Nasze projekty
materiały prasowe

“Rok Miłosierdzia pozostawił po sobie trwałą pamiątkę”. Ks. Jacek Zakrzewski SAC o powstającym Domu Miłosierdzia

W Hodyszewie powstaje ośrodek terapeutyczny Dom Miłosierdzia, gdzie wsparcie będą mogły znaleźć osoby uzależnione i ich rodziny. Skąd inicjatywa? Jakie zadania będzie spełniał ośrodek? Jak postępują prace budowlane? Opowiada ks. Jacek Zakrzewski SAC, przewodniczący zarządu Fundacji Pojednanie.

Reklama

Hodyszewo to miejscowość w województwie podlaskim. Znajduje się tam Sanktuarium Matki Bożej Pojednania, przy którym działa Fundacja Pojednanie. Jej głównym celem jest pomoc osobom uzależnionym oraz ich rodzinom. Z inicjatywy fundacji powstaje ośrodek terapeutyczny “Dom Miłosierdzia”, którego zadaniem będzie wspieranie osób uzależnionych i ich rodzin. 

W Hodyszewie powstaje ośrodek terapeutyczny dla rodzin i osób uzależnionych. Będzie nosił nazwę – Dom Miłosierdzia. Skąd taka inicjatywa? 

Pierwszą inspiracją do stworzenia ośrodka był Rok Miłosierdzia. Kiedy Ojciec Święty Franciszek ogłosił ten nadzwyczajny rok, utkwiło w naszych głowach pewne hasło, aby nie robić przejściowych pomników, tylko by ten rok pozostawił po sobie trwałą pamiątkę, która będzie wyrażała to miłosierdzie.

Reklama

To w pewien sposób połączyło się z tym, o czym myśleliśmy wcześniej. Mianowicie zastanawialiśmy się, co możemy zrobić dla osób, które przychodzą do Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. Jak wspomóc te osoby, które proszą o konkretną pomoc.  

Kiedy przyszedł Rok Miłosierdzia pojawił się pomysł, aby w budynku dawnej szkoły podstawowej – która została zamknięta – otworzyć ośrodek dla tych właśnie osób, które potrzebują pomocy z ukierunkowaniem na uzależnienia. Dlatego też nazwa “Dom Miłosierdzia” gruntuje się w pewien sposób do tego właśnie roku. 

Drugą inspiracją jest założyciel Pallotynów, św. Wincenty Pallotti. Miał on w swoim życiu taki moment, kiedy zbierał dzieci sieroty i zakładał takie Domy Miłosierdzia. Nasza inicjatywa to takie nawiązanie z jednej strony do spuścizny pallotyńskiej, a z drugiej do Roku Miłosierdzia.  

Reklama
materiały prasowe

Jak będzie wyglądał Dom Miłosierdzia? 

Nawiązując do struktury całego budynku można powiedzieć, że Dom Miłosierdzia będzie składać się z trzech części, które układają się w literę “U”. Jedna z tych części ma być ośrodkiem zamkniętym dla osób uzależnionych, które będą mogły tam przejść dłuższą terapię, około roczną. Dla tych osób przewidziana jest także tzw. “terapia przez pracę”, dlatego postanowiliśmy wybudować gospodarstwo. Będzie ono z jednej strony w jakimś stopniu zapewniać utrzymanie dla ośrodka, a z drugiej będzie miejscem, gdzie osoby przechodzące terapie będą mogły się czymś zająć, zdobywać nowe umiejętności. 

W drugiej części budynku chcemy umieścić kawiarnię, która dawałaby możliwość spotkania z osobami zainteresowanymi ośrodkiem, chcącymi porozmawiać. W niej chcemy także rozprowadzać produkty wytworzone w naszym gospodarstwie. Natomiast nad nią, na piętrze znajdzie się kaplica, do której będzie można przyjść pomodlić się, zawierzyć Panu Bogu wszystkie sprawy. 

Reklama

Trzecia część będzie częścią półotwartą. Znajdą się  tam gabinety dla terapeutów, pomieszczenia dla grup wsparcia. Co więcej w tej części chcemy również zorganizować przestrzeń, które będzie gromadziła samotne matki. Miejsce to, będzie przeznaczone dla kobiet z dziećmi, które doświadczyły przemocy, które nie mają się gdzie podziać. Znajdą tam schronienie.  

materiały prasowe

Jak postępują prace budowlane? Na jakim etapie jest obecnie Dom Miłosierdzia? 

Obecnie mamy w bardzo surowym stanie pierwszą część. Jak wspomniałem, była tam szkoła podstawowa, więc trzeba było przystosować budynek do potrzeb ośrodka i do wymogów bezpieczeństwa. Została już położona instalacja elektryczna. Przygotowujemy się do docieplenia budynku i będziemy powoli rozkładać instalację wodną, kanalizacyjną i grzewczą, a następnie podłogi. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie prace zostaną rozpoczęte. Natomiast na wiosnę, mamy wielką nadzieję, że rozpoczniemy również budowę drugiej części (kawiarni i kaplicy). Rozpoczęcie budowy trzeciej części będzie zależało od finansów, które zgromadzimy. 

Fundacja Pojednanie podejmuje też liczne inicjatywy. Organizuje cykliczne spotkania. 

Mówiąc o naszych inicjatywach, na początku muszę wspomnieć o naszych wolontariuszach i darczyńcach. Jest bardzo dużo osób, które naprawdę nas wspierają. Są to zarówno darczyńcy indywidualni, jak i różnego rodzaju firmy. Mamy również grupę wolontariuszy, którzy wspierają nas przy różnego rodzaju akcjach, które organizowane są przez fundację.

W listopadzie zorganizowaliśmy akcję “Znicz”. Dzięki uprzejmości jednego z producentów z Brańska, otrzymaliśmy znicze, które rozprowadzaliśmy, a pozyskane pieniądze zostały przekazane na budowę Domu Miłosierdzia. To inicjatywa, którą organizujemy już kolejny rok z rzędu. 

Kolejna inicjatywa jakiej się podjęliśmy to tak zwany “Dzień Rodziny”.  Latem organizujemy festyn rodzinny, który ma na celu integrację rodzin. Są organizowane różne gry, pokazy, występy, loterie fantowe. Od niedawna organizujemy także bal charytatywny, dzięki któremu także chcemy pozyskać fundusze na Dom Miłosierdzia. Najbliższy bal odbędzie się 4 lutego. 

Oprócz tych cyklicznych akcji, organizujemy również różnego rodzaju kampanie informacyjne pod kątem przemocy, uzależnień, profilaktyki, które w jakiś sposób mają uświadamiać ludzi o zagrożeniach czy problemach, które pojawiają się w rodzinach, w społeczeństwie. Jedną z nich była kampania pod hasłem “Alkohol zabiera mi tatusia”. Chcieliśmy przez nią pokazać, że uzależnienia dotykają bezpośrednio nie tylko tych osób uzależnionych, ale całej rodziny, a najbardziej cierpią dzieci. 

Ruszamy także z kampanią “Wstydzę się za rodzica”. Chcemy przez nią pokazać, że zachowanie dorosłych wpływa na funkcjonowanie dziecka. Bardzo często to “złe” zachowanie rodzica wpływa na dziecko, które przeżywa wstyd za rodzica. W tej kampani pokazujemy wstyd bardzo szeroko. Dziecko może wstydzić się za rodzica, który jest uzależniony: za jego zachowanie, wygląd. Wstyd może wynikać także z ubóstwa materialnego, ze statusu społecznego. Ta kampania ma właśnie pokazać, że to co robią dorośli bardzo mocno odbija się na funkcjonowaniu dzieci.

Możesz pomóc. Nie jesteś bezsilny!

Każdy z nas zna osobę z problemami – czy to z dalszej rodziny, z pracy, czy też sąsiada. Często czujemy się bezsilni wobec tragedii całej rodziny tej osoby. Wpłata datku na budowę ośrodka dla rodzin i osób uzależnionych to wymierna pomoc na rzecz dzieci, a nawet całych rodzin, które w przyszłości będą mogły bezpłatnie korzystać z Domu Miłosierdzia. Strona kampanii i zbiórki: www.fundacjapojednanie.pl.

Fundacja Pojednanie powstała w 2017 roku i pomogła już wielu osobom. Działa przy Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. Jej misją jest pomoc rodzinie, ludziom uzależnionym, otaczanie opieką ich bliskich oraz wspieranie w trudnych chwilach. Fundacja obecnie prowadzi terapie i socjoterapie dla osób uzależnionych, ich współmałżonków i dzieci oraz małżeństw w kryzysie. Prowadzi grupy wsparcia dla alkoholików AA, dla osób współuzależnionych Al – Anon, dla małżeństw w kryzysie „Sychar”. Prowadzone są spotkania i warsztaty dla ojców i matek. Pomagamy ludziom, którzy doświadczają przemocy i traumy. Prowadzimy warsztaty rozwojowe „12 kroków ku pełni życia”. Planuje także stworzenia dużego, prężnie działającego Ośrodka terapeutycznego dla rodzin i osób uzależnionych o nazwie „Dom Miłosierdzia” w budynku starej szkoły podstawowej w Hodyszewie.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę