Pomysł na wakacje? Rekolekcje w ciszy. „W ciszy lepiej słychać Boga”

„Milczenie i cisza są w służbie temu, żeby lepiej słyszeć. Kiedy pójdziemy na głośny koncert, to potrzebujemy dwóch dni, żeby nasze uszy doszły do siebie, nasz słuch jest trochę otępiały. Podobnie jest ze słuchaniem delikatnego głosu naszego wnętrza, słuchaniem Boga. Potrzebujemy na pewien czas zmniejszyć ilość bodźców, wyciszyć się i wtedy czułość naszych "przyrządów wewnętrznych" się zwiększa” – mówi Krzysztof Dzieńkowski SJ, który zajmuje się Szkołą Kontaktu z Bogiem.

Reklama

W czasie wakacji jezuici proponują rekolekcje ignacjańskie, ale też kilkudniowe wyjazdy dla młodych organizowane przez Szkołę Kontaktu z Bogiem, które spędza się w absolutnej ciszy.

Cisza to przede wszystkim niemówienie, ale też pilnowanie, by być ze swoimi myślami i uwagą „przy sobie”, przy tym, co jest teraz, co się dzieje w danej chwili i w treściach, które przynosi Słowo. Można wejść w zewnętrzną ciszę, milczenie, ale cały czas rozpamiętywać przeszłość, albo wybiegać myślami w przyszłość. Niektórzy z braku bodźców zaczynają studiować wszystkie gazetki, które są rozstawione po korytarzach – mówi zakonnik.

Bardzo indywidualnie podchodzimy do naszych uczestników. Każdego dnia towarzyszymy im indywidualnie,, jest to 20 minut rozmowy z osobą towarzyszącą i w ich trakcie przyglądamy się w jakim miejscu jest ta osoba. Pomagamy jej, żeby tam spotkała się z Bogiem.

Reklama
Reklama

Zwraca też uwagę, że cisza, która jest na rekolekcjach, pomaga młodym ludziom doświadczyć miłości Boga. Najczęstsze świadectwo, które dają młodzi ludzie po tych rekolekcjach, to jest doświadczenie miłości, bycia przyjętym przez Boga. Słychać czasami podczas rozmów, że na początku mówią oni takie rzeczy, które powinni mówić, według oczekiwań, ale pod koniec rekolekcji widać, że stają bardziej spokojni, są bardziej „przy sobie” i nawet jak wypowiadają proste słowa, to są one wypowiadane z głębi.

Więcej informacji o rekolekcjach można znaleźć na stronie internetowej www.szkolakontaktu.pl.

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę