Nasze projekty
FOT. Facebook/PL1918

106-letnia siostra służąca w Powstaniu ma przesłanie do młodzieży

Żyjąca już 106 lat s. Józefa Słupiańska, szarytka, została w niedzielę odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich, za ofiarną służbę w ratowaniu życia i zdrowia potrzebującym pomocy". Po uroczystości nagrała krótkie przesłanie dla młodzieży.

Reklama

„Miałam szczęście przeżyć Powstanie Warszawskie od pierwszego dnia do ostatniego, opiekując się chorymi w Szpitalu Dzieciątka Jezus” – zaczyna swoją opowieść s. Józefa. Zdradza, że o swoich powstaniowych przeżyciach często opowiada młodzieży. „Jakie to piękne, że mamy w Polsce to hasło: Bóg – honor – Ojczyzna. Z perspektywy czasu cenię je jeszcze bardziej” – mówi siostra Józefa.

Reklama

Siostra Józefa ma niezwykły życiorys. Urodziła się w 1912 r. w Wieluniu, od dziecka marząc o byciu zakonnicą albo nauczycielką. Jako nastolatka jednak zaciekawiła się pracą pielęgniarek, więc doradzono jej aby fachu uczyła się.. u sióstr zakonnych. Nie było wszak szkół pielęgniarskich. Do zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (tzw. szarytek) wstąpiła dokładnie 2 listopada 1934 r., gdzie wkrótce zostaje postłana do warszawskiej szkoły pielęgniarstwa na ul. Koszykowej. Dyplom uzyskuje… 2 września 1939 r., zaledwie dzień po wybuchu wojny. Już dwa miesiące później znajduje zatrudnienie w tutejszym Szpitali Dzieciątka Jezus. Tam także posługuje w czasie Powstania Warszawskiego. 

’Mnie uczono, że co zrobię bliźniemu, to robię Panu Bogu. I tym żyłam cały czas i do dzisiejszego dnia. Odeszłam od łóżka chorego mając 84 lata. Bo ja sobie nie wyobrażałam życia bez chorych” – mówi siostra w wywiadzie udzielonym Muzeum Powstania Warszawskiego.

29 lipca 2018 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył ją w trakcie spotkania z powstańcami Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę