Nasze projekty
Adam Szustak OP

Głębia Apokalipsy. Fragment Strasznej książki

Co jest najważniejsze w czytaniu Apokalipsy? W jakim czasie została napisana? Czy przedstawia wyłącznie koniec świata?

Reklama

Wprowadzenie

Utarło się przekonanie, że Apokalipsa to opowieść o czasach ostatecznych, czyli o tym, co będzie na końcu czasów, jak będzie wyglądał koniec świata. To prawda. Rzeczywiście jedna z warstw Apokalipsy opowiada o tym, ale ona nie jest jedyna. Słowo Boga zawarte w Biblii dotyczy każdego czasu. Bez względu na to, w jakim czasie człowiek go czyta, on jest aktualny. Zawiera trzy podstawowe warstwy czasu. I od tych warstw chciałbym zacząć.

Pierwsza warstwa opowiada całościową historię ludzkości. Obejmuje w sobie wszystko. Jest w niej zawarte pierwsze objawienie. Druga warstwa opowiada o czasie, w którym Pan Jezus przyszedł na ziemię. Czyli zawiera wszystko to, co zapisane jest w Ewangelii. Trzecia warstwa, najbardziej chyba fascynująca, dotyczy nas wszystkich. Osobiście, ona mnie najbardziej ciekawi, intryguje. To o niej będę przede wszystkim pisał.

Historię świata można opowiedzieć na przykładzie każdego z nas. Koniec świata jest też końcem świata pojedynczego człowieka. To jest mój klucz do odczytywania Apokalipsy. Jeżeli będziemy czytać ją wyłącznie jako przepowiednię o końcu świata, zgubimy dziewięćdziesiąt pięć procent prawd zawartych w tekście.

Reklama
Reklama

Główny wymiar

Koniec rzeczywiście jest tu opisany, ale stanowi jeden z wymiarów czasowych. Istotna też jest odpowiedź na pytanie, o czym ten tekst opowiada, o jakim wymiarze rzeczywistości? Otóż, głównym wymiarem jest rzeczywistość duchowa. Jezus, kiedy przekazuje tę treść Janowi przez anioła, uprzedza, że będzie opowiadał o rzeczywistości za pomocą znaków. I sam nam tłumaczy, jak ten tekst trzeba czytać – symbolicznie, alegorycznie, przenośnie i bardzo duchowo. Wszyscy, którzy czytają Apokalipsę jako opis wydarzeń w świecie, błądzą. Ale czy to znaczy, że Apokalipsa nie odnosi się do żadnych wydarzeń?

Oczywiście, że się odnosi. Jest to jednak jeden z poziomów. Sam Jezus mówi, że wydarzenia są znakami czasu. Są znakami rzeczywistości duchowej, która ma odzwierciedlenie w świecie. To odzwierciedlenie może dotyczyć trzęsienia ziemi, spadających gwiazd czy innych zjawisk.

Reklama
Reklama

Dlaczego zwracam uwagę na warstwy? Dlatego, że ta księga opowiada o duchowym zmaganiu w tym świecie, które się rozpoczęło wraz z grzechem pierworodnym, a skończy się wtedy, kiedy Bóg definitywnie pokona zło. O tym chcę przede wszystkim opowiedzieć.

Zobaczysz, jak tekst o smokach, szarańczy, otchłaniach, dotyczy także Ciebie. Jak bardzo to wszystko jest obecne w Twoim życiu.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite