Nasze projekty

W dniu ślubu ich nowy dom stanął w płomieniach. Oddajemy głos mieszkańcom Nowej Białej

Wśród pogorzelców znalazła się para młoda, która w sobotę - w dzień pożaru - wypowiedziała sobie sakramentalne “tak”. Dom, który po części spłonął miał być domem, w którym już wkrótce tętniłoby życie nowo założonej rodziny. Chwilę przed tragedią został wybudowany. W dniu wesela stanął w płomieniach…

Reklama

Nowa Biała, miejscowość oddalona o ok. 20-30 km. od Zakopanego. Wieś należąca do Spiszu – regionu położonego na wschód od rzeki Białki. Tamtejsi mieszkańcy w przeciwieństwie do Podhala, utrzymują się głównie z gospodarki, z rolnictwa. Pracują jedynie dla pobliskich knajp i restauracji. Region ten nie ma rozwiniętej turystyki.

Charakterystycznym elementem krajobrazu tej miejscowości są zabytkowe domy szeregowe, które układają się w jedno pasmo. Budowano je w ten sposób, aby jak najwięcej miejsca było przeznaczone na uprawę ziemi. Stodoły budowano zaś z daleka od domów, aby w razie pożaru, uniknąć rozprzestrzenienia się ognia na domy mieszkańców. 

Traumatyczny rok 

Nowa Biała to miejsce, dla którego 2021 r. zapisze się w historii życia mieszkańców. Zaczęło się już od pierwszych chwil Nowego Roku, kiedy osiemnastolatek i dwóch dziewiętnastolatków postanowiło przywitać 2021 rok w szatni swojego klubu sportowego. Nie wrócili po imprezie do domu, co sprowokowało ojca jednego z nich do poszukiwań…

Reklama
Reklama

Nad ranem, kiedy dotarł na miejsce, zastał nieprzytomną trójkę. Było już za późno… Kiedy przyjechała karetka, podjęto próbę reanimacji. Nie dawali już oznak życia – zmarli. Jak się okazało zaczadzili się spalinami pochodzącymi z agregatu prądotwórczego. Mieszkańcy na znak żałoby wyłączyli światła bożonarodzeniowe i solidarnie wspierali rodziny opłakujące zmarłych nastolatków.

Jakby tego było mało…

Ile człowiek może jeszcze znieść? Ile cierpienia, bólu, ile rozpaczy? Szukali odpowiedzi mieszkańcy Nowej Białej. Niestety odpowiedź przyszła szybko, niespodziewanie, bo niespełna pół roku po tej straszliwej tragedii. 19 czerwca, w tej samej wsi, dostrzeżono na niebie kłębiący się dym, który spowijał niebo.

Chwilę później okazało się, że pochodzi on z jednego z domów przy ul. św. Katarzyny. Ogień rozprzestrzeniał się tak szybko, że już chwilę później pochłonął kilka domów, które trawił pożar na oczach domowników… Nie było to trudne – kiedy zajął się dach domu, szybko przemieścił się na pozostałe, ponieważ są one szeregowo połączone. 

Reklama
Reklama

Gdyby ktoś spojrzał z boku na to miejsce, to zobaczyłby jedno wielkie pogorzelisko. To wygląda tak,  jakby po prostu w to miejsce uderzyła bomba. Poza murami, warstwami pyłu, dachami, które runęły – w tych domach nie ma naprawdę nic. Szczególnie w tych, które były najbliżej ogniska pożaru. To coś okropnego – mówił Piotr, mieszkaniec Podhala, zaangażowany w działania pomocowe mieszkańcom sąsiedniej wsi.  

Pożar i akcja ratunkowa w Nowej Białej.

Posted by podhaleregion.pl on Saturday, June 19, 2021

“Jakoś sobie poradzimy”

Moi rodzice kilkadziesiąt lat temu wykupili kawałek ziemi od sąsiada i na tym kawałku postawili szopę, potem dom. Ten dom był tak naprawdę dobytkiem wielopokoleniowym. Spłonął w mgnieniu oka. Żyjemy właściwie tylko z rolnictwa. Spalił się nie tylko nasz dom, ale też sprzęty gospodarcze, traktory, padły zwierzęta – mówiła łkając kobieta, która straciła w pożarze cały swój dorobek. Pocieszała ją córka mówiąc: “Nie płacz mamo, jakoś sobie poradzimy”.

Reklama

Igor – świadek tamtych wydarzeń podkreślił, że tak naprawdę najgorzej tę tragedię przeżyły właśnie starsze osoby, które miały nadzieję doczekać końca w domu, o który dbali przez lata swojego życia. Wraz z murami, padły ich wspomnienia. To tam wychowywali swoje dzieci, patrzyli jak dorastają i z odpowiednią dla Spiszu życzliwością przyjmowali gości. 

Trudne powroty…

Im bliżej punktu zero, gdzie rozpoczął się pożar, tym domy, budynki gospodarcze są bardziej popalone. Domy są bez okien, bez dachów. W niektórych widać tylko ściany. Do takich ciężko będzie powrócić, bo te straty są naprawdę ogromne. Im dalej od ogniska pożaru, tym domy są w nieco lepszym stanie, bardziej opalone niż spalone – dodał Igor, który w nocy po wybuchu pożaru obserwował to, co działo się na ulicach Nowej Białej. 

Piotr zwrócił też uwagę, że powrót niektórych mieszkańców do domów może być tym trudniejszy, że zabudowania w Nowej Białej są pod nadzorem konserwatorów zabytków. Pojawiają się głosy, że będą oni chcieli identycznie odbudować tamte budynki, co zajmie jeszcze więcej czasu. 

Pożar w Nowej białej/Źródło:Facebook.com/Podhaleregion

Szczęście w nieszczęściu 

Pożar pojawił się o godz. 18:00 – dzięki temu mieszkańcy szybko dostrzegli płomień i stosunkowo szybko rozpoczęła się akcja gaszenia pożaru i ewakuacji. Dzięki temu, że to wydarzyło się w dzień, ludzie mieli okazję wynosić, co się dało. Gdyby nie to, nikt by tak szybko nie zareagował i skala zniszczeń byłaby o wiele większa – tłumaczył Igor. 

Dodatkowo przez fakt, że pożar wybuchł w dzień, mieszkańcy mieli czas, siłę i byli w stanie się ewakuować. Gdyby spali, zapewne mogliby się nie zorientować, że w ich domach pojawił się ogień, więc mogło dojść do naprawdę ogromnej tragedii. Na ten moment wiadomo, że karetka zabrała do szpitala 9 osób – głównie z poparzeniami. Jedna osoba próbując ugasić pożar, spadła z dachu, przez co musiała zostać przewieziona do szpitala, by móc określić miejsca złamań. 

Jedna rodzina 

Mieszkańcy Nowej Białej są ze sobą bardzo zżyci. Kiedy wybuchł pożar, wszyscy byli zaangażowani w wynoszenie cennych pamiątek, mebli. Użyczali też kawałka swojego podwórka, aby właśnie tam pogorzelcy mogli znosić wszystko to, co udało im się wynieść z płonących domów. Jak podaje Piotr – właściwie też było tak, że kiedy mieszkańcy zorientowali się, że wybuchł pożar, to akcja ewakuacyjna powoli toczyła się na całej ulicy i wszyscy żyli w strachu, że już za chwilę ogień może strawić kolejne domy. 

O tym, że mieszkańcy Nowej Białej, Spiszu i Podhala żyją ze sobą bardzo blisko świadczy fakt, że szybko, bo już od pierwszych minut pożaru, na miejscu pojawiły się okoliczne zastępy Straży Pożarnej i zawiązywały się zbiórki pomocowe – zarówno finansowe, jak i środków pierwszej potrzeby.  

Tryb: działam 

Wśród pogorzelców znalazła para młoda, która w sobotę – w dzień pożaru – wypowiedziała sobie sakramentalne “tak”. Dom, który po części spłonął miał być domem, w którym już wkrótce tętniłoby życie nowo założonej rodziny. Chwilę przed tragedią został wybudowany.W dniu wesela stanął w płomieniach…

Młodzi mieszkańcy ul. św. Katarzyny – jak donoszą świadkowie – szybko przełączyli się z trybu “załamanie” na tryb “działam”. Nie tylko oni, bowiem cała wieś, a także okoliczne miejscowości z Podhala, a nawet całej Małopolski, szybko dołączyły się, by pomóc w potrzebie wszystkim pogorzelcom. 

Szkoła, w której zbierane są środki higieny i żywność dla pogorzelców

“Nigdy czegoś takiego wcześniej nie widziałem”

Ostatni raz, takie zjednoczenie wśród nas widziałem, kiedy zmarł Jan Paweł II, albo po katastrofie smoleńskiej. Dziś, kiedy mieszkańcy Nowej Białej byli w potrzebie, wszyscy mieszkańcy Podhala skrzykiwali się, żeby jak najszybciej pomóc w potrzebie sąsiadom. Nie minęło zbyt wiele czasu, a szkoły, do których przetransportowano pogorzelców, wypełniły się zabawkami, ubraniami, jedzeniem i wszystkimi rodzajami środków czystości. To było coś niesamowitego, Akcja trwa, każdy kto chce, może się do niej dołączyć – mówił Piotr. 

Każdy może zaangażować się w akcję niesienia pomocy pogorzelcom. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zorganizował zbiórkę na terenie archidiecezji krakowskiej. Jak dowiedzieliśmy się od organizatorów pomocy w Nowej Białej – na ten moment potrzeba wolontariuszy, którzy pomogą posprzątać pogorzelisko po pożarze. Ponadto najważniejsze są teraz materiały budowlane, które wkrótce posłużą do odnawiania i odbudowywania budynków uszkodzonych przez ogień.

kw/Stacja7.pl

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę