Nasze projekty
Fot. Freepik, Luis Ángel Espinosa/Cathopic

„Młodzi i starzy razem”. Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. O tym, jak ważny jest dialog i współpraca między pokoleniami w swoich homiliach i przemówieniach wielokrotnie wspomina papież Franciszek. Na czym ma polegać współpraca między pokoleniami?

Reklama

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej został ustanowiony przez Unię Europejską w 2011 roku i obchodzony jest 29 kwietnia. Ma on przypominać o budowaniu porozumienia międzypokoleniowego i trosce o osoby starsze. Co na ten temat mówi papież Franciszek? Przedstawiamy wybrane fragmenty jego przemówień.

Wspólna troska o pamięć historyczną

Pokolenia są zobowiązane do troski o pamięć historyczną. Według papieża Franciszka jest to jeden z aspektów, który znacząco wpływa na naszą przyszłość. Tylko znajomość tego kim jesteśmy, pozwala nam w pełni budować naszą przyszłość. Papież mówił o tym m.in. podczas ŚDM w Krakowie. Zaprosił młodych do tego, by zadać pytanie: skąd pochodzę?

Pamięć o moim narodzie, pamięć o mojej rodzinie, pamięć o całej mojej historii. (…) Rozmawiaj z rodzicami, z osobami starszymi, ale zwłaszcza rozmawiaj z dziadkami. Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci. Czy obiecujecie, że będziecie częściej rozmawiać ze swoimi dziadkami? Jeśli zaś dziadkowie są już niebie, czy będziecie rozmawiać z osobami starszymi? Będziecie zadawać im pytania? Pytajcie ich, bo oni są mądrością narodu.

Reklama

Strzeżenie korzeni to według papieża Franciszka powołanie ludzi starszych. Naszym powołaniem jest strzeżenie korzeni, przekazywanie wiary młodym i zaopiekowanie się najmniejszymi. Wsłuchajcie się w to dobrze: jakie jest nasze powołanie dziś, w naszym wieku? Strzeżenie korzeni, przekazywanie wiary młodym i zaopiekowanie się najmniejszymi. Nie zapominajcie o tym – pisał w Orędziu na I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Nie istnieje wiek emerytalny, jeśli chodzi o zadanie głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom. Trzeba wyruszyć w drogę i, przede wszystkim, wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego – mówił zwracając się do osób starszych.

CZYTAJ: 3 zadania od papieża Franciszka na Światowy Dzień Dziadków

Troska o siebie nawzajem

W swoich przemówieniach i katechezach papież wielokrotnie wskazuje na zależność między pokoleniami i konieczność troski o siebie nawzajem. W czasie jednej z katechez papież zauważył, że „w niektórych przypadkach skłonność osób starszych do pesymizmu musi być zrównoważona czułym naciskiem ze strony osób młodych”. 

Reklama

Jak towarzyszyć osobom starszym w przeżywaniu trudności? Jako rozwiązanie papież wskazał wiarę i miłość, które pozwalają pokonać trudności i uprzedzenia. Jeśli młodzi ludzie otworzą się na wdzięczność za to, co otrzymali, a starsi podejmą inicjatywę, by na nowo otworzyć ich przyszłość, nic nie powstrzyma rozkwitu Bożych błogosławieństw wśród narodów! Niech Bóg da nam, abyśmy byli świadkami i pośrednikami tego błogosławieństwa!

Z kolei w homilii wygłoszonej podczas obchodów I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych wspomniał, że tylko wzajemna troska i miłość pokoleń pozwala przezwyciężyć zabijający społeczeństwa egoizm. Często w naszych społeczeństwach podporządkowaliśmy życie idei „każdy musi zadbać o siebie”. Ale to zabija! Ewangelia zachęca nas do dzielenia się tym, czym jesteśmy i co posiadamy: tylko wtedy możemy być nasyceni. Wiele razy przypominałem to, co na ten temat mówi prorok Joel (por. Jl 3, 1): młodzi i starzy razem.

ZOBACZ: Franciszek: duchowa wrażliwość osób starszych może przełamać konflikt międzypokoleniowy

Reklama

Przezwyciężyć konflikty międzypokoleniowe

W katechezie wygłoszonej 30 marca 2022 roku papież wskazał, że konieczne jest przełamanie konfliktu i rywalizacji między pokoleniami – to trudne zadanie, które według papieża nie jest możliwe bez obecności Boga. Starość, która pielęgnowała wrażliwość duszy, gasi wszelką zazdrość międzypokoleniową, wszelką urazę, wszelkie utyskiwania z powodu nadejścia Boga w przyszłym pokoleniu, który przychodzi wraz z odejściem swojego pokolenia. Duchowa wrażliwość starości jest w stanie w sposób wiarygodny i ostateczny przełamać rywalizację i konflikt między pokoleniami. Jest to niemożliwe dla ludzi, ale możliwe dla Boga. A dzisiaj jest to nam tak bardzo potrzebne!

Na budowanie nowego przymierza pomiędzy pokoleniami papież wskazywał także w homilii na I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Budowanie takiego przymierza pozwala na przezwyciężenie tak bardzo doskwierającej dziś ludziom samotności. Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia, aby wspólnie marzyć, aby przezwyciężyć konflikty między pokoleniami, aby przygotować przyszłość wszystkich – bez tego przymierza życia, marzeń i przyszłości grozi nam głód, ponieważ wzrasta liczba zerwanych więzi, samotności, egoizmu i sił dezintegrujących.

Młodzi i starzy razem. Młodzi, prorocy przyszłości, którzy nie zapominają o historii, z której się wywodzą; starsi, nigdy nie znużeni marzyciele, którzy przekazują doświadczenie młodym, nie blokując im drogi. Młodzi i starzy, skarb tradycji i świeżość Ducha. Młodzi i starzy razem. W społeczeństwie i w Kościele: razem.

zś,vatican.va/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę