Nasze projekty

Rzecznik KEP: Kościół wesprze uchodźców z Ukrainy

Ks. Leszek Gęsiak SJ odnosząc się do rozpoczętej dziś rano agresji Rosji na Ukrainę zapewnił, że w sytuacji przybycia fali uchodźców z Ukrainy Kościół w Polsce poprzez wszystkie swoje struktury wesprze tych, którzy są w potrzebie.

Fot. Flickr/EpiskopatNews

Dzisiaj wszyscy jesteśmy bardzo mocno dotknięci tym, co się dzieje na Ukrainie. Jesteśmy dotknięci tym, co się stało w nocy – nie doszło do żadnego dyplomatycznego porozumienia w tej trudnej sytuacji i pierwsze rosyjskie ataki nastąpiły również na miasta wewnątrz Ukrainy, nie tylko na teren dwóch okręgów, które zostały dotknięte konfliktem wcześniej – powiedział w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

„Kościół w Polsce poprzez swoje struktury będzie wspierać wszystkich w potrzebie”

Wiemy, że działania zbrojne są prowadzone i w okolicach Kijowa i Charkowa, a zatem po raz kolejny chciałbym przypomnieć wielokrotne apele strony kościelnej, zwłaszcza przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, o modlitwę i o post w intencji pokoju na Ukrainie. Przewodniczący Episkopatu apelował o ten wielokrotnie, także w specjalnym liście, który został wystosowany do przywódców religijnych katolickich i prawosławnych, w tym do metropolity prawosławnego Cyryla – przypomniał ks. Gęsiak.

Jak wspomniał rzecznik KEP, abp Gądecki „także bardzo mocno apelował i prosił o to, abyśmy przygotowali się na możliwą falę uchodźców, która może przybyć z Ukrainy do nas; byśmy im okazali hojne serce. Specjalne działania podejmuje również Caritas Polska”. Miejmy nadzieję, że tych nadzwyczajnych środków nie trzeba będzie korzystać. Tym niemniej, jeśli taka potrzeba będzie, z całą pewnością Kościół w Polsce poprzez wszystkie swoje struktury będzie tych, którzy są w potrzebie będzie wspierać – zaznaczył.

Reklama

Wielki Post pod znakiem pokoju

W kontekście rozpoczynającego się w najbliższą środę Wielkiego Postu, rzecznik KEP zachęcił, aby czas ten przebiegł także pod znakiem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie. Włączmy się w tę wspólną modlitwę, w tę wspólną prośbę o to, by groźba wojny nie rozprzestrzeniała się jeszcze bardziej, i aby ci wszyscy, którzy mają takie zakusy, aby zniszczyć drugiego człowieka w imię swoich własnych interesów – opamiętali się; by Europa nie została po raz kolejny pogrążona w tak dramatycznym konflikcie, którego owocem może być tylko śmierć i zniszczenie. O to Boga prośmy, w tej intencji się módlmy – zaapelował ks. Gęsiak.

O godz. 14.00 odbędzie się w Poznaniu briefing przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego w związku z eskalacją działań wojennych na Ukrainie.

KAI,zś/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę