Nasze projekty
Fot. Tasnim News Agency/Wikipedia

Dlaczego reprezentanci Włoch grają w niebieskich strojach?

Barwy flagi narodowej Włoch zawierają trzy kolory: zielony, biały i czerwony. Dlaczego więc włoskie reprezentacje sportowe grają w strojach koloru niebieskiego?

Reklama

Kluczem do wyjaśnienia niebieskich strojów reprezentacji Włoch jest słowo „Azzurri” – tak nazywa się na ogół włoską reprezentację, a nazwa ta pochodzi od słówka „azzurro”, co tłumaczy się jako kolor niebieski, błękitny.

Jednak to nie jedyny i główny powód tego, dlaczego włoska reprezentacja przybiera niebieskie barwy.

Na cześć… Maryi

Aby lepiej zrozumieć błękit na strojach reprezentacji Włoch, należy cofnąć się do przełomu XIX i XX wieku, a nawet do… Wypraw Krzyżowych.

Kolor niebieski był kolorem dynastii sabaudzkiej (Casa di Savoia), która panowała we Włoszech w latach 1861-1946. Wybrała ona ten kolor jako przewodni sięgając do czasu Wypraw Krzyżowych. Kolor niebieski nawiązuje wprost do kultu Maryjnego.

Reklama

CZYTAJ: Kurek szczerze po finałowym meczu: musimy powiedzieć sobie prosto w twarz, że Włosi byli od nas lepsi

Biały a nawet czarny!

Niebieskie barwy nie od początku jednak stanowiły główny kolor reprezentacji Włoch – pierwszy raz stało się to dopiero w 1911 roku. Początkowo Włosi grali w białych barwach. Według niektórych źródeł jako powód zmiany barw na niebieską, związany był ze… śniegiem. W 1911 roku podczas meczu w Mediolanie z reprezentacją Węgier spadł śnieg, należało wtedy przybrać bardziej wyraziste barwy. Wybrano kolor nawiązujący do panującego wtedy króla z dynastii sabaudzkiej. I tak zostało do dziś. Barwy białe obowiązują jako rezerwowe.

Wyjątkiem tej historii jest okres faszyzmu – wtedy reprezentacja Włoch grała w czarnych barwach. Po wojnie powrócono do niebieskiego koloru.

Reklama

wloskipunkt.pl,zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę