Nasze projekty

O. Samuel Pacholski: Dla prymasa Wyszyńskiego Jasna Góra była amboną

„Prymas wiedział, że na Jasnej Górze może przemawiać do największej rzeszy ludzi. To była jego ambona, z której przemawiał bezpośrednio do ludzi, którzy tu przychodzili” - mówi w Rozmowach Stacji7.pl o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Reklama

W rozmowie o. Samuel Pacholski zapowiada wydarzenia, które będą miały miejsce w Częstochowie w dniu beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego i Matki Czackiej i wskazuje, jak można przygotować się do 12 września.

Można sięgać do książek o kardynale Wyszyńskim, ale też do tekstów, które prymas zostawił. Pan Bóg przychodzi do nas przez wydarzenia i przez konkretne biografie ludzi, którzy odpowiadali na jego łaskę, więc myślę, że to jest czas, żeby te wielkie postaci Kościoła polskiego poznać – podpowiada.

Wpadła mi w ręce książka Pawła Zuchniewicza „Ojciec wolnych ludzi”, którą wydała Stacja7. Bardzo ciekawa pozycja, pierwsza część napisana w formie powieści, a druga jest próbą odpowiedzi na pytania, jakie współczesny człowiek mógłby postawić kardynałowi, a on oczywiście przez swoje teksty na aktualne pytania odpowiada – mówi przeor Jasnej Góry.

Reklama

Jeżeli będziemy przeżywać tę uroczystość w domu, to myślę, że dobrze jest się do tego przygotować tak, jakbyśmy uczestniczyli w tej mszy. Można ubrać się odświętnie, zapalić świece, postawić krzyż, pomodlić się przed transmisją proponuje.

Wspólne przeżywanie beatyfikacji na Jasnej Górze

Klasztor na Jasnej Górze zaprasza to wspólnego przeżywania beatyfikacji. Przygotowujemy wspólne oczekiwanie, świętowanie i dziękczynienie po to, by dać poczucie wspólnoty Kościoła tym ludziom, którzy nie mogą być w Warszawie, ale chcieliby to przeżywać we wspólnocie. Tak jak tworzymy strefy kibica przy okazji Igrzysk Olimpijskich, czy Mistrzostw Świata i chcemy wspólnie przeżywać te dni radości sportowej, tak tworząc strefę pielgrzyma, chcemy wyrazić radość w wspólnotowy sposób, bo Kościół to jest wspólnota – zwraca uwagę.

Już dzień przed beatyfikacją na Jasnej Górze rozpocznie się czuwanie modlitewne, które będzie prowadziła młodzież z liceum katolickiego w Częstochowie, a w niedzielę chcemy zaprosić wszystkich, którzy będą tu przyjeżdżać, aby zapoznali się zwłaszcza z sylwetką kardynała, bo on był najbardziej związany z Jasną Górą. Projekt muzyczny „Czas to miłość” polscy artyści prymasowi Wyszyńskiemu, modlitwa różańcowa, msza święta, którą będziemy przeżywać o godzinie 11, później transmisja beatyfikacji z Warszawy, a po niej pierwsza dziękczynna Msza Święta sprawowana w kaplicy Matki Bożej – wymienia o. Pacholski.

Reklama

„To była ambona prymasa”

Przeor klasztoru wyjaśnił też, jak ważnym miejscem dla prymasa była Jasna Góra. Prymas zdawał sobie sprawę, że w trudnych okolicznościach w jakich przyszło mu wypełniać posługę, gdzie praktycznie Kościół nie miał dostępu do mediów, to prymas wiedział, że na Jasnej Górze może przemawiać do największej rzeszy ludzi. Kiedy prymas był jeszcze więziony w Komańczy, to tutaj na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku  zgromadziło się prawie milion osób, by dokonać Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. To była ambona prymasa, z której on przemawiał bezpośrednio do ludzi, którzy tu przychodzili – powiedział.

Połączyły ich Laski w trudnym czasie II wojny światowej. Posługa siostry Marii wobec osób niewidomych i posługa prymasa, jako kapelana w tym miejscu. Myślę, że to był dla prymasa ważny czas, boleśnie doświadczał tego, jak wrogowie niszczą jego ukochany kraj i Kościół, ale z drugiej strony widział to codzienne zwykłe dobro, które się objawiało wobec osób z ograniczeniami i posługą prostych sióstr. To było środowisko, które wpłynęło na wrażliwość prymasa wobec prostych ludzi – dodał o. Pacholski.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę