Nasze projekty
Ks. Krzysztof Cebula

Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna

Czy serce to jedynie źródło uczuć i emocji?

Reklama

Wśród wezwań o Maryi Pannie i pozostałych, które trudno zamknąć w jedną grupę, powinniśmy myśleć i w żadnym wypadku tego nie przegapić, o wewnętrznym stanie serca tej jedynej wybranej Dziewczyny z Nazaretu i o wysiłku włożonym w jego kształtowanie. Jakość serca opisanego jako naczynie dla Ducha Świętego nie jest przecież ustalona w wyniku pobożności, czy poetyckiej wrażliwości autorów wezwań. Boży wybór zaczyna się od spojrzenia w serce.  „Nie zważaj ani na wygląd, ani na wysoki wzrost, nie tak bowiem jak człowiek widzi, widzi Bóg, bo człowiek widzi to co dostępne dla oczu, a Pan widzi serce” (1 Sm 16,7). Wybór, którego Bóg dokonał jest gwarancją jakości.

Dla jasności tego tematu w naszej kulturze konieczne jest uwzględnienie dokonanego współcześnie całkowitego przeinaczenia pojęć dotyczących serca ludzkiego i tego wszystkiego, co dla nas jest serdeczne. Najkrócej rzecz ujmując – od wielu lat serce wraz ze współczesnymi rozumiemy jako źródło uczuć, zagłębie emocjonalności. Dla kogo współcześnie słowo serdeczność łączy się z funkcją sumienia czy skutecznością woli?

Reklama

Rozważania majowe. Odc. 2 Serdeczna

Tymczasem starożytność, w której rodziła się Biblia, w sercu upatruje centrum władz człowieka: rozumu, woli, sumienia. Uczucia się w tym gronie nie liczą. Mają swoją rolę, ale wagę raczej kogucią. To naprawdę bardzo istotna różnica. Jaką istotną zmianę w wychowywaniu może oznaczać dbałość o serce dawniej, a dziś?

Reklama

Być człowiekiem serdecznym dzisiaj można chwilowo, bo uczucia przecież takie płoche. Tymczasem od zawsze szkoła doskonalenia serca powinna wypuszczać w świat ludzi prawych. A to wcale nie może oznaczać nade wszystko uczuciowych, lecz przede wszystkim używających rozumu, woli i sumienia.

Warto rozważyć konieczność istnienia takiej zwykłej ludzkiej zapobiegliwości w kształtowaniu serca Maryi. Troski o to Jej najbliższych i Jej samej. Rozważyć i zmierzyć z tym siebie, swoje serce. Zadbać o to, w co wgląd ma tylko sam człowiek i Bóg.

Reklama

Maryjo bądź nam serdeczną Matką. Pomagaj zadbać o to co najważniejsze: o moc własnej woli, o jasność rozumu i o sumienie – o niezawisłość sumienia wobec wszystkich władz, mody i obyczajów ludzkich. Niech będzie oparte i przyległe jedynie do kodeksu praw boskich. Pomóż dbać o jakość serca.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite