fot. Michał Kołodziejczyk/Twitter.com

„Zostawiliśmy tatę w Kijowie”. Dramaty ukraińskich dzieci

"Zostawiliśmy tatę w Kijowie. Pewnie będzie walczył" - to słowa ukraińskiego chłopca, który po wybuchu wojny przedostał się do Polski. To jeden z wielu dramatów, który dotyka ukraińskie dzieci w czasie rosyjskiej okupacji...

Reklama

To już piąty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nie da się ukryć, że wojna zawsze najbardziej dotyka tych najsłabszych – kobiety, dzieci i osoby starsze. Dzieci na rękach swoich matek uciekają z ostrzeliwanego przez Rosjan kraju. Dramatu wojny nie da się wyprzeć z pamięci – one z pewnością nigdy nie zapomną tych obrazów, wybuchów i strachu, który im towarzyszył w tych dniach.

Na ten moment co najmniej 14 dzieci straciło życie w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dane te jednak mogą być niekompletne z powodu wojennego chaosu. Ta liczba jednak wciąż budzi pytanie: dlaczego? Wśród ofiar jest między innymi dziewczynka imieniem Polina, którą wraz z rodzicami została rozstrzelana przz rosyjską armię.

„Zwróć swoje wojska”

Dzieci mimo, że są małymi istotkami, doskonale rozumieją, co dzieje się na świecie. Ukraińskie dzieci doświadczyły na własnej skórze dramatu wojny, którego nigdy nie powinny były doświadczyć. W mediach społecznościowych pojawił się film, w którym występuje rannna dziewczynka, zwracająca się do Władimira Putina słowami: „zawróć swoje wojska”.

Reklama
Reklama

„Zostawiliśmy tatę w Kijowie”

Wiele spośród ukraińskich dzieci wraz z mamami i rodzeństwem, opuszczają swoją ojczyznę. Robią to, by się chronić, by otrzymać pomoc. W kraju jednak zostają ich ojcowie, którzy są wezwani, by walczyć w obronie swojego państwa. To dramat dla wielu, kochających się rodzin.

Media społecznościowe obiegło nagranie przedstawiające chłopca jadącego w autobusie, który ze łzami w oczach mówi, że jego tata został w Kijowie. Wraz z mamą pokonał trudną drogę, by znaleźć się w Polsce. Udało się, dzięki pomocy dobrych ludzi.

Reklama
Reklama

kw, RMF24/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę