Nasze projekty
fot. Emma Bauso / Pexels

300 pytań, które warto sobie zadać przed ślubem

Zanim podejmie się decyzję o ślubie, warto dobrze poznać samego siebie i osobę, z którą zamierza się spędzić życie. Pomocą w tym poznawaniu się może być zestaw "300 pytań", który przygotowaliśmy w ramach projektu “Małżeństwo i rodzina. Analiza SWOT dla wahających się”.

Reklama

Inspiracja z kilku źródeł

W tworzeniu tego zestawu pytań wykorzystano 3 publikacje: “Essential Premarital Counseling” (dr Sandra L. Ceren), “Ballady i romanse” (o. Adam Szustak OP) oraz podręcznika grupy księży i małżeństw z ruchu Małżeńskie Drogi „Wieczory dla Narzeczonych” który zawiera propozycje konspektów na spotkania kursu przedmałżeńskiego.

Choć są to pytania, które powstały z myślą o narzeczonych przygotowujących się do ślubu, to pierwsze dwie części poniższego zestawu (“O sobie”, “Relacje”) – które stanowią połowę wszystkich pytań – są uniwersalne i mogą z nich korzystać nie tylko osoby będące w związku. Pytania te pomagają w poznawaniu swoich mocnych i słabych stron, w przeanalizowaniu oczekiwań i potrzeb oraz sposobów radzenia sobie z różnymi sytuacjami.

POBIERZ 300 PYTAŃ W PDF

Jak korzystać z pytań?

Jedna z praktyk proponuje, by najpierw pisemnie odpowiedzieć na kolejne pytania, następnie przeczytać odpowiedzi z perspektywy zupełnie obcej osoby i zastanowić się, czy z taką osobą chciałoby się związać na całe życie, czy taka osoba mogłaby być moim przyjacielem.

Reklama

Parom przed ślubem proponuje się natomiast, by najpierw na pytania (pojedynczo lub kategoriami) odpowiadać osobno, bez konsultacji – pisemnie lub w myślach – a następnie dzielić się odpowiedziami. Daje to możliwość zobaczenia, w jakich kwestiach przyszli małżonkowie są zgodni, co ich różni i co mogą zrobić, by znając się lepiej stworzyć udany związek.

Czytaj także >>> Nie bój się oświadczyn! Te historie cię zainspirują

300 pytań to dopiero początek

Zestaw, który powstał na podstawie tych źródeł, jest bardzo obszerny – zawiera aż 300 pytań. Nie jest jednak wskazane, by za wszelką cenę przeczytać i poruszyć wszystkie zawarte w nich kwestie w rozmowie z drugą osobą. Lista ta może być potraktowana jako baza konkretnych tematów do przemyślenia i omówienia, może też być inspiracją do znalezienia kolejnych ważnych kwestii, które warto przepracować. 

Reklama

Dla wygody korzystania z tego zestawu pytań, podzielono go na 5 części, a w obrębie każdej z nich wyróżniono kilka kategorii tematycznych. Dzięki temu można sięgać do poszczególnych grup pytań i krok po kroku odkrywać bardziej siebie i ukochaną osobę.

  1. O sobie samym
  2. Relacje
  3. Jesteśmy razem/wybrani
  4. Małżeństwie
  5. Rodzinie

Czytaj także >>> Małżeńskie konflikty. Czy można się na nie przygotować?

Zestaw „300 pytań, które warto sobie zadać przed ślubem” powstał w ramach projektu dofinansowanego w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Po pierwsze Rodzina” na rok 2021.

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę