Nasze projekty
Ks. Krzysztof Cebula

Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę

Czy powierzenie się planom Boga oznacza niezaplanowane życie?

Reklama

Wydaje mi się, że w potwierdzeniu przez Maryję przyjęcia woli Boga jest niezwykła lekkość. Zdanie: „Niech mi się stanie według słowa twego” jest Jej zgodą i zarazem wyrazem wielkiego zaufania. Jest tu pełne gotowości maryjne „Niech się stanie” i równocześnie świadome wyznaczenie przestrzeni, dla Tego który posłał Anioła i sprawił, że Ona mogła z Nim rozmawiać: „według słowa twego”.

Czy powierzenie się planom Boga oznacza niezaplanowane życie? Z perspektywy naszej i biblijnego zapisu było się o co martwić. Tymczasem z jakiegoś powodu Maryja nie musiała, tak jak my, kalkulować.

My wiemy o zarządzonym przez Cezara, jakby na zawołanie, kilka miesięcy później spisie ludności i konieczności trudnej wędrówki do Betlejem, wiemy o przepełnionych gospodach i o żłobie, możemy obliczać odległość drogi ucieczki do Egiptu, nieco spokoju może nam dodawać pokłon trzech mędrców i ich dary, w tym złoto…

Reklama
Reklama

Ona nie musiała o tym wiedzieć. Ledwo przyjęła plan Boga, już gotowa była do przemierzenia, wcale nie obowiązkowej, drogi między Nazaret a Ain-Karin. Ta dająca (lub nie – niestety) wierzącym wszystkich wieków druga cześć wypowiedzi Maryi objawia nam fascynującą lekkość wchodzenia między prawdziwe ciężary.

Rozważania majowe. Odc. 10 Wsparta o Skałę

Reklama
Reklama

Wyrażenie zgody na zagospodarowanie własnych możliwości przez Wszechmogącego nie jest łatwe ani intuicyjne, w grę wchodzić przecież musi wolna wola, a jednak czyż z ostatecznego punktu widzenia nie jest to działanie najbardziej logiczne? Któż, nie chciałby mocą wiary gór przenosić lub w razie potrzeby móc stąpać po wodzie? Wiem, wiem, jako współcześni realiści nie powinniśmy w ogóle, nawet teoretycznie, podejmować takich kwestii! Tylko, że spojrzenie w głąb Ewangelii i zauważenie tego co tam się dzieje, nie pozwala naszych współczesnych postaw wiązać z realizmem. Pozostaje nam nagiąć umysł, albo rozminąć się kompletnie.

Waśnie dlatego postawa pobożnej Miriam jest taka fascynująca. Jej postawa wobec Boga  pokazuje, że wystarczy mieć właściwy grunt pod nogami, a mogą się nawet chwiać góry i rozstępować morza. Ona zaświadczyła, że jeśli jest się w życiu wspartym o dobrą Skałę, to żadna ścieżka wąska i stroma nie jest wcale straszna.

Reklama

Matko z Nazaretu, proszę o umiejętność rozróżniania, gdzie w życiu współczesnych pokoleń niezbędne jest szkiełko i oko, a gdzie konieczne jest otworzenie się na Tego, który Jest i Działa według swojego zbawczego planu. Pozwól nam powoli rozumieć, że na ścieżkach wiary nie jest wcale konieczny wybór miedzy kalkulacją a romantyzmem: potrzebne jest zupełnie racjonalne zaufanie Bogu, który jest odwieczną Skałą.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite