty z kolędami! Nie włączajcie jednak kolęd w telewizji, by nie rozpraszała ona waszej uwagi, która powinna być skoncentrowana na Was i na Panu Jezusie.

Czytaj dalej: Kolędy. Co sprawia, że tak chętnie je śpiewamy? >>>

Pasterka 

Ostatnim, a zarazem najważniejszym elementem każdej wieczerzy wigilijnej w chrześcijańskiej rodzinie i jej uwieńczeniem powinna być wspólna Pasterka. Chcemy pierwsi – tak, jak pasterze, złożyć hołd Dzieciątku. Dlatego o północy wyruszamy na Mszę świętą, by w Noc Narodzenia czuwać razem ze Świętą Rodziną. 

Chrystus w centrum Bożego Narodzenia

Kolacja wigilijna w każdym, chrześcijańskim domu powinna zawierać te 5 elementów. A jak wygląda wieczerza w Twoim domu? W tym roku zadbaj, by w centrum Świąt Bożego Narodzenia było przede wszystkim Nowonarodzone Dzieciątko Jezus! 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę