Nasze projekty

Prymas Polski: myślę, że będzie przedłużenie restrykcji dotyczących liczby wiernych w kościołach

W związku z tym, że liczba przypadków zachorowań i zgonów spowodowanych koronawirusem rośnie oczekuję, że pan minister przedłuży w tym tygodniu obowiązywanie restrykcji dotyczących liczby wiernych w kościołach - mówił dziś w Radiu Zet abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Rozmowa została przeprowadzona za pomocą połączenia przez Internet.

Rządowe rozporządzenie ograniczające liczbę wiernych w kościołach do 5 osób obowiązuje do 11 kwietnia włącznie. W związku z tym część biskupów już napisała w wytycznych dla kapłanów i wiernych, że w Niedzielę Wielkanocną tak mocna restrykcja zniknie i będzie można zgromadzić się na Mszy św. w liczbie 50 osób. O tę kwestię zapytała dziś rano w Radiu Zet red. Beata Lubecka arcybiskupa Wojciecha Polaka, prymasa Polski.

Zgodnie z rozporządzeniem rządowym od 12 kwietnia, czyli od Wielkanocy de facto, aż do odwołania w kościele lub na pogrzebie będzie mogło być obecnych 50 osób. Czy ten zapis był konsultowany z Konferencją Episkopatu Polski?

Reklama
Reklama

Nie, te zapisy nie były konsultowane z Konferencją Episkopatu Polski. Natomiast skoro jak widzimy liczba zachorowań i ofiar wirusa ciągle w Polsce rośnie, oczekuję że pan minister na pewno w tym tygodniu powie, że przedłuży obowiązujące restrykcje. Zwłaszcza, jeśli apogeum zachorowań przewidywane jest na po Wielkanocy

powiedział abp Polak.

Zapytany, czy będzie zalecał wiernym unikanie rodzinnych odwiedzin z okazji Świąt, przyznał, że również i w tej sprawie liczy na wiedzę i decyzje rządzących. – Ja nie mam takiej wiedzy jak pan minister, dlatego wierzę, że trzeba będzie przyjąć takie rozwiązania, jakie on podpowie. Rozmawiałem już z moją mamą, z którą zawsze spędzam przynajmniej część Świąt, że dla jej bezpieczeństwa raczej się nie pojawię – mówi prymas Polski.

Reklama
Reklama

Całość rozmowy do odsłuchania i przeczytania na stronach Radia Zet>> 

ad/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite