Nasze projekty

Strona internetowa dla parafii 2023. Jak zacząć?

Parafialna strona internetowa to obecnie jedna z najważniejszych form komunikacji parafii z wiernymi. Dlaczego warto o nią dbać i regularnie ją prowadzić? Jak powinna wyglądać strona internetowa parafii? Sprawdź!

Reklama

Strona internetowa parafii to podstawowe narzędzie, by móc regularnie przekazywać najważniejsze informacje z życia kościelnej wspólnoty. Są one ogólnodostępne i każdy, kto potrzebuje, może sprawdzić wszystko, co dla niego w danej chwili najistotniejsze. Wobec tego parafie stoją przed ważnym zadaniem, by regularnie, a także w sposób czytelny i jasny dla użytkowników zacząć prowadzić swoją stronę internetową.

Strona internetowa parafii – jak zacząć

Pierwszym krokiem na etapie tworzenia strony internetowej parafii jest wybór CMS – systemu zarządzania treścią w serwisie, który umożliwia tworzenie, zarządzanie i modyfikowanie informacjami na stronie. Najlepszym i najbardziej intuicyjnym narzędziem w tej kwestii jest dobrze znany WordPress, który jest najprostszym i najpopularniejszym systemem zarządzania treścią. W większości przypadku ma najbardziej przyjazny interfejs, który ma także możliwość rozbudowy o dodatkowe narzędzia.

Drugim krokiem w tworzeniu strony internetowej parafii jest znalezienie hostingu, a następnie zarezerwowanie domeny. Hosting to miejsce, w którym przechowywane są wszelkie dane, pliki, dokumenty, wszelkie materiały multimedialne dotyczące twojej strony internetowej. Natomiast domena to nic innego jak adres witryny w Sieci np. www.stacja7.pl. Adres strony musi być niepowtarzalny, by użytkownicy łatwo mogli do ciebie trafić. Ważne jest to, by wiedzieć, że zakup domeny nie jest równoznaczny z jej utrzymywaniem w serwerze, a w dalszym ciągu – z jej funkcjonowaniem w internecie.

Reklama

Co powinna zawierać strona internetowa parafii?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw spróbować zastanowić się, w jakim celu użytkownicy będą szukać twojej strony internetowej. Najczęściej chcą sprawdzić najważniejsze informacje takie jak: godziny otwarcia kancelarii, godziny Mszy świętych, spowiedzi, nabożeństw. Zatem tych podstawowych informacji przede wszystkim nie może zabraknąć na twojej stronie internetowej parafii! Muszą one pojawić się w najbardziej widocznym miejscu, by użytkownicy szybko znaleźli tę wiadomość.

Nie możesz także zapomnieć o identyfikacji wizualnej twojej strony internetowej. Ważne, byś zadbał o logo, zdjęcia kościoła, inne ważne elementy, które pomogą użytkownikom upewnić się, że trafili na stronę internetową właściwej parafii.

Warto na stronie internetowej parafii zamieścić także informacje o aktualnościach. Możesz dodawać na stronę krótkie relacje z poszczególnych wydarzeń, a także galerie zdjęć. Dobrze by było, gdyby w witrynie znalazło się miejsce dla wiadomości dotyczących grup duszpasterskich działających przy parafii (jakie są, jak się zaangażować, kiedy się spotykają, kto jest opiekunem, itp.), czy o księżach posługujących w parafii, proboszczu (krótkie bio – data urodzenia, rok święceń, zainteresowania, działalność w parafii), itp.

Reklama

Zapamiętaj: Aby strona internetowa działała bez zarzutów, by dobrze się pozycjonowała – aktualizuj stronę przynajmniej raz w tygodniu!

Czy Facebook parafii nie wystarczy?

Dziś w dobie mediów społecznościowych może pojawić się pytanie: czy warto prowadzić stronę internetową parafii? Odpowiedź jest prosta – zdecydowanie tak! Dlaczego? Należy pamiętać, że nie wszyscy użytkownicy internetu mają swoje profile w social mediach. Oznacza to, że ktoś, kto nie ma Facebooka mógłby mieć problem z uzyskaniem ważnych informacji np. o godzinach otwarcia kancelarii parafialnej. Co więcej, posty pojawiają się na tablicy chronologicznie. Zatem jeśli ktoś będzie chciał znaleźć konkretną informację, będzie miał utrudnioną możliwość, by dotrzeć do tych, które pojawiły się o wiele wcześniej.

Strona internetowa to narzędzie, które w uporządkowany sposób przedstawi użytkownikom najważniejsze informacje o parafii. Jeśli będzie odpowiednio przygotowana i zaprojektowana, może ułatwić życie posługującym w parafii i wiernym! Trzeba pamiętać, że coraz więcej osób świadomie rezygnuje z korzystania z Facebooka, czy innych mediów społecznościowych. Dlatego dostęp do informacji w tych kanałach może być dla wielu użytkowników po prostu – trudny!

Reklama

Zobacz także >>> „The social dilemma”. Jeśli nie płacisz za produkt, to ty jesteś produktem

Stwórz stronę internetową dla parafii razem z nami!

Stacja7.pl to nie tylko portal internetowy (choć jest on sercem naszej działalności)! Cały czas się rozwijamy, dlatego stawiamy na nowe technologie! Chcemy przekazać ci narzędzie doskonałe do przedstawienia działalności twojej parafii. Zadbamy o wszystkie kroki, które przedstawiliśmy powyżej. Jeśli nam zaufasz, przekonasz się, że chrześcijańskie realizacje mogą cechować się najwyższą, rynkową jakością! Częścią Stacji7.pl jest grupa kreatywna pod nazwą „StacjaKreacja”, która odpowiada za wdrożenia stron internetowych. Pomożemy ci stworzyć stronę internetową dla parafii!

Zobacz nasze projekty tutaj >>>

Łączy nas wspólne hasło: Dobro zasługuje na piękną oprawę!

Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami już dziś! Przedstawimy ci naszą ofertę, a przede wszystkim przejdziemy razem przez wszystkie kroki tworzenia twojej strony internetowej. Wspólnie stworzymy funkcjonalne narzędzie do łączności z wiernymi!

Kontakt >>>

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę