Nasze projekty
Reklama

Atak Rosji na Ukrainę [RELACJA]. Módlmy się o pokój

"Ok. godz. 5 rano granica państwowa Ukrainy została zaatakowana przez wojska rosyjskie z Rosji i Białorusi" - podało MSW Ukrainy. Prezydent Ukrainy ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w całym kraju. Prezentujemy najnowsze informacje na temat sytuacji na wschodzie.

Relacja na żywo zakończyła się. Zapraszamy na kolejną relację już jutro.

Czytaj najnowsze informacje:

20:24

W piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO — poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Weźmie w nim udział prezydent Andrzej Duda.

Reklama

20:07

Musimy być zjednoczeni w sprawie nałożenia ogromnych sankcji na Rosję – powiedział premier Mateusz Morawiecki, wchodząc do budynku Rady Europejskiej w Brukseli, w którym odbędzie się nadzwyczajny szczyt unijny. Premier podkreślił, że UE musi być silna, zjednoczona i odpowiedzieć we właściwy sposób na agresję Rosji. Nie możemy pozwolić Putinowi przekroczyć nowego Rubikonu. Musimy to zatrzymać.(…) To krytyczny moment historii Unii Europejskiej i historii Europy – powiedział.


20:02

Reklama

Orędzie Prezydenta RP:

Dziś nad ranem wojska rosyjskie rozpoczęły zbrojną agresję przeciwko naszemu sąsiadowi – niepodległej, suwerennej Ukrainie. Decyzją Władimira Putina w Europie rozpętana została wojna. Oznacza ona niezliczone tragedie, śmierć i zniszczenie. Nikt nie zna tego lepiej od nas, Polaków – tak ciężko doświadczonych przez wojnę i agresję. Nasi sąsiedzi, Ukraińcy, zdają dziś najtrudniejszy możliwy egzamin ryzykując własnym życiem. Egzamin, którego stawką jest niepodległość ich państwa. Bronią nie tylko swojej wolności, ale wolności nas wszystkich, Europejczyków – przypomniał prezydent RP.

Mogą w tym liczyć na pełne wsparcie ze strony Polski. Mówiłem o tym wczoraj w Kijowie na kilka godzin przed Rosyjską inwazją. Jako Polska byliśmy, jesteśmy i będziemy solidarni z Ukrainą i Ukraińskim Narodem. Agresja rosyjska na Ukrainę to punkt zwrotny dla całej naszej zachodniej wspólnoty. Do tej pory wielu światowych przywódców łudziło się, że z Władimirem Putinem i Rosją można prowadzić normalne negocjacje, zawierać porozumienia, które będą respektowane.

Dzisiaj tak ważna jest jedność i wspólne stanowisko wobec Rosji całej zachodniej wspólnoty. Musimy na tę agresję zareagować niezwykle stanowczo, twardo – podkreślił.

W tych niezwykle trudnych dniach nie możemy dać się podzielić. Tylko razem możemy skutecznie przeciwstwić się złu. Najważniejsza jest jedność, jedność i jeszcze raz jedność.

Zapewniam o pełnej gotowości zapewnienia bezpieczeństwa naszym graniom. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami w NATO.

Reklama

Jesteśmy i będziemy obiektem rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Nie dajmy się skłócić, podzielić i zmylić.


19:58

Joe Biden podczas przemówienia: Proszę nie mieć wątpliwości, wolność zwycięży.
Niech Bóg błogosławi ludzi w krajach miłujących pokój
.


19:51

Joe Biden podczas przemówienia: USA będą bronić każdego cala krajów NATO. Wszyscy sojusznicy wywiążą się ze zobowiązań. (…) Będziemy robić wszystko, by stworzyć największy sojusz w historii


19:48

Joe Biden podczas przemówienia: Inwazja rozwija się tak, jak przewidzieliśmy (…) Rząd rosyjski prowadził ataki cybernetyczne przeciwko Ukrainie tylko po to, aby przekonać społeczność międzynarodową, że to Ukraina jest agresorem – powiedział Joe Biden.


19:15

„Rozmowa telefoniczna z Justinem Trudeau – premierem Kanady. Dziś trwa wojna na pełną skalę! Żądamy natychmiastowego nałożenia dodatkowych surowych sankcji na Rosję. Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy konkretnego wsparcia! Liczę na przywództwo Kanady w tym procesie!” – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.

18:58

Światowa agencja informacyjna podaje, że miasto portowe Mariupol znalazło się pod zmasowanym rosyjskim ostrzałem.


18:55

Przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak potwierdził doniesienia o przejęciu przez Rosjan Czarnobyla. „Nie jest znany stan obiektów byłej czarnobylskiej elektrowni atomowej, osłony i zbiornika jądrowych odpadów” – poinformował.


18:52

Rosjanie są w okolicach Kijowa” – informuje polskich dziennikarz Marcin Wyrwał, który jest na miejscu.


18:47

Brytyjski wywiad potwierdza informacje, że Rosja zaatakowała z lądu, morza i powietrza. Rosja przesuwa się od strony Białorusi w kierunku Kijowa. Ukraińscy żołnierze stawiają zaciekły opór i utrzymują kluczowe miasta. Ciężkie straty po obu stronach.


18:45

„Dziś rano spotkałem się z moimi odpowiednikami z G7, aby omówić nieuzasadniony atak prezydenta Putina na Ukrainę, i uzgodniliśmy, że ruszymy naprzód w sprawie niszczycielskich pakietów sankcji i innych środków gospodarczych, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności. Stoimy z odważnymi mieszkańcami Ukrainy ” – pisze na Twitterze Joe Biden.


18:41

Przed Ambasadą Rosji w Warszawie trwa akcja protestacyjna.


18:39

„Ten kryzys stanowi poważne zagrożenie dla ładu międzynarodowego opartego na zasadach, którego konsekwencje daleko wykraczają poza Europę” – napisali we wspólnym oświadczeniu przywódcy G7, dodając, że prezydent Rosji Władimir Putin ponownie sprowadził wojnę na kontynent europejski.


18:31

Polski rząd zwolni z kwarantanny i z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19 osoby przekraczających granicę RP z Ukrainą w związku z trwającym tam konfliktem zbrojnym.


18:17

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii potępił działania Władimira Putina i zapowiedział o walce z dezinformacją w Rosji. Musimy wzmocnić obronność NATO. Jeszcze dzisiaj, jak najszybciej to możliwe – dodał Boris Johnson.


18:10

„Wojska rosyjskie zdobyły elektrownię atomową w Czarnobylu. Podobno członkowie personelu stacji zostali wzięci jako zakładnicy” – pisze białoruska dziennikarka Hanna Liubakova. Informację potwierdza doradca dowódcy sił lądowych Ukrainy.


18:02

„To Moskwa. Ludzie wyszli na ulice protestując przeciwko wojnie i inwazji rosyjskiej. Według obrońców praw człowieka do tej pory za protesty w Rosji zatrzymano ponad 150 osób. Ich liczba z pewnością wzrośnie” – poinformowała na Twitterze białoruska dziennikarka Hanna Liubakowa.


17:53

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Utrzymujemy obecność w Ambasadzie RP w Kijowie oraz w konsulacie we Lwowie. Działalności pozostałych polskich przedstawicielstw konsularnych w Ukrainie zostaje czasowo zawieszona.


17:33

Wszelkie próby zachowania spełzły na niczym. Jestem zdziwiony. Nie cofnęli się ani na milimetr. „Nie dali nam wyboru. Wszyscy wiemy, w jakim świecie żyjemy i przygotowywaliśmy się na te sankcje” – powiedział Władimir Putin podczas konferencji prasowej


17:29

„Wszyscy stanęliśmy w obliczu potworności wojny” – mówi abp Wojciech Polak, zapewniając ponownie o swojej solidarności z Ukraińcami i prosząc o modlitwę, ale i konkretne wsparcie dla nich. 

CZYTAJ WIĘCEJ>>>


17:25

Jak podaje agencja informacyjna AFP Szef Czerwonego Krzyża obawia się „ogromnej liczby ofiar” na Ukrainie.


17:05

Ukraińskie władze potwierdziły, że Ukraińcy stracili kontrolę nad częścią obwodu chersońskiego.


16:50

Rosjanie atakują nie tylko ukraińskie obiekty wojskowe, ale też zaczęli atakować infrastrukturę cywilną – powiedział przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. W mieście Wuhłedar pod ostrzałem znalazł się szpital, a w Mariupolu Gradami ostrzeliwane są dzielnice mieszkalne.


16:45

Urzędnik via Defense One podał, że Amerykanie uważają, że to dopiero początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Putin nie wysłał do ataku wszystkich żołnierzy stacjonujących wokół Ukrainy.


16:33

VIDEO: Ojciec, który wysłał swoją rodzinę do bezpiecznej strefy, pożegnał swoją córeczkę i został, by walczyć w obronie Ukrainy.


16:25

„Tragiczne scenariusze, których obawiają się wszyscy, zamieniają się niestety w rzeczywistość, ale jest jeszcze czas na dobrą wolę, jest jeszcze miejsce dla negocjacji” – podkreśla w deklaracji najbliższy współpracownik papieża, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

Czytaj więcej >>>


16:24

„Siły rosyjskie przechodzą przez strefę wykluczenia w Czarnobylu. Ukraiński zwiad zaobserwował, że siły armii rosyjskiej przemieszczają się na południe przez strefę czarnobylską. Ostrzały artyleryjskie w tym obszarze mogą potencjalnie wyemitować promieniowanie” – POWIEDZIAŁ rzecznik MSW Ukrainy.


16:20

W Kijowie została wprowadzona godzina policyjna w godzinach 22-7.


16:16

„Rosyjskie siły okupacyjne próbują przejąć tereny elektrowni atomowej w Czarnobylu. Nasi obrońcy oddają życie, aby tragedia z 1986 roku nie powtórzyła się. (…) To jest wypowiedzenie wojny całej Europie” – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


16:09

Metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Onufry zaapelował, aby Putin natychmiast wstrzymał „bratobójczą wojnę” i zaprezentował „szczególną miłość i wsparcie dla naszych żołnierzy, którzy stoją na straży i bronią naszej ziemi”.


15:48

Rosyjscy żołnierze pojawili się w strefie wykluczenia w Czarnobylu. Ukraińscy żołnierze walczą i pilnują wejścia do Elektrowni Jądrowej.


15:43

Minister Spraw Zagranicznych Rosji zapowiedziała, że Moskwa odpowie na sankcje Zachodu proporcjonalnie do panującej sytuacji. Oczywiście kierując się włąsnymi interesami.


15:36

W reakcji na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie ACN International przekazał milion euro natychmiastowego wsparcia, które trafi do Kościołów: Greckokatolickiego i Łacińskiego. Środki na pomoc zbiera też polska sekcja PKWP. Ks. prof. Waldemar Cisło przypomina, że „największymi ofiarami wojny zawsze są najsłabsi, czyli kobiety, dzieci i starcy”.


15:33:

Dziś ONZ planuje zwołanie kolejnego posiedzenie Rady Bezpieczeństwa.


15:22

Matthew Chance z CNN podaje, że rosyjskie siły zbrojne przejęły lotnisko Kijów-Hostomel na przedmieściach Kijowa.


15:06

Zdjęcia fotografa Alexandra Lourie, które publikuje na kanałach swoich mediów społecznościowych w ekspresowym tempie obiegły świat. Te kadry pokazują ogromną tragedię Ukraińców, którzy ucierpieli w rozpoczętym dziś przez Rosję ataku.

Czytaj więcej >>>


15:01

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w porozumieniu z MEiN przygotowuje się do ewentualnego przyjęcia studentów-uchodźców. W razie potrzeby ewakuacji uniwersytetów ukraińskich, studenci i pracownicy znajdą schronienie i miejsce, gdzie będą mogli pracować i studiować na KUL-u – zapewnia rzecznik prasowy KUL dr hab. Michał Wyrostkiewicz, prof. KUL.

Czytaj więcej >>>


15:00

Ukraińcy szukają bezpiecznego schronienia przed rosyjską inwazją. Ukrywają się między innymi na stacji metra w Charkowie.


14:59

Ukraińska armia wskazuje, że na terytorium Ukrainy z Białorusi zostały wystrzelone pociski balistyczne.


14:55

Jutro, późnym popołudniem zbierze się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski na nadzwyczajnym spotkaniu. Tematem przewodnim zebrania będzie sytuacja na Ukrainie.


14:45

„Tworzymy koalicję antyputinowską. Rozmawiałem z Ursulą von der Leyenem, Emmanuelem Macronem, Karlem Nehammerem i Recepem Tayyipem Erdoğanem o konkretnych sankcjach i konkretnej pomocy dla naszego wojska. Czekamy na zdecydowane działania” – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.


14:34

Po raz kolejny w Kijowie wyją syreny alarmowe.


14:30

UNICEF apeluje za sekretarzem generalnym NATO o natychmiastowe zawieszenie broni i wzywa wszystkie strony do przestrzegania ich międzynarodowych zobowiązań w zakresie ochrony dzieci przed krzywdą.


14:25

Abp Gądecki podczas briefingu: Tym, co możemy zrobić to zapewnić Ukraińców o solidarności, pomocy materialnej i gościnności

fot. Archidiecezja Poznańska/ Facebook.com

14:24

Premier Morawiecki podkreślił, że cały naród Polski jest z obywatelami Ukrainy. I dołoży wszelkich starań, aby uciekający z kraju Ukraińcy, odnaleźli w Polsce bezpieczeństwo.


14:20

Dzisiejszy poranek zmienił wszystko. Spowodował, że demony II WŚ na nowo odżyły. Niewinni ludzie giną tuż za naszą granicą. (…) Polska jest tym krajem członkowskim NATO, które uświadamia naszych sojuszników w sprawie zagrożeń – powiedział premier.

Już dziś jest w Polsce ponad 6 tys. żołnierzy NATO, którzy wspierają naszych żołnierzy – dodał Morawiecki.


14:10

Rozpoczyna się wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w polskim sejmie. Dzisiejszy poranek 24 lutego 2022 r. przejdzie do historii jako dzień, w którym Rosja wybrała wojnę. Jako dzień, w którym jedno państwo w Europie zaatakowało drugie. Bez żadnych powodów – powiedział Mateusz Morawiecki.

Dzisiaj Ukraina walczy nie tylko o swoją wolność, dzisiaj Ukraina walczy o wolność całej Europy – dodał premier. Zdajemy sobie dobrze sprawę z tego, jak dobrze widać agresję rosyjską. Dziś Europa mówi coraz bardziej po Polsku, dziś Europa coraz bardziej nas rozumie – kontynuował. Mateusz Morawicki zaznaczył jednak, że Polska na ten moment jest krajem w stu procentach bezpiecznym.


14:00

W Rosji narasta ruch przeciw inwazji prezydenta Putina na Ukrainę. Dziennikarze, celebryci, sportowcy i inne osoby publiczne wyraziły w mediach społęcznościowych swój sprzeciw wobec tych działań. Aktywiści planują zorganizować w centrum Moskwy wiec antywojenny.


13:55

Prezydent Francji Emmanuel Macron zamierza wprowadzić wobec Rosji ogromne sancje, które – jak mówi – będą współmierne do agresji, której jest winna.


13:50

Plan wroga, by nas złamać, nie powiódł się. Ukraina walczy i robi to z powodzeniem. Ukraińskie wojsko wyrządziło poważne szkody rosyjskim okupantom. Wrogowie stracili już 6 samolotów, 2 helikoptery i 5 czołgów – powiedział Ołeksij Reznikow – ukraiński minister obrony.


13:40

Trwają akcje modlitewne w intencji pokoju na Ukrainie. Do modlitwy włączyły się także ukraińskie dzieci, które modlą się na różańcu w intencji bezpieczeństwa kraju.


13:35

Kreml jest gotowy, by wszcząć negocjacje z przedstawicielami ukraińskich władz na temat neutralnego statusu Ukrainy i rezygnacji z rozmieszczania broni na jej terytorium. Pod warunkiem jednak, że Ukraina będzie chciała rozmawiać na temat bezpieczeństwa Moskwy – powiedział rzecznik rosyjskiego przywódcy Dmitrij Pieskow, cytowany przez RIA Novosti.


13:20

W obwodzie kijowskim zestrzelono ukraiński samolot sił zbrojnych. Według informacji podanych przez ukraińskie służby – zginęło pięć osób.


13:05

Wielka Brytania nałoży na Rosję ogromny pakiet sankcji – powiedział w przemówieniu premier Boris Johnson.


12:55

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że na terenie naszego kraju w najbliższych dniach będziemy obserwować falę uchodźców ukraińskich. Polska jest bezpiecznym krajem dla naszych obywateli  będzie też bezpiecznym krajem dla naszych sąsiadów – powiedział.

W celu przyspieszenia pomocy uchodźcom zostaną uruchomione punkty „recepcyjne” w liczbie 9. Będą one przyjmować uchodźców z Ukrainy i udzielać im pomocy.


12:40

Kolejna, potężna eksplozja nieopodal Kijowa. Eksplozja prawdopodobnie miała miejsce w mieście Browary, znajdującym w w obwodzie kijowskim. Niektóre źródła tj „The Kyiv Independent” podają, że zbombardowano także przedmieścia stolicy.

Ponadto wojska rosyjskie przedostały się z Białorusi do obwodu kijowskiego. Informację tę podała państwowa służba graniczna Ukrainy.


12:25

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: Nie może być tutaj miejsca na niedomówienia. W kwestii NATO, atak na jednego, jest atakiem na wszystkich. Dodał, że państwa należące do sojuszu są w trybie przygotowań do pełnej mobilizacji.

Jest to zamierzone działanie, przeprowadzone z zimną krwią. Pomimo całej litanii kłamstw, zaprzeczeń i dezinformacji, zamiary Kremla są jasne dla tych, który chcą je dostrzec – kontynuował Jens Stoltenberg. To przed czym przestrzegaliśmy, zmaterializowało się. Pokój na naszym kontynencie został zdruzgotany. Toczy się wojna w skali i typie, jaki myśleliśmy, że należy do przeszłości – dodał.


12:20

Dowództwo polskiej armii wprowadziło pierwszy stopień gotowości bojowej. Oznacza to, że polscy żołnierze zawodowi dostali rozkaz powrotu do koszar.


12:15

Wojna Ukraińsko-Rosyjska trwa na naszych oczach. Na całym świecie pojawiają się akty solidarności z Ukrainą, a jej obywatelom jest oferowana pomoc. Także w Polsce wiele instytucji apeluje o modlitwę w intencji pokoju, a także organizuje różnego rodzaju akcje pomocowe.


12:00

NATO wzmocni wschodnią flankę dodatkowym zapleczem militarnym. Mowa o żołnierzach, flocie lotniczej i morskiej.


11:50

Lokalne media w rejonie podolskim w obwodzie odeskim podały, że 18 osób zginęło w rosyjskim ataku na ukraińską jednostkę wojskową.


11:39

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski prosi Radę Najwyższą o ogłoszenie pełnej mobilizacji. Przedłożył ponadto projekt ustawy o powszechnej mobilizacji UNIAN.


11:37

Rzecznik KEP: O godz. 14.00 odbędzie się w Poznaniu briefing przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego w związku z eskalacją działań wojennych na Ukrainie.


11:35

Ks. Leszek Gęsiak SJ odnosząc się do rozpoczętej dziś rano agresji Rosji na Ukrainę zapewnił, że w sytuacji przybycia fali uchodźców z Ukrainy Kościół w Polsce poprzez wszystkie swoje struktury wesprze tych, którzy są w potrzebie.

Czytaj więcej >>>


11:32

Federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec – Nancy Faeser zaoferowała wsparcie dla państw Europy Wschodniej, a zwłaszcza dla Polski wobec dużych ruchów uchodźców z Ukrainy.


11:30

Pojawiają się kolejne eksplozje w Kijowie. Na przedmieściach miasta zaatakowano MSW Ukrainy.


11.20

Damy broń każdemu, kto chce bronić kraju. Bądźcie gotowi wspierać Ukrainę na placach naszych miast” – napisał prezydent Ukrainy na Twitterze.


Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało o ofiarach rosyjskiej inwazji. Zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a kilkudziesięciu zostało rannych. Są także ofiary wśród ludności cywilnej w liczbie mniej niż 10.


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia powiedział, że Ukraina zaatakowana jest z powietrza i z lądu. Mimo, że ukraińscy żołnierze są silni i odważni, potrzebują wsparcia sił zachodnich. Ponadto Zełenski zerwał wszelkie stosunki dyplomatyczne z Rosją. Apelował do obywateli: Ci którzy mogą uczestniczyć w obronie kraju niech zgłoszą się do centrum mobilizacji. Bardzo proszę, żebyście oddawali krew dla rannych żołnierzy i cywilów.

Od tego momentu zależy nasza przyszłość. Nasza armia jest wspaniała. Chwała Ukrainie – powiedział prezydent Ukrainy, zakańczając przemówienie.


Podczas dzisiejszego przemówienia, gdy Putin ogłosił początek ataku na Ukrainę powiedział: Teraz kilka ważnych, bardzo ważnych słów dla tych, którzy mogą ulec pokusie interwencji w trwające wydarzenia. Ktokolwiek próbuje nam przeszkadzać, a tym bardziej stwarzać zagrożenie dla naszego kraju, dla naszego narodu, powinien wiedzieć, że reakcja Rosji będzie natychmiastowa i doprowadzi do konsekwencji, jakich nigdy w swojej historii nie doświadczyliście. Jesteśmy gotowi na każdy rozwój wydarzeń. Podjęto wszelkie niezbędne decyzje w tym zakresie. Mam nadzieję, że zostanę wysłuchany.


Aleksander Łukaszenka zaproponował przeprowadzenie rozmów rosyjsko-ukraińskich. Stwierdził także, że jego zdaniem Kijów obecnie przegrywa, dlatego Ukraina powinna iść na ustępstwa wobec tego, czego żąda Rosja.


Głos w sprawie Ukrainy zabrał prezydent Andrzej Duda. Mówię z całą stanowczością: stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako NATO, jako UE. Mamy nadzieję, że agresja rosyjska zostanie przerwana – powiedział. Apeluję o pozostawienie Ukrainy w spokoju. Będę czynił wszystko, żeby to co dzieje się na Ukrainie, jak najprędzej zostało zatrzymane – dodał.


Litwa w związku z Atakiem Rosji wprowadza na terenie całego kraju stan wyjątkowy. Podobny krok panuje także Mołdawia granicząca z Ukrainą.


Cały czas trwają bombardowania na terenie całej Ukrainy. Jedno z uderzeń rosyjskich trawiło w ukraińskie składowisko amunicji.


Co najmniej osiem osób zostało zabitych i dziewięć rannych na Ukrainie w wyniku rosyjskiego ostrzału – poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych.


W ciągu najbliższych godzin w województwach graniczących z Ukrainą, powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy – przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.


Jeśli na teren Polski będą napływać uchodźcy z Ukrainy, otoczymy ich opieką – powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Scenariuszem bazowym jest wsparcie Ukrainy w obronie jej granic, ale wiemy też, że w sytuacjach konfliktów zbrojnych mogą się pojawiać przemieszczenia ludności – podkreślił.

Zapewnił, że Polska jest przygotowana na falę uchodźców z Ukrainy.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało do obywateli Polski o „natychmiastowe opuszczenie terytorium Ukrainy”.


Do ataków na ukraińskie miasta dochodzi z ziemi i powietrza.


„Doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej skala jest najprawdopodobniej szeroka. To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty” – napisał prezydent Polski Andrzej Duda.


Po godz. 7 czasu lokalnego w Kijowie zawyły syreny przeciwlotnicze. Ministerstwo obrony Ukrainy przekazało, że „wróg rozpoczął intensywny ostrzał naszych oddziałów na wschodzie, a także wojskowych centrów kontroli i lotnisk”.

„Mała grupa ludzi zebrała się na głównym placu, klęcząc i modląc się” – relacjonuje reporterka CNN z Charkowa.


W nocy Władimir Putin ogłosił przeprowadzenie specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Na terenie całej Ukrainy został wprowadzony stan wojenny.

Ci, którzy będą próbowali nam przeszkodzić, spotkają się z odpowiedzią militarną, która doprowadzi do konsekwencji, z jakimi się nie spotkaliście. Jesteśmy gotowi na wszystko – powiedział w wystąpieniu telewizyjnym Putin.

W wielu miastach ukraińskich słychać eksplozje. Na obrzeżach Kijowa utworzyły się kilometrowe korki, a ludzie opuszczają miasto – donosi The Insider.


zś, kh, kw, onet.pl, Łukasz Bok (konflikty i katastrofy światowe)/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę