Nasze projekty

Marana Tha! Playlista na Adwent

Chcąc dobrze przeżyć adwent, nie sposób przejść obojętnie obok bogactwa muzyki tego czasu. Na naszej playliście znajdziecie 77 pieśni i piosenek, które przepełnione są tęsknotą za Tym, który ma się narodzić.

Reklama

Nasza playlista zawiera zarówno znane nam wszystkim pieśni liturgiczne jak i piosenki religijne tematycznie nawiązujące do okresu adwentu. Znaleźć tu można utwory nie tylko w języku polskim. Podzielone zostały na cztery wyraźne części. Pierwsza opowiada o czekaniu na paruzję, ponowne przyjście Jezusa, następnie idąc tokiem liturgicznych czytań wyróżniliśmy kilka piosenek opowiadających o samej Matce Bożej, której Uroczystość Niepokalanego Poczęcia świętujemy 8 grudnia. Kolejna część dotyczy bezpośredniego przygotowania do Bożego Narodzenia, a na koniec znajdują się utwory nieliturgiczne o adwentowej tematyce.

W adwentowym zasłuchaniu warto zwrócić uwagę na jeden z muzycznych skarbów Kościoła, Wielkie Antyfony „O”. To krótkie przewodniki na ostatni tydzień przygotowania do świąt, tradycja przypisuje je św. Grzegorzowi Wielkiemu, a obecny ich układ powstał dzięki Amalariuszowi z Metzu. Są to antyfony do pieśni Magnificat w nieszporach, a po reformie liturgicznej znalazły się one także – w skróconej formie – we Mszy świętej, jako werset aklamacji przed Ewangelią. Antyfony, których treść jest zaczerpnięta z ksiąg Starego Testamentu, zaczynają się od słów: O Sapientia (Mądrości); O Adonai (Panie); O radix (Korzeniu); O clavis (Kluczu Dawida); O oriens (Wschodzie); O rex (Królu); O Emmanuel. Pierwsze litery tych antyfon, poczynając od ostatniej do pierwszej, tworzą zawołanie: „ero cras” – jutro przybędę. Wszystkie te antyfony zaadaptowane na język polski tworzą zwrotki pieśni „Mądrości, która”.

Zapraszamy do słuchania playlisty adwentowej!

Reklama

PLAYLISTA “MARANA THA”
DO POSŁUCHANIA NA SPOTIFY

Aby playlista znalazła się na Twoim koncie,
po kliknięciu w obrazek i zalogowaniu
wybierz opcję “Zapisz w Bibliotece”.
Dzięki temu playlista będzie widoczna
w Twojej aplikacji na stałe.

ZOBACZ INNE PLAYLISTY, KTÓRE PRZYGOTOWALIŚMY! KLIKNIJ

Reklama

os/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę