Wiara w czasie epidemii. Wtorek 7 kwietnia [RELACJA LIVE]
Na oddział intensywnej terapii trafił w poniedziałek wieczorem zakażony koronawirusem premier Wielkiej Brytanii, we Francji po raz pierwszy w historii nie odbędą się wybory, zaś w Polsce zmarło na COVID-19 już 107 osób. Śledzimy wydarzenia na bieżąco i zapraszamy na kolejny dzień naszej relacji na żywo.
Polub nas na Facebooku!
♦ Liczę na to, że minister jeszcze w tym tygodniu przedłuży kończące się w Wielką Sobotę obostrzenia dotyczące zgromadzeń – mówi Prymas Polski
♦ Z powodu koronawirusa w trudnej sytuacji znalazło się wiele klasztorów, utrzymujących się z prowadzenia rekolekcji. O pomoc proszą m.in. Benedyktyni w Tyńcu
♦ Dłuższy pobyt w domu z bliskimi z powodu epidemii też może być Drogą Krzyżową, po której idzie z nami Jezus” Niezwykłe rozważania biskupa Galbasa
♦ Tegoroczne Triduum będzie zupełnie inne. Jak dobrze przeżyć je w domu? Podpowiadamy
♦ Tegoroczna Lednica nie odbędzie się na polach lednickich, ale w domach uczestników #LednicaWdomu
♦ Relacja z wczoraj dostępna >>tutaj
Realizacja: Anna Druś, Karolina Kędzia, Otylia Sałek
W środę 8 kwietnia na kanale Tomasza Rożka “Nauka. To lubię” odbędzie się transmitowana na żywo rozmowa z ekspertem na temat ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa. Gościem spotkania będzie Marcin Kędzierski – doktor ekonomii, główny ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, i adiunkt w Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK.
Start środa godz. 20 (ustaw przypomnienie wchodząc na YouTube)
Z okazji obchodzonego dziś Światowego Dnia Zdrowia cała Polska, z ministrem zdrowia na czele, dziękowała medykom i służbom medycznym za ich pracę w dobie pandemii. Wiele osób o godz. 13 wyszło na balkony i przed domy aby przez minutę bić brawo lekarzom
Warszawa, balkon na Muranowie, godz. 13:00. #BrawaDlaWas, pracownicy i pracownice „zdrowia”. Mamo, Ciociu, Siostro, dziękuję! #WorldHealthDay #koronawirus pic.twitter.com/pBY3yK67V4
— Żaneta Czyżniewska (@zanetaCzyznie) April 7, 2020
Minister @SzumowskiLukasz:
Szanowni Państwo, Pracownicy służby zdrowia,
za Wasz trud i poświęcenie, za olbrzymi wysiłek w dniach walki z #koronawirus, w Światowym Dniu Zdrowia, składam Wam serdeczne podziękowania. Dziękuję Wam za Waszą pracę. pic.twitter.com/kz0hE4bsmn— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 7, 2020
Z powodu zakażenia koronawirusem we Włoszech zmarło pond 100 księży – donosi dziennik “Il Giornale”. Zmarli kapłani pochodzą ze wszystkich części kraju. Najmłodszy z nich miał 45 lat, a najstarszy 100 lat. Gazeta opiera się na informacjach z diecezji włoskich. Ta tragiczna statystyka nie uwzględnia zakonników, zakonnic, diakonów i misjonarzy, którzy zmarli z powodu wirusa Covid-19.
Diecezja Bergamo zapewnia, że chce jak najszybciej odprawić nabożeństwa żałobne za tych kapłanów, a także dla wszystkich tych, którzy zostali pochowani bez właściwego obrządku. Region Bergamo jest jednym z najciężej dotkniętych pandemią koronawirusa we Włoszech.
KAI
Uroczystości związane z przypadającą 13 maja 103. rocznicą początku objawień maryjnych w Fatimie odbędą się bez udziału wiernych, z powodu epidemii koronawirusa. Jak poinformował biskup diecezji Leiria-Fatima kard. António Marto, decyzja o zamknięciu tego miejsca kultu służy zahamowaniu rozwoju choroby.
Hierarcha przypomniał, że epidemia nasila się w ostatnich tygodniach zarówno w Portugalii, jak i sąsiedniej Hiszpanii. Zapewnił, że uroczystości majowe z Fatimy będą transmitowane na cały świat, podobnie jak nabożeństwo z 25 marca, gdzie w tym sanktuarium biskupi Portugalii i Hiszpanii powierzyli swoje kraje opiece Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Przypomniał, że od marca sanktuarium w Fatimie jest zamknięte dla pielgrzymów.
KAI/ad
W tej sprawie specjalne stanowisko wydał Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Zdaniem ekspertów środki ratunkowe powinny być udzielane chorym w kolejności przyjęcia do szpitala.
Coraz głośniejsze są pytania natury etycznej, a mianowicie, jak należy postępować w takich sytuacjach. Z takimi pytaniami zwrócono się też do Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Zespół ten stara się więc przyjść z pomocą osobom, które muszą podejmować trudne decyzje w materii dystrybucji środków ratujących życie, jeśli notuje się ich niedostatek. Dotyczy to zwłaszcza respiratorów, których produkcja jest możliwa w specjalistycznych firmach, przeważnie wymaga dużo czasu lub niemożliwe jest ich szybkie sprowadzenie w dostatecznej ilości” – podkreślają eksperci.
Dodają, że nie można odmówić środków ratunkowych pacjentowi będącemu w stanie klinicznej konieczności, czekając na pacjenta w cięższym stanie. „Ponadto nie można z moralną pewnością porównywać stopnia zagrożenia pacjentów będących w poważnym stanie klinicznym i wyrokować dalszego przebiegu ich choroby. Nie można też akceptować jakiejkolwiek zwłoki w przydzieleniu tych środków w takich sytuacjach i w stanach pacjentów” – czytamy w stanowisku.
Czytaj więcej>>
Kard. Gregory Aymond – arcybiskup Nowego Orleanu, który 23 marca dowiedział się o swoim zachorowaniu, powrócił do zdrowia. W krótkim oświadczeniu opublikowanym na stronach archidiecezji podziękował wszystkim za modlitwy i wsparcie, które czuł podczas choroby.
Moje siostry i bracia, możemy być pewni, że ten Wielki Tydzień będzie taki, jak nigdy wcześniej go nie świętowaliśmy. Z epidemią koronawirusa i wszystkimi jej konsekwencjami, krzyżami, kryzysem i wyzwaniami – to będzie zupełnie inny czas” – napisał.
ad, CNA
Caritas Koszalin w zaledwie kilka godzin udało się zebrać na respirator dla Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie w ramach akcji #ZanurzeniwMiłości.
W zaledwie kilka godzin udało się zebrać na respirator dla Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie w ramach akcji #ZanurzeniwMiłości. ❤️Pamiętajmy również aby przestrzegać wszystkich przepisów, zaleceń i przede wszystkim #zostanwdomu 🏠https://t.co/onowFuYdKA
— Caritas Koszalin (@CaritasKoszalin) April 2, 2020
Na polecenie papieża jego jałmużnik kard. Konrad Krajewski pojechał w niedzielę wieczorem do tzw. Palazzo Salem – pustostanu zajmowanego pod Rzymem przez ponad tysięczną grupę uchodźców z Afryki. Zawiózł im maski i jedzenie.
Mieszkańcy tego “niewidzialnego miasta”, jak nazywa się te przedmieścia Rzymu, nie zdawała sobie nawet sprawy z panującej dookoła nich epidemii. Wprawdzie, kiedy z dnia na dzień stracili pracę ci z nich, którzy ją mieli, zorientowali się, że coś jest nie tak, jednak nieznajomość języka i brak dostępu do mediów sprawiły, że nie mieli pojęcia o sytuacji panującej we Włoszech i na świecie.
Ks. Wiktor, wikariusz radomskiej parafii katedralnej, znalazł skuteczny sposób, by zachęcić swoich parafian do pozostania w domu :)
Fot. ks. kan. Krzysztof Ćwiek
Zarząd Fundacji Wolne Miejsce i jej wolontariusze przygotowują się do alternatywnej formuły wspólnego przeżycia czasu Wielkiej Nocy z osobami samotnymi. Fundacyjni ochotnicy zamierzają odwiedzić osoby samotne z Katowic, Warszawy i Łodzi w niedzielę 12 kwietnia i dostarczyć im śniadania wielkanocne wprost do domów.
„W specjalnie przygotowanej fundacyjnej paczce, znajdzie się nie tylko higienicznie przygotowane i hermetycznie zamknięte śniadanie, ale również świąteczna niespodzianka, stroik i wyjątkowa lektura świąteczna dla osób samotnych” – wyjaśniają organizatorzy.
Osoby samotne mogą się zgłaszać do udziału w inicjatywie do 8 kwietnia. Można to zrobić pod numerami telefonów 32 723 28 28, 22 11 20 244 i 42 298 08 98 lub za pośrednictwem stron internetowych www.bitly.com/katowice-wielkanoc2020, www.bitly.com/warszawa-wielkanoc2020 oraz www.bitly.com/lodz-wielkanoc2020, a także www.wolnemiejsce.pl.
KAI/ad
W cieniu koronawirusa odbył się jubileusz 500-lecia jednego z trzech najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu, Rafaela Sanzio. Rocznica, która miała być jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku nad Tybrem, przeszła niemal zupełnie bez echa, a zaplanowane wydarzenia zostały odwołane.
Najważniejszym wydarzeniem obchodów miała być wystawa, zainaugurowana tuż przed wybuchem pandemii w rzymskim Muzeum na Kwirynale, w gmachu dawnych stajni papieskich, którym miejsce to zawdzięcza swą nazwę (Scuderie del Quirinale). Ekspozycja, przygotowana we współpracy m.in. z Muzeami Watykańskimi, Galerią degli Uffizi, Galerią Borghese i Parkiem Archeologicznym Koloseum, miała pozostać otwarta do 2 kwietnia. Jej dyrekcja zdecydowała się na otwarcie jej w formie wirtualnej, która pozwala, przynajmniej częściowo zapoznać się z historią życia i twórczości geniusza renesansu, opowiedzianej a rebours, począwszy od jego śmierci.
Dostępna jest ona na stronie kwirynalskiego muzeum pod adresem: www.scuderiequirinale.it/pagine/raffaello-oltre-la-mostra.
KAI/ad
Wenezuelczycy mają do tego utrudniony dostęp do Internetu, który działa jedynie sporadycznie, nie mogą więc korzystać z Mszy św. transmitowanych online. Jedyna w tygodniu Msza niedzielna, transmitowana w telewizji jest.. przerywana reklamami.
Z powodu epidemii odwołane są wszelkie Msze św. i uroczystości religijne. Także tradycyjna procesja Jezusa z Nazaretu prowadzona w stołecznym Caracas w Wenezueli co roku w Wielką Środę, w tym roku odbędzie się po zakończeniu kwarantanny. W ciągu ponad trzech tygodni kwarantanny, a zwłaszcza od Wielkiego Poniedziałku, na ulicach Caracas można zobaczyć kapłanów, którzy w maseczkach, z krzyżem w ręku i megafonem, przemierzają ulice swoich parafii modląc się o ustanie pandemii.
W Wenezueli, w chwili obecnej, zanotowana 165 przypadków zachorowań na koronowirusa oraz 7 zgonów. Przeprowadzono ponad 15 tys. testów. Zamknięte są granice lądowe, morskie oraz powietrzne, a korzystanie z komunikacji miejskiej jest ograniczone. Całkowity zakaz wychodzenia z domu obowiązuje codziennie od 16 po południu do 7 rano dnia następnego.
ad, KAI
Wiadomości od Ministerstwa Zdrowia:
(1/4) Mamy 119 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.
Potwierdzone przypadki dotyczą:
32 osób z woj. śląskiego,
19 osób z woj. dolnośląskiego,
16 osób z woj. wielkopolskiego,
14 osób z woj. małopolskiego,— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 7, 2020
(3/4) Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci 4 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 64-letni mężczyzna hospitalizowany w Krakowie oraz 83-letnia kobieta hospitalizowana w Tychach,
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 7, 2020
Zarażony koronawirusem Boris Johnson trafił w poniedziałek wieczorem na oddział intensywnej terapii, ponieważ jego stan drastycznie się pogorszył. Obowiązki pełni w jego imieniu zastępca
UK PM Boris Johnson, who is in intensive care, has asked Foreign Secretary Dominic Raab to stand in “where necessary”https://t.co/VeqIewqO1Y pic.twitter.com/GDRxC4ZKde
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) April 6, 2020
Rano czasu europejskiego nadeszła wiadomość o wyroku uniewinniającym dla australijskiego kardynała Georga Pella. Tymczasem papież Franciszek modlił się dziś rano za “niewinnie skazanych”, przywołując niesprawiedliwość, jaką wycierpiał Pan Jezus