Nasze projekty
Kadr z filmu "Pod Twoją Obronę"

Bliskość mimo odległości. Jest taka parafia

Jak przeżyć Wielkanoc? Ks. Krzysztof Cebula odpowiada: “Akcent w duszpasterstwie można położyć nie na przepisach sanitarnych, czy broń Boże ich omijaniu. Wysiłek trzeba włożyć w szukanie takich możliwości, by zachowując restrykcje dać Wiernym możliwość czerpania łaski, której przecież Bóg stale udziela.”

Reklama

Myśląc o zbliżającej się Wielkanocy, w pamięci przywołujemy ubiegłoroczne emocje i obrazy: tęsknotę i niepewność, puste kościoły i udział w Eucharystii poprzez transmisję online. I choć możliwość uczestnictwa w liturgii Triduum i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego jest większa niż w ubiegłym roku, wciąż jest to wyzwanie i zadanie – nie tylko dla duszpasterzy, ale dla całych wspólnot parafialnych.

Położyć właściwy akcent

Troskę o utrzymanie i wzmocnienie wspólnoty wiernych i ich duszpasterzy prezentuje reportaż Michała Króla „Pod Twoją Obronę”, nagrany podczas ubiegłorocznego Triduum i Święta Zmartwychwstania Pańskiego w parafii Czułów, w gminie Liszki pod Krakowem.

W reportażu nie brakuje bardzo symbolicznych obrazów – ołtarz polowy w środku lasu, Msze święte przy kapliczkach, echo w pustym kościele podczas Triduum Sacrum. Mimo pandemii parafianie mieli szansę być blisko Kościoła, liturgii. Akcent w duszpasterstwie można położyć nie na przepisach sanitarnych, czy broń Boże ich omijaniu. Wysiłek kładłem na szukaniu takich możliwości, by zachowując restrykcje przedstawić Wiernym wiele okazji i różnych propozycji czerpania łaski, której przecież Bóg stale udziela – mówi ks. Krzysztof Cebula, proboszcz parafii Czułów.

Reklama
Kadr z reportażu „Pod Twoją Obronę”

Nietypowe święcenie pokarmów

W reportażu jest niezwykła scena święcenia pokarmów przed Wielkanocą. Parafianie nie mogli przyjść do kościoła, dlatego ksiądz Krzysztof przyszedł, a właściwie przyjechał do nich – zaprzęgiem konnym. W reakcjach ludzi widać ogromne wzruszenie i radość. To jest właśnie owoc ciągłych poszukiwań jak – zachowując wszelkie restrykcje – nieść ludziom zapewnienie o bliskości – przyznaje ksiądz Krzysztof i dodaje, że nie byłoby to możliwe bez pomocy i współpracy parafian: rozmów, konsultacji i realizacji pomysłu.  

Wyszedłem od tego, co było głównym powodem braku możliwości przyjścia do kościoła – zakaz licznych zgromadzeń. Dlatego postanowiłem dotrzeć do małych, najważniejszych wspólnot: zgromadzonych na własnych posesjach rodzin. Błogosławiłem pokarmy na świąteczny stół, które wystawili przed własnymi domami – wyjaśnia ks. Krzysztof. 

Wyszedłem od tego, co było głównym powodem braku możliwości przyjścia do kościoła – zakaz licznych zgromadzeń. Dlatego postanowiłem dotrzeć do małych, najważniejszych wspólnot: zgromadzonych na własnych posesjach rodzin.

Reklama
Kadr z reportażu „Pod Twoją Obronę”

Wypełnić puste miejsce

Innym przykładem poszukiwań jest organizacja wspólnej Drogi Krzyżowej. Co roku, odkąd jestem w tej parafii, mieliśmy w Niedzielę Palmową Drogę Krzyżową drogami wiosek. Szukałem pomysłu, w jaki sposób wypełnić to puste miejsce, zająć je w jakiś inny sposób spotkaniem z Panem Jezusem. I wtedy, w Niedzielę Palmową, kiedy normalnie odbywałaby się Droga Krzyżowa ulicami parafii, ulicami szedł Pan Jezus, którego niosłem w Monstrancji w Najświętszym Sakramencie, między wszystkimi domami w całej parafii – wspomina ks. Krzysztof. W tym roku tradycyjna Droga Krzyżowa odbyła się w plenerze przed kościołem – parafianie zgromadzili się wzdłuż drogi w bezpiecznych dla siebie odległościach, bez przemieszczania się.

Zadanie na najbliższy czas

Ksiądz Krzysztof przyznaje, że ubiegłoroczna Wielkanoc to czas, z którego wciąż jeszcze nie odrobiliśmy lekcji wdzięczności. Żyjemy teraz tak szybko, że jest duża obawa, że bardzo szybko zapomnimy o Wielkanocy 2020. I wtedy warto przypomnieć ten reportaż. Spojrzeć na ten czas z zupełnie innymi emocjami. By wzruszyć się na nowo i docenić to, co mamy. Odrobić lekcję wdzięczności. Film daje też nadzieję, że jednak będziemy jeszcze ze wzruszeniem i uśmiechem wspominać tamten czas – mówi ks. Krzysztof Cebula.

Przeczytaj całą rozmowę z ks. Krzysztofem Cebulą:

Reklama

Reportaż „Pod Twoją Obronę” można obejrzeć na platformie „KATOFLIX” TUTAJ.

Poniżej prezentujemy zwiastun filmu:

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę