Faith of christian concept: Spiritual prayer hands over sun shine with blurred beautiful sunset background

Duchowość kształtuje się w codzienności. Jak dbać o ducha? | Majowe ze Stacją7

Moja więź z Jezusem, z Bogiem rozwija się w tym, czym żyję, z tymi, z którymi żyję, w tym co robię w mojej pracy, w moich zadaniach, w moich studiach, w moich spotkaniach. Kiedy myślę o Maryi, która jest różą duchowną, różą, która pachnie Bogiem, to myślę sobie o mojej codzienności. Czy ona ma taki zapach?

Reklama

Różo duchowna, módl się za nami!

Posłuchaj:

Pomyśl:

Maryja jest różą duchowną. W łacińskiej wersji to wezwanie brzmi “rosa mistica” – róża mistyczna.

Wszyscy wiemy, jak wygląda róża, królowa kwiatów. Piękna, majestatyczna, zachwycająca kolorem, zapachem.

Reklama
Reklama

Maryja jest różą mistyczną, różą duchowną. Jest tą, która nosi w sobie piękno, ale to piękno, mimo że ma w sobie majestat, jest bardzo proste i zwyczajne, bliskie każdemu. Maryja jest różą duchowną, by gromadzić sobie kolor Boga, zapach Boga, piękno Boga. Ona jest piękna jego obecnością. Maryja jest różą mistyczną, bo jest w nieustannej więzi z Jezusem. I tego nas uczy, do tego nas prowadzi, do tego nie zaprasza, byśmy mieli kolor Boga, zapach Boga, w naszej codzienności – tam, gdzie żyjemy.

Kiedy zastanawiam się, co to znaczy dla mnie, że Maryja jest różą mistyczną, różą duchowną, do czego mnie to zaprasza, o czym mi to mówi, przypominam sobie zdanie Karla Rahnera, który powiedział, że “chrześcijanin XXI wieku będzie mistykiem albo nie będzie go wcale”.

Co to znaczy dla nas tutaj, gdzie żyjemy, gdzie pracujemy, gdzie się modlimy, gdzie się spotykamy? Skoro żyjemy w XXI wieku, skoro jesteśmy, to może jesteśmy mistykami, bo gdzie toczy się nasze życie duchowe? Tu, gdzie jesteśmy, tu, gdzie żyjemy. Ono ma smak naszej codzienności.

Reklama
Reklama

Czy to znaczy “mistyka codzienności”? Co to znaczy, że moja więź z Jezusem, z Bogiem rozwija się w tym, czym żyję, z tymi, z którymi żyję, w tym co robię w mojej pracy, w moich zadaniach, w moich studiach, w moich spotkaniach.

Kiedy myślę o Maryi, która jest różą duchowną, różą, która pachnie Bogiem, to myślę sobie o mojej codzienności. Czy ona ma taki zapach? Czy ona jest miejscem, gdzie spotykam się z Bogiem? Czy moje gotowanie obiadu, praca w biurze, moje studia są miejscem, które prowadzi mnie do Boga, przestrzenią, w której wzrastam, w której mam jego zapach? Maryja uczy nas tego, jak żyć duchowością naszej codzienności, tam, gdzie żyjemy, tam, gdzie pracujemy.

Czy to znaczy dla Ciebie “Maryja, Róża duchowna”? Co to znaczy dla Ciebie, że swoim życiu jesteś człowiekiem duchowym, że żyjesz Bogiem, pachniesz Bogiem, że rozkwitasz Bogiem?

Reklama

Czy masz takie miejsca, które pomagają Ci w rozwoju przerwy relacji z panem Bogiem, w rozwoju Twojej duchowości? Może jest to twoja praca, może jest to Twój dom, może są to twoje relacje, może są to twoje spotkania. Gdzie rozkwitasz? Gdzie rozwijasz swoją duchowość? Czy jesteś mistykiem codzienności? Czy szukasz Boga tam, gdzie żyjesz, w Twoim miejscu?

Módl się:

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę