Nasze projekty
fot. domena publiczna/wikipedia.org/Sanah/facebook.com

„Da Bóg, a przyjdzie dzień nieustający”. Wiersz Adama Asnyka w przejmującym wykonaniu Sanah

Adam Asnyk i młoda wokalistka Sanah to doskonałe połączenie! Chcesz się przekonać? W kolejną rocznicę śmierci poety, wysłuchaj słów jego pięknego, pełnego nadziei wiersza pt. "Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej" w wykonaniu jednej z najwybitniejszych, polskich piosenkarek młodego pokolenia!

Reklama

Adam Asnyk to wybitny polski poeta, dramatopisarz, działacz patriotyczny. Urodził się w 11 września 1838 r. w Kaliszu w rodzinie szlacheckiej. W czasie Powstania Styczniowego był członkiem Rządu Narodowego. Jako poeta zadebiutował w 1864 roku.

Jego twórczość poetycka sta­no­wi­ła wy­raz świa­do­mo­ści elit in­te­lek­tu­al­nych i politycznych Pol­ski, któ­re prze­ży­ły epo­pe­ję i upa­dek Po­wsta­nia Stycz­nio­we­go. Swoje dzieła publikował pod własnym nazwiskiem, ale także licznymi pseudonimami i kryptonimami: Jan Stożek, El, El…a, A, Y, y, √. W twórczości Asnyka obecna jest stale nuta patriotyczna, głosząca wiarę w siłę narodu i możliwość odzyskania wolności. Poeta zmarł 2 sierpnia 1897 roku. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie.

W czasie okupacji niemieckiej (1939–1945) całość twórczości Adama Asnyka trafiła na niemieckie listy proskrypcyjne jako szkodliwa i niepożądana, z przeznaczeniem do zniszczenia.

Reklama

Wiersz Asnyka w wykonaniu młodej artystki

Bar­dzo dużą za­le­tą Adama Asny­ka jest stosowany przez niego pro­sty, ja­sny ję­zyk. Co sprawia, że jego twórczość jest ponad czasowa, a wiersze często przytaczane przez młodych artystów XXI wieku. Jednym z przykładów jest Sanah, a właściwie Zuzanna Irena Jurczak.

Młoda artystka, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, skrzypaczka i absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie podczas swojej ostatniej trasy koncertowej „Uczta Tour” zaskoczyła swoich fanów i w czasie jednego z koncertów wykonała własną kompozycję to wiersza Adama Asnyka „Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej”. To poruszające wykonanie wzruszyło wielu. Wysłuchajcie tej niezwykłej aranżacji!

Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej
Adam Asnyk

Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej
Od żyta złotej, od lasów szumiącej,
Da Bóg, a przyjdzie dzień nieustający
Dla srebnych pługów udręki mozolnej

Jeszcze oddźwiękną kamienie na młoty
I z trwardym ziemią pogada lemieszem
I z wszystkich jeszcze kamieni wykrzeszem
Iskier snop złoty

Więc gdy wiosennym oglądam wieczorem
W mgły otulona zagonów szarzyznę,
Ktoś w moim sercu wykuwa toporem
Moją Ojczyznę.

Reklama

pa, poezka.org, asnyk.kulturalna.com, wikipedia.org/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę