Premiera płyty Karoliny Cichej “Jeden – wiele”
Takiej wersji "Idzie mój Pan" dotychczas nie słyszeliście! Karolina Cicha - aktorka i artystka związana z muzyką folkową nagrała płytę z pieśniami wychwalającymi Jednego Boga w różnych religiach, które spotykają się w regionie Podlasia.
Polub nas na Facebooku!
Karolina Cicha jest kojarzona z muzyką etniczną, awangardową oraz z rzadką u muzyków praktyką grania na kilku instrumentach jednocześnie. Śpiewa, gra na akordeonie, kilku instrumentach perkusyjnych oraz klawiszach – naraz. Jest absolwentką Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice i dotychczas nie była w żaden sposób związana z muzyką chrześcijańską. Jej najnowsza płyta, przygotowana wspólnie z Elżbietą Rojek, to zbiór pieśni pochwalnych, kierowanych do Pana Boga w różnych tradycjach religijnych: katolicyzmie, prawosławiu, protestantyzmie, judaizmie oraz islamie. Słychać i oryginalne języki, i tradycyjne dla danej kultury instrumenty.
– Projekt “Jeden – wiele” jest kontynuacją wcześniejszej przygotowanej przeze mnie płyty, która nazywała się “Wieloma językami”. Zebrałam w niej pieśni w wielu językach pochodzące z tradycji mniejszości zamieszkujących moje rodzinne województwo – podlaskie. “Jeden – wiele” jest kontynuacją tamtego projektu, tyle, że w językach sakralnych – mówi Karolina Cicha. Myślą zespalającą zagrane na płycie pieśni jest uwielbienie Jedynego Boga.
– Uwielbienie, jakie człowiek wyśpiewuje swojemu Bogu to czysta afirmacja, nie ma tam elementów negatywnych, dzielących. Uwielbienie jest momentem, w którym człowiek przekracza wszystko, co może go dzielić od innych, łączy się z Miłością, ma poczucie jedności z Bogiem i jej poszukuje. Taka jest również muzyka – łączy ludzi, nie dzieli. W przeciwieństwie do “słowa”, które formułuje doktryny – opowiada artystka.
Na płycie znalazły się zatem słyszane na Podlasiu pieśni pochodzące z katolicyzmu, prawosławia, judaizmu i islamu. Dodatkowo płytę wzbogaca też utwór pochodzący ze wspólnoty Taize oraz Psalm, wyśpiewany przez Karolinę w języku esperanto, którego twórca, Ludwik Zamenhoff, również pochodził z Podlasia.
Utworem promującym płytę jest popularna również dziś w naszych kościołach pieśń “Idzie mój Pan”, zaaranżowana w niespotykany sposób.
– To pieśń znana wszystkim katolickim dzieciom. Ja również śpiewałam ją idąc do swojej Pierwszej Komunii. I jakież było moje zdumienie, gdy jej melodię usłyszałam kiedyś słuchając żydowskich nigunów – niepozornych muzycznych westchnień do Najwyższego, wymyślanych przez aszkenazyjskich Żydów. Niewykluczone, że twórca pieśni podsłuchał gdzieś tę melodię w jednej z podlaskich synagog – opowiada Karolina.
Na płycie znajduje się jeszcze inny dowód chrześcijańsko-żydowskiej wymiany melodii: pieśń “Kiedy ranne wstają zorze”, kojarzona nieodłącznie z katolickimi Godzinkami o Matce Bożej. – W przypadku tej pieśni nastąpiła sytuacja odwrotna względem “Idzie mój Pan”. Melodię “Kiedy ranne” znalazłam w… szabasowym śpiewniku, jako melodię pieśni chwalącej Najwyższego w szabasowy poranek. Prawdopodobnie została podsłuchana w jednym z kościołów i przeniesiona do modlitwy żydowskiej – mówi Karolina.
Materiał z płyty “Jeden-wiele” Karolina zagra podczas dużego koncertu w Warszawie 9 grudnia w Promie Kultury w Warszawie. Bilety można kupić przez stronę >>
Stacja7 jest patronem medialnym płyty “Jeden – wiele”.
https://www.youtube.com/watch?v=KSpcjbNx7Q4