12 września Marika, Darek Malejonek, Kasia Malejonek i Natalia Kawalec zaśpiewają na Jasnej Górze utwory inspirowane nauką Prymasa Tysiąclecia w ramach wspólnego oczekiwania na beatyfikację. Zapraszamy na czuwanie w łączności ze Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie!
Plan czuwania na Jasnej Górze
Wspólne oczekiwanie na beatyfikację 12 września rozpocznie się na Błoniach Jasnogórskich o godz. 9:00 – usłyszymy piosenki inspirowane nauczaniem Prymasa, odczytane zostaną także fragmenty jego przemówień.
O godz. 11:00 na Szczycie zostanie odprawiona niedzielna Msza św., po której za pomocą specjalnego telemostu zgromadzeni połączą się ze Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie zaplanowano główne uroczystości beatyfikacyjne. Po zakończeniu uroczystości, w kaplicy Matki Bożej, zostanie odprawiona jedna z pierwszych mszy dziękczynnych za nowego błogosławionego.
„Czas to miłość” po raz pierwszy na żywo
„Czas to miłość – polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego” to projekt muzyczny, zrealizowany przez portal Stacja7 wspólnie z Dariuszem Malejonkiem. Jest to swoisty hołd złożony przez polskich artystów Prymasowi Tysiąclecia. Do udziału w projekcie zaproszono znanych, cenionych i tworzących rozmaite rodzaje muzyki polskich artystów. Teksty piosenek powstały wokół listów, cytatów i rozważań Prymasa Wyszyńskiego.
Mamy zaszczyt wziąć udział w tym czytaniu. Po raz pierwszy na żywo będą wykonane utwory, które powstały w ramach projektu „Czas to miłość” – mówi Dariusz Malejonek.
Przesłanie Prymasa wciąż aktualne
W ramach projektu artyści sami przygotowywali teksty i muzykę do słów Prymasa Wyszyńskiego. Choćby dlatego, zdaniem Malejonka, warto wysłuchać każdego z tych utworów, ponieważ każdy z nich oparty jest na słowach Prymasa Wyszyńskiego. Problemy, które poruszał Prymas, nie zdezaktualizowały się. Zmieniły się tylko realia, w jakich żyjemy – wyjaśnia muzyk. Kardynał miał niesamowitą charyzmę, docierał do wielu ludzi, do różnych grup społecznych, wszystkie jego słowa są nadal aktualne – wskazał Dariusz Malejonek.
Przeczytaj również
Jego zdaniem możemy także od Prymasa wiele się nauczyć. Umiał na każdego człowieka spojrzeć z miłością, nikogo nie skreślał, pokazał, że nie wolno nikim pogardzać, na nikim postawić przysłowiowego krzyżyka. Każdy może się nawrócić, z każdym można prowadzić dialog, że są płaszczyzny, na których możemy się porozumieć, że możemy się również łączyć, nie tylko dzielić. – wymienia Dariusz Malejonek. Zauważa też, że dzięki uniwersalnemu przesłaniu nauki Prymasa, uniwersalne są także właśnie utwory, które powstały w ramach projektu „Czas to miłość”.
Marika – “Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”
Marika Marta Kosakowska jest autorką słów i muzyki, artystką sceniczną i prezenterką. Nagrała sześć własnych płyt, jest też autorką książki „Antydepresanty”. Występowała na największych krajowych festiwalach i wielokrotnie reprezentowała Polskę poza granicami: we Francji, UK, USA, Indiach, Chinach. Tworząc utwór „Przebaczamy i prosimy o wybaczenie” inspirowała się treścią Listu polskich biskupów do biskupów niemieckich z 1965 r. Słowa refrenu nawiązują do słów Prymasa, który podczas aresztowania przez władze komunistyczne użył sformułowania: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”.
Te słowa Prymasa świadczą o jego ogromnej, wewnętrznej sile. O tym, jak głęboko też czuł ducha chrześcijaństwa z jego wezwaniem do miłości, przebaczania 77 razy i modlenia się za nieprzyjaciół – mówi Marika, autorka słów i wykonawczyni utworu w rozmowie ze Stacją7. Realne, nie fasadowe wybaczenie, jest tak samo trudne wczoraj i dziś. Tak samo wczoraj i dziś jest – jak twierdził kard. Wyszyński – kluczem, który otwiera naszą własną celę.
Kasia Malejonek – “Ojcze, poczekaj”
“Nauczyłeś nas, że zbyt wiele dać, czasem oznacza zranić. A wystarczy błysk, żeby skrzydła dwa przypiąć komuś do ramion” – brzmią słowa piosenki o Prymasie Wyszyńskim w wykonaniu Kasi Malejonek.
Piosenka “Ojcze, poczekaj” w wykonaniu Kasi Malejonek to obietnica wypełnienia nauki kard. Wyszyńskiego. Utwór porusza i inspiruje do zagłębiania i realizacji słów Prymasa Tysiąclecia. Miłość, dobroć, czas ofiarowany drugiemu człowiekowi – to wartości, których wciąż potrzebujemy się uczyć i doskonalić. Podpowiedzią i inspiracją dla nas są słowa Prymasa.
Natalia Kawalec – “Zacznij od nowa”
Natalia Kawalec ma 17 lat, niezwykły muzyczny talent i pierwsze sukcesy. Odważnie mówi o Bogu i wierze. Jest finalistką trzeciej edycji telewizyjnego show The Voice Kids. Gra na pianinie, gitarze, flecie poprzecznym i na ukulele. Pisze i komponuje własne utwory. W 2018 roku nagrała swoją pierwszą płytę, obecnie zbiera materiał na debiutancki album. Urodziła się i mieszka w Chicago, reprezentuje Polonię na wielu polskich i amerykańskich spotkaniach i festiwalach. Swoją piosenkę “Zacznij od nowa” zbudowała wokół cytatu Prymasa Wyszyńskiego:
Choćbyś przegrał całkowicie, zbierz się, zgarnij, zacznij od nowa! Spróbuj budować na tym, co w tobie jest z Boga.
“Zacznij od nowa” to utwór, którego słowa nie tylko motywują, ale także podpowiadają w jaki sposób pielęgnować w sobie cnotę wytrwałości. Kiedy odkryłam ten cytat, to wokół niego napisałam całą piosenkę. I chyba o to w tym wszystkim chodzi, że pomimo wszystkich trudności można zacząć od nowa i wierzyć – wyjaśnia artystka.
W wywiadzie udzielonym Stacji7 przyznaje, że przed propozycją napisania tekstu piosenki, zupełnie nie znała nauczania kard. Wyszyńskiego. Wiedziałam kim był, co zrobił, ale nie wgłębiałam się jakoś specjalnie w jego życie i pamiętam, że jak już dostałam propozycję napisania tej piosenki, to przeczytałam biografię, obejrzałam filmy i naprawdę zachwyciłam się postacią kard. Wyszyńskiego. I ta piosenka powstała bardzo spontanicznie, bo napisałam ją w jeden wieczór – opowiada Natalia Kawalec.
Artystka przyznaje także, że w postaci Prymasa najbardziej zainspirowała ją jego odwaga. Był inspiracją dla Polaków w takich trudnych czasach. Komuniści utrudniali ludziom życie religijne, ale takie osoby, jak kardynał Wyszyński potrafiły odważnie sprzeciwić się tym działaniom. To dla mnie jest naprawdę motywujące w tym świecie, w którym teraz jesteśmy.
Dodaje także, że ma nadzieję, że dzięki piosence także wielu młodych odkryje tę niezwykłą postać. Kard. Wyszyński może być autorytetem dla młodych, ponieważ w swoim życiu robił dużo dla młodzieży i był dla niej inspiracją. Myślę, że w czasach, kiedy jest dużo podziałów na świecie trzeba się zwracać do takich ludzi, którzy mimo wielu problemów potrafili połączyć całą Polskę. Trzeba się na takich ludziach teraz wzorować.
Darek Malejonek – “Najmilsza”
Inspiracją do powstania piosenki “Najmilsza” wykonywanej przez Darka Malejonka było przemówienie Prymasa Wyszyńskiego do dziewcząt polskich “Tylko czyste serce jest zdolne do prawdziwej miłości”.
Utwór niesie ze sobą nie tylko przesłanie o tym, co to znaczy mieć czyste serce, ale zwraca uwagę na odpowiedzialność za każdy, nawet najmniejszy wyraz zaangażowania w relacje z drugim człowiekiem: spojrzenia, słowa, gesty. Słowa piosenki napisała Beata Mencel.
Jak podkreśla muzyk, podczas przygotowań do projektu muzycznego o Prymasie Wyszyńskim “Czas to miłość” najbardziej poruszyło go spotkanie z Anną Rastawicką.
Byłem pod wielkim wrażeniem pani Anny i tego, co opowiadała, tego z jaką miłością, pieczołowitością archiwizowała wszystkie wypowiedzi, listy prymasa. Dzięki niej zobaczyłem go jako człowieka z krwi i kości. Najbardziej poruszyło mnie, gdy opowiadała o kard. Stefanie Wyszyńskim jako prawdziwym ojcu, prawdziwym tatusiu, który miał miłość do ludzi. Dzięki jej świadectwu zobaczyłem człowieka, który miał prawdziwy dar docierania do ludzkich serc, potrafił dla każdego mieć słowo pocieszenia czy rady. Nie uciekał od ludzi czy od rzeczywistości, tylko był z ludźmi cały czas. To było też dla mnie wielkim przeżyciem. Zresztą podobnie reagują na poznawanie prymasa Wyszyńskiego także wykonawcy, zaproszeni do projektu – opowiada Dariusz Malejonek.
Ma również nadzieję, że beatyfikacja będzie okazją do częstszego sięgania po nauczanie kard. Wyszyńskiego. Mam nadzieje, że to będzie ten moment, kiedy zacznie się sięganie do dorobku kardynała Stefana Wyszyńskiego” i odkrywanie na nowo jego spuścizny, myśli, wiary i tego wszystkiego, co nam zostawił – mówi Darek Malejonek. W ostatnim czasie sporo pracowałem nad jego refleksjami i poraziło mnie to, ile jest głębi w jego wszystkich myślach, np. list prymasa do dziewcząt polskich, czy watek przebaczenia. „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził – to zdanie prymasa jest porażające – zwraca uwagę.