Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna

Jak sprawić aby modlitwa była wybuchem?

Reklama

W komentarzu Biblii Tysiąclecia czytamy na temat kantyku Magnifikat, że „nie należy go uważać za stenograficzne powtórzenie słów Maryi, lecz za swobodną rekonstrukcję literacką, ułożoną później na tle tej wypowiedzi”. Na szczęście jest również dodane, że rekonstrukcja owa „oparta jest na pewnych prawzorach ze Starego Testamentu”. Mam nadzieję, że komentator słusznie myśląc, że bardzo trudno byłoby po wielu latach, w czasie prowadzenia wywiadu przez autora tekstu z jego Bohaterką ustalić stenograficzną kopię modlitwy, nie wytycza jednak granic wierności/niewierności tej pierwszej, pełnej entuzjazmu modlitwy.

Wiele wskazuje na to, że Magnifikat jest rodzajem wybuchu modlitwy. Wszystko w tej młodziutkiej  Kobiecie, od momentu Jej dialogu z Aniołem, kumulowało się w rodzaj napięcia, który szukał naturalnego rodzaju uwolnienia… i znalazł je w tej pięknej, improwizowanej modlitwie.

Zakładając, że każda szczera modlitwa jest improwizacją człowieka przed Bogiem, trzeba jednak zapytać: czy najlepsze improwizacje to nie te bardzo skrupulatnie przygotowane? Oczywiście nie w sensie emocji, które modlitwa pozwala przeżyć i wyrazić, ale w sensie tematu i treści, które ona wypowiada.

Reklama
Reklama

Rozważania majowe. Odc. 19: Spontaniczna

Reklama
Reklama

Myślę ciągle o tych wielu niezapisanych przeżyciach Matki Jezusa, o tych godzinach pozornej samotności, które musiała przeżyć w czasie podróży z Galilei do Ain-Karim, o wielu jej ludzkich, dziewczęcych doznaniach, uznanych za mało istotne i nieopisanych w tekście Ewangelii, która przecież musi dotyczyć Jej Syna.

Jaką one, wszystkie razem, tworzyły wzbierającą rzekę doznań, refleksji, rozterek, jaką głębinę pytań i westchnień do Boga, którego nijak nie widać? Jak mocną osnowę modlitwy tworzyły! Czy wystarczało wersetów z Księgi Psalmów, by po drodze wypowiedzieć przed Bogiem chociaż te najbardziej nurtujące myśli?

Z pewnością wszystko po drodze z Nazaretu do Ain-Karim naznaczone było modlitwą Miriam. Pamiętamy też o Duchu Świętym, Ożywicielu ludzkich modlitw, który zstąpił był na Nią. I właśnie to wszystko, razem wzięte, stanowi świetny materiał do tego radosnego hymnu na chwałę Boga, wypowiedzianego wobec nielicznych świadków, ale w takich emocjach, jakich Miriam nie doświadczała nigdy wcześniej.

Reklama

Taką modlitwę przygotowuje się długo, kiedy wreszcie wybrzmiewa na głos jest prawdziwie spontaniczna, ale też długo się ją pamięta i wielokrotnie powtarza.

Maryjo, śpiewająca na chwałę Boga swój wieczny Magnifikat, bądź mi nauczycielką modlitw szczerych i spontanicznych. Także tych rodzących się we mgłach i w mroku. Pomóż znajdować stale to światło, które pomaga rozeznawać doświadczenia i układać przed Bogiem modlitwy życiem pisane.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę