Nasze projekty
FOT. Flickr ŚDU Małopolska

Wytańczyć cud

O tańcu z Panem Bogiem i sile modlitwy rozmawiamy z twórcami spektaklu tanecznego „Lilia”.

Reklama

Zadanie było proste: stworzyć niewielki spektakl taneczny o Matce Bożej. Z małego przedstawienia powstało dzieło, które nie tylko zachwyca, ale sprawia, że zarówno scena jak i widownia zamienia się we wspólną przestrzeń modlitwy, która czyni cuda.

Modlitwa i taniec. Okazuje się, że połączenie tych dwóch aktywności może przynieść niezwykłe efekty.

Teresa Markiewska: Taniec jest jedną z najbardziej naturalnych form ludzkiej ekspresji, który jednoczy sferę emocjonalną, cielesną i duchową człowieka. W samej Biblii jest mnóstwo zachęt, aby wielbić Boga tańcem. Przykładem może być Dawid, który nie wahał się tańczyć przed Arką Przymierza. Dla mnie osobiście, taniec jest jedną z najbliższych form uwielbienia, ale też wołania do Boga we wszelkich innych duchowych okolicznościach. W tym jak się poruszamy jest prawda. Czasem słowa nie są w stanie wyrazić tego, co potrafi powiedzieć ciało.

Reklama

Spektakl „Lilia” przedstawia historię Maryi opartą na tajemnicach różańca. Skąd wziął się pomysł na taką formę spektaklu?

Agata Stodolska: Pomysł od początku wiązał się z obchodami 100. rocznicy objawień w Fatimie. Z tej okazji miałam przygotować „mini–spektakl” o życiu Maryi. Osoba, która mnie o to poprosiła, nie miała żadnej wizji i pomysłu jak miałoby to wyglądać. Zostawiła mi całkowicie wolną rękę. Ja także nie myślałam od razu o tym, że spektakl będzie w jakiś sposób związany z różańcem. Jednak sceny z życia Maryi są tak spójne z tajemnicami różańca, że same zaczęły się w nie układać. Zależało mi na tym, żeby nie przedstawiać wyłącznie zewnętrznych obrazów czy faktów – takich przedstawień było już mnóstwo. W moim sercu było pragnienie pokazania przede wszystkim tego jak Maryja dała mi się poznać jako matka i kobieta, jak kochała, jak przeżywała wydarzenia ze swojego życia, którym towarzyszyły zarówno radość jak i ból. Niewątpliwie źródłem inspiracji było głębokie rozważanie i kontemplacja tajemnic różańca oraz Ewangelii.

Czy spektakl można potraktować jako formę indywidualnej modlitwy?

Reklama

Ks. Marcin Godawa: Oczywiście. Zwłaszcza jeśli rozumiemy modlitwę jako świadome bycie przed Bogiem, całościową postawę rozciągającą się poza brzmienie wypowiadanych słów. Nieprzypadkowo taniec rozpoczyna się u nas od skupienia i modlitwy, ponieważ intymne spotkanie ducha tancerki i tancerza z Duchem Świętym wyraża się poprzez ciało i w ten sposób staje się znakiem dla widzów. Wymaga to radosnej pokory i otwarcia na miłość. Taniec jest więc szczególnie sugestywną modlitwą, „tańczonym Różańcem”. Każdy odbiorca zajmujący fotel na widowni zostaje do tego tańca zaproszony. Zatańczyć ma jego serce, umysł, emocje – zgodnie z tym, na ile sam chce i potrafi. Język baletu nie ucieka w abstrakcję, ale pragnie wprowadzać w głębię słowa Bożego, odsłonić te przestrzenie, które nie zawsze bywały dostrzegalne. Taka jest przykładowo wymowa scen „paralelnego” cierpienia Syna i Matki czy seria uzdrowień. Jest to próba ukazania, jak wiele się wtedy dokonało w Chrystusie, w Maryi, w człowieku. Objawienie staje się dzięki temu bliższe, bo przeniesione poprzez współodczuwanie w świat wewnętrzny widza, który właśnie przestaje być jedynie widzem.

Spektakl „Lilia” powoli zapraszał was do czegoś większego – zbudowania wspólnoty. Jakie były początki Waszej działalności?

Reklama

Agata Stodolska: Na początku nie myśleliśmy o tworzeniu wspólnoty. Jednak już wtedy bardzo zawierzyliśmy Jezusowi i Maryi całe przedsięwzięcie, prosząc o Boże prowadzenie. Modliliśmy się przed i po każdej próbie, wspieraliśmy się także jako przyjaciele, bo wspólne spędzanie czasu i modlitwa budowały między nami więzi. Od czasu do czasu spotykaliśmy się także na spontanicznym uwielbieniu Pana Boga tańcem (tzw. sacro jams). Z czasem pojawiło się więcej osób, co wcale nie rozpraszało relacji, lecz je rozwijało.

Dopiero po premierze i jeszcze kilku występach, kiedy zaczęliśmy rozeznawać duchowe owoce naszej działalności, zbudowała się w nas wiara potrzebna do silniejszego rozwoju dzieła.

Ważnym momentem było dołączenie do nas księdza Marcina Godawy, który miał sprawować nad nami „pieczę duchową”. Zaczęliśmy wtedy uczestniczyć we wspólnych Mszach świętych, więcej rozmawiać o sprawach duchowych. Nasze spotkania nabrały wtedy jeszcze większego charakteru duchowego. Jednak tak naprawdę dopiero po premierze i jeszcze kilku występach, kiedy zaczęliśmy rozeznawać duchowe owoce naszej działalności, zbudowała się w nas wiara potrzebna do silniejszego rozwoju dzieła w kierunku duchowym. Wspólnota wyrosła więc z budowania jedności w trakcie naszego działania. To potwierdza nasze przekonanie, że inicjatywa leżała od początku po stronie Pana Boga, a następnie Maryi, która pragnęła utworzyć z nas bukiet kwiatów dla Jezusa – pięknych nie tylko zewnętrznie, ale i duchowo. Datę formalnego początku funkcjonowania zespołu jako wspólnoty także wybrała Ona – było to święto Zwiastowania Pańskiego.

Czy łatwo jest grać rolę Maryi? Co jest najważniejsze w tym zadaniu?

Agata Stodolska: Nigdy nie myślałam o tym, czy jest to trudne. Faktem jest, że zastanawiałam się nad tym, czy w ogóle przyjąć tę rolę, ale nie ze względu na to, że była ona trudna do zagrania, ale dlatego, że bałam się pychy. Po części miałam też wątpliwości czy jestem odpowiednią osobą do tej roli. Ostatecznie to ja musiałam podjąć decyzję, jednak gdyby nie potwierdzenia przychodzące zarówno od osób mi bliskich jak i zupełnie postronnych, byłoby mi trudno to zrobić, choć początkowo spektakl nie był tworzony na dużą skalę. Kiedy ostatecznie przyjęłam rolę, nie uzbrajałam się w szereg kompetencji teatralnych, raczej zdałam się na swoją intuicję i to, co podpowiadało mi serce. Dużo się modliłam. Modlitwa mnie poprowadziła. To była prośba o to, by Maryja dała mi swoje serce, żeby to Ona była na scenie. To zawierzenie i oddanie siebie było dla mnie najważniejsze. Natomiast to, co jest najtrudniejsze, ale też najpiękniejsze w roli Maryi, to naśladowanie Jej na co dzień.

Od premiery spektaklu mija 1,5 roku. Takich spotkań z widzami jest coraz więcej. Jaki jest odbiór spektaklu?

Ks. Marcin Godawa: Dziękujemy Bogu za te piękne chwile, gdy na zakończenie stajemy wszyscy razem na scenie. Żywa reakcja publiczności jest naszą radością, nagrodą za naszą pracę. Chcemy jednak, by oklaski, a nieraz i dłuższe owacje wznosiły się poprzez Maryję ku Temu, bez którego „nic uczynić nie możemy”. Chętnie wracamy choćby do spektaklu dla osób ubogich w ramach Światowego Dnia Ubogich w listopadzie 2018.

Podczas sceny uzdrawiania przez Jezusa, w namiocie słychać było płacz…

Nastąpiła prawdziwa wymiana dobra. Od pierwszych kroków na namiotowej scenie towarzyszyły nam brawa i jeśli mogłoby się komuś wydawać, że bezdomni najmniej na świecie potrzebują baletu, to jest odwrotnie. Mieliśmy bardzo wrażliwą publiczność, a uściski ich dłoni po zakończeniu stały się dla nas umocnieniem. Podobnie chcemy służyć ludziom chorym, tańcząc o miłości Boga do każdego człowieka. Cieszymy się każdym świadectwem, które do nas dociera. A bywa, że pochodzą od naszych braci protestantów, a nawet od niewierzących.

Wzruszeniu nie ma końca! Piękny moment podczas ŚDU – spektakl o Matce Bożej przyniósł wiele łez wzruszenia! Dziękujemy Spektakl Lilia ❤️

Posted by Światowy Dzień Ubogich – Archidiecezja Krakowska on Saturday, November 17, 2018

Macie poczucie, że to co pokazujecie innym, zmienia ich życie?

Teresa Markiewska: Mam wielką nadzieję, że Duch Święty przez to co pokazujemy może zmieniać czyjeś życie. Jest to tajemnica jak i kiedy to robi. Czasem przez wzruszenie, czasem przez doświadczenie zobaczenia czegoś pięknego, a czasem przez przypomnienie, że Jezus żyje i mnie kocha. Dla mnie najbardziej poruszającym momentem spośród wszystkich naszych występów, było kiedy po zakończeniu zobaczyłam wśród widzów człowieka bezdomnego, który wyraźnie poruszony przyglądał się nam. Trwało wspólne wielbienie, zapytałam, czy ze mną zatańczy. Tańczyliśmy, w pewnym momencie ten pan zaczął płakać. Powiedział, że to, co zobaczył było jedną z najpiękniejszych rzeczy w jego życiu, a to że mógł zatańczyć z nami, sprawiło, że pojawiła się w nim nadzieja, że i dla niego jeszcze jest szansa. To było bardzo mocne doświadczenie, które na pewno coś we mnie zmieniło.

Oprócz licznych występów w Polsce, mieliście okazję wystąpić w Lourdes, a ostatnio podczas ŚDM w Panamie. Jak wspominacie udział w Festiwalu Młodych?

Agata Stodolska: Odbiór spektaklu jest zawsze bardzo pozytywny. Na Festiwalu Młodych widzowie też byli bardzo wzruszeni i przejęci, długo dawali nam owacje na stojąco. Podobnie po naszym późniejszym występie w panamskiej parafii, która nas gościła. Patrząc na łzy w oczach osób, które obejrzały spektakl, odczuwam ogromną wdzięczność, bo mogę zobaczyć jak Bóg dotyka ich serc posługując się nami. Występ na drugim końcu świata w Panamie, czy w ubiegłym roku we Francji, dla ludzi mówiących obcym językiem, o zupełnie innej kulturze i być może religijności, pokazał nam, że „Lilia” jest dziełem uniwersalnym, które tak samo porusza i budzi do wiary w Polsce, jak w innych krajach. Dla Ducha nie ma barier. Wystarczy kontemplacja, która otwiera serce na łaskę.

Jakie są Wasze plany na przyszłość?

Agata Stodolska: Na razie lądujemy po wrażeniach ŚDM. Ale oczywiście myślimy także o przyszłości. Planujemy dalej wystawiać „Lilię” w różnych miastach w Polsce, m.in. w Krakowie, Myślenicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Siemianowicach Śląskich, Gdańsku czy Częstochowie, a także za granicą – we Francji i Ukrainie. Jak tylko uda nam się zorganizować odpowiednią salę, chcielibyśmy otworzyć grupę dla osób pragnących do nas dołączyć. Mamy też w planach dalszy rozwój taneczny i duchowy, a także zorganizowanie szeregu warsztatów w duchu uwielbienia Pana Boga tańcem, które już w ubiegłym roku przynosiły wspaniałe owoce. Pojawiają się też nowe pomysły i projekty. Nie wszystkie mogę zdradzić, ale zapewniam, że będzie działo się wiele!

Rozmawiała Zofia Świerczyńska


Zespół tworzący spektakl i wspólnotę „Lilia” to ludzie młodzi, pasjonujący się tańcem, działający w ramach Duszpasterstwa Akademickiego PATMOS Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wspólnota spotyka się na formacji tanecznej, posiada również formację duchową, za którą odpowiedzialny jest opiekun wspólnoty – ks. Marcin Godawa. Oprócz przedstawień tancerze prowadzą także warsztaty modlitwy i uwielbienia tańcem, które są otwarte dla wszystkich.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę