Woda ze źródła oraz figura i płaskorzeźby z historii biblijnej Eliasza na terenie klasztoru w Czernej | Fot. Premia/Wikipedia

Źródło proroka Eliasza – źródło miłości

Jadąc od Krzeszowic w kierunku miejscowości Gorenice natrafimy na źródełko proroka Eliasza. Miejscowe podania ukuły z niego również... Źródło Miłości.

Reklama

W kształcie serca

Źródełko oddalone jest o około kilometr od klasztoru w Czernej – znajduje się tam Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego. Źródło ocembrowano na kształt serca. Na kapliczce, która nad nim stoi widnieje rok 1848 oraz obraz proroka Eliasza.

Klasztor z kościołem w Czernej | Fot. Cancre/Wikipedia

Biblijna dolina Kerit

Miejsce to ma symbolizować biblijną dolinę Kerit, która znajdowała się po wschodniej stronie Jordanu. Było to miejsce schronienia dla proroka, który zapowiedział królowi Achabowi nadejście suszy. To tutaj Eliasz mieszkał w grocie będąc karmionym przez kruki – uznawane przez Żydów za zwierzęta nieczyste.

Reklama
Reklama
800px-Żr.sw.Eliasza.03

Legenda o wiecznej miłości

Źródło Eliasza nazywane jest też Źródłem Miłości. Miejscowa legenda podaje bowiem, że wystarczy napić się tutejszej wody i obejść źródło dokoła, aby zdobyć wieczną miłość. Ponadto woda uchodzi również za leczniczą – przebywający w pobliskich Krzeszowicach Zygmunt Krasiński wierzył, że poprawi mu wzrok.


Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę