fot. print screen YouTube

Co obejrzeć w święta? Świąteczne filmy, które warto polecić

Grudniowy chłód, świąteczny klimat, kocyk, gorąca czekolada, a gdy do tego dochodzi dobry, świąteczny film i obecność bliskich - to musi być udany wieczór! Jaki film obejrzeć z rodziną w świąteczny czas? Mamy dla was kilka propozycji.

Reklama

Przedstawiamy wam naszą listę świątecznych filmów, które warto obejrzeć w te święta. :)

Listy do M 

Nie wiem, jak wy, ale my bardzo lubimy wracać do historii niesfornego Mikołaja, który na ekranie w każdej części Listów do M przechodzi właściwie swoistą przemianę wewnętrzną. Podobno bez Tomasza Karolaka nie może obejść się żaden polski, świąteczny film… I coś w tym jest, bo do roli Melchiora pasuje on wręcz idealnie. 

I choć film wzorowany jest na brytyjskim “Love Actually”, doskonale osadzony jest w polskich realiach, w polskiej tradycji. Akcja filmu faktycznie w punkcie kulminacyjnym w każdej części dzieje się w wigilię Bożego Narodzenia, śpiewane są kolędy, a bohaterowie dostrzegają, że jednym z najważniejszych elementów świątecznego czasu jest ten wspólnie spędzony z rodziną. Zdarzają się też wątki może nieco absurdalne, nie wszystko dobrze się ze sobą klei, ale gdy przymkniemy na to oko, możemy świetnie się bawić w rodzinnym gronie. To polski, świąteczny film z prawdziwego zdarzenia. 

Reklama
Reklama

Last christmas 

Produkcja z 2019 r. wyciągnęła do kin miliony widzów. Najbardziej znana piosenka świąteczna na świecie PT. “Last christmas” zapewne pomogła w odniesieniu sukcesu. Jednak jest coś jeszcze, film ten nie jest oczywisty. Niektóre wątki bywają magiczne, inne nieco zakręcone, ale całokształt budzi zainteresowanie i zachęca, by wejść głębiej w emocje i odczucia bohaterów. 

Główna bohaterka – Kate to nieudaczniczka, który właściwie nie ma żadnych aspiracji na przyszłość, nie szanuje swojej pracy, nie przywiązuje wagi do relacji, wszystko jej się wali. Nagle poznaje tajemniczego mężczyznę, który zostaje się jej przewodnikiem do wewnętrznej przemiany. Film ten udowadnia nam, że wystarczy wyjść do drugiego człowieka, aby poznać samego siebie i w końcu stać się spełnionym i szczęśliwym. 

Świąteczne filmy bywają infantylne i czasami nie do końca oddają sens Świąt Bożego Narodzenia. Jednak wprawiają nas w dobry nastrój i sprawiają, że rodzinnie spędzamy czas. W prosty sposób przekazują nam także, że tak niewiele potrzeba do szczęścia – miłości i bliskości bliskich. 

Reklama
Reklama

Święta last minute 

To komedia, która najczęściej wyświetlana jest tuż po Kevinie. Mamy zatem w wigilię propozycję od telewizyjnych stacji, które z pewnością wprowadzą nas w dobry nastrój. Jedynie, czego można się obawiać to kondycji naszych brzuchów, które nie będą spokojnie odpoczywać po wigilijnej wieczerzy, a będziemy ciągle wprawiać je w ruch od nieustannego śmiechu! 

Święta last minute to film opowiadający o dojrzałym małżeństwie, które tuż po wyprowadzeniu się ich dorosłej córki z domu, postanawiają nie obchodzić świąt. Mówią STOP wirowi organizacji, pieczenia, gotowania i decydują się na świąteczny urlop w ciepłych krajach. Spotyka się to z dezaprobatą sąsiadów, którzy tylko czekali na wystawienie przez nich bałwana, który oświetlał całą miejscowość. Jak zakończy się ta zwariowana historia i czy małżeństwo zrozumie, jaki jest prawdziwy sens świąt? Przekonajcie się sami! 

Opowieść wigilijna 

Powieść Charlesa Dickensa doczekała się kilku ekranizacji. Motyw Opowieści wigilijnej pojawia się wielokrotnie w różnych produkcjach, ale dwie są szczególnie godne polecenia. Zacznijmy od filmu z 1999 r. w reżyserii Davida Jonesa. Realizacja ta dosadnie uświadamia nam, co w życiu jest najważniejsze. Czasami bywa mrocznie, a czasami ukradkiem się uśmiechamy, gdy widzimy nawet minimalną przemianę Ebenezera Scrooge’a. Jednak tę produkcję zdecydowanie polecamy starszym odbiorcom. 

Reklama

W 2009 r. na ekrany kin wkroczyła animowana Opowieść wigilijna. Podbiła ona serca dzieci, do których tego typu przekaz zdecydowanie trafia o wiele bardziej. Dlatego w zależności od współoglądających, wybierz jedną z opcji. Obie mają jeden cel – pokazać ci, że pieniądze wcale szczęścia nie dają, a przynoszą je jedynie miłość, przyjaźń i wspólnie spędzony czas. 

Nie można powiedzieć, że produkcja Netfliksa bogata jest w wątki o tematyce Bożonarodzeniowej, jednak wartości w nim występujące, wątek swego rodzaju intrygi i zaciekawienia budzi zainteresowanie. To może być naprawdę dobra propozycja, by familijnie zasiąść przed ekranem i porozmawiać na temat wartości, a także o marzeniach i pasjach. 

Pewna dziennikarka zostaje wysłana za granicę, by przygotować materiał o księciu, które już wkrótce zasiądzie na tronie. Okazuje się, że ma on za sobą nieciekawą przeszłość i wielu poddanych ma wątpliwości, czy to dobry pomysł, aby to on rządził państwem. Dziennikarka jedzie to sprawdzić i pod przykrywką chce poznać tajemnice królewskiej rodziny. Dlaczego w historię zamieszane są święta i jak potoczy się opowieść? Zobaczcie sami! 

Zamiana z księżniczką 

Zamiana z księżniczką to właściwie współczesna wersja kopciuszka osadzona we współczesnych, a zarazem świątecznych realiach. W pierwszych filmach poznajemy Stacy – cukierniczkę z Chicago, która właśnie przeżyła rozstanie z chłopakiem, a w dodatku jej życie nie układa się według określonego przez nią planu. Jej przyjaciel Kevin postanawia zabrać ją do Belgravii na konkurs cukierników. Tam pewnego razu spotyka Lady Margaret, która wkrótce ma zostać żoną księcia Edwarda. Okazuje się, że Stacy i księżna są łudząco do siebie podobne…. 

Jak można się domyślić, obie postanawiają skosztować nieco innego życia niż dotychczas, a ich drogi zupełnie się krzyżują i plączą tak, że ciężko będzie tę zamianę odkręcić. Film poza wciągającą fabułą osadzony jest w klimacie śniegu, świąt, prezentów, a ponadto daje nam jasny przekaz, że miłość jest najważniejsza! To nią powinniśmy kierować się we wszystkich, życiowych wyborach i to ona zawsze zwycięża. Dlatego w świątecznym czasie, warto postawić na tę nieco bajkową pozycję. 

Kevin sam w domu

Świąteczny bestseller, bez którego święta po prostu nie mogą się odbyć! Pewna stacja telewizyjna kilka lat temu miała plan, by tradycja oglądania świątecznej komedii została drastycznie przerwana. Jednak fani Kevina nie pozwolili, aby do tego doszło. Tuż po wigilii Kevin sam w domu gości w większości polskich domów i towarzyszy długim rozmowom i dojadaniu resztek z wigilijnego stołu. 

Film ten o tyle jest godny polecenia, ponieważ poza humorem, który rozbawi absolutnie każdego, niesie ze sobą uniwersalne wartości. Rodzina, miłość – to główne motywy występujące w tej opowieści. Mimo, że oglądałeś tę produkcję pewnie milion razy, powróć do niej i tym razem. Wygibasy złodziejaszków i podstępy małego Kevina bawią zawsze tak samo! 

W Kevinie jest nawet wątek modlitwy przed wieczerzą wigilijną.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę