Nasze projekty
fot. domena publiczna/wikipedia.org

“Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”. O wielkiej przyjaźni i wierze w to, co niemożliwe

Siłą Alka, Rudego i Zośki była ogromna wiara w to, że wszystko jest możliwe. Nawet jeśli ceną tego jest ich krew i życie. 26 marca 1943 roku doszło do brawurowej "Akcji pod Arsenałem", w której największe zwycięstwo odniosła przyjaźń.

Reklama

“A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec” – to jeden z najbardziej znanych cytatów mówiących o wielkiej ofiarności Polaków, ich harcie ducha, przyjaźni, honorze i walki do ostatniej kropli krwi. 

Alek, Rudy i Zośka, a właściwie: Maciej Aleksy Dawidowski, Jan Bytnar i Tadeusz Zawadzki byli wielkimi przyjaciółmi, ale także wielkimi patriotami. Gdy przyszedł czas byli gotowi oddać życie za siebie nawzajem, ale przede wszystkim byli gotowi oddać życie dla niepodległości Ojczyzny, która tak cierpiała i która niczego bardziej niż wolności nie pragnęła.

Wszystko zaczęło się niewinnie…

Losy tych trzech zaledwie dwudziestolatków znamy doskonale z książki “Kamienie na szaniec”. Ich przyjaźń przekroczyła wszelkie granice, nawet granicę aresztowania przez służby Gestapo! 

Reklama

Wszystko zaczęło się niewinnie, od znajomości w szkole średniej. Młodzieńczą sielankę przerwała wojna. Przerwała nie tylko marzenia czy plany, ale jak się później okazało, także życie…

Wybuch II wojny światowej zmienił niemalże wszystko w dotychczasowym życiu chłopców. Jednak było coś, co aż do końca, ani na moment nie uległo zmianie – była to miłość do kraju, w którym się wychowywali, miłość do Polski.

Przyjaciele właściwie od samego początku czynnie działali w Szarych Szeregów, gdzie podczas akcji dywersyjnych ucierali Niemcom nosa. Drobne działania takie jak wieszanie polskiej flagi, czy plakatów, malowanie symbolu “Polski Walczącej” na warszawskich murach, nie zaspokoiły jednak walecznych serc młodzieńców, którzy pragnęli solidarnie walczyć o obronę swojej Ojczyzny. Dlatego też postanowili wstąpić do Grup Szturmowych, by móc w pełni poświęcić się działaniom ofensywnym. W marcu 1943 r. wydarzyło się coś, czego każdy z bohaterów obawiał się najbardziej: aresztowanie. 

Reklama

Przyjaźń ponad wszystko…

Jan Bytnar “Rudy” został pojmany przez Gestapo, a następnie wielokrotnie, brutalnie przesłuchiwany na Pawiaku, później przy Alei Szucha. Zośka i Alek nie byli wstanie pogodzić się z myślą, że ich przyjaciel jest sam i cierpi  – wszyscy doskonale zdawali sobie sprawę, co dzieje się podczas przesłuchań. Chłopcy wiedzieli, że muszą zrobić wszystko, aby pomóc Rudemu. Tak zrodził się plan na “Akcję pod Arsenałem”, która pokazała, że prawdziwej przyjaźni nic niej jest w stanie zatrzymać…

Postawili na szali wszystko, byleby tylko ocalić życie Janka. Akcją odbicia więźnia dowodzili Stanisław Broniewski „Orsza”, a bezpośrednio Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Więźniarkę zaatakowano u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie w pobliżu budynku Arsenału. Samochód wiozący „Rudego” został obrzucony butelkami z benzyną i zatrzymany. Niestety w wyniku ostrzału jeden z przyjaciół, Alek został ciężko ranny w brzuch. Na własną prośbę zamiast do sanitariatu zorganizowanego dla potrzeb akcji, przewieziono go do mieszkania Andrzeja Zawadowskiego. Rana była jednak na tyle ciężka, że konieczna była operacja. Niestety jego stan bardzo szybko się pogarszał. 

Zmarł 30 marca w Szpitalu Dzieciątka Jezus przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Tego samego dnia w Szpitalu Wolskim przy ul. Płockiej 26 zmarł także Jan Bytnar „Rudy”.

Reklama

“Akcja pod Arsenałem” zakończyła się w najgorszy możliwy sposób. Dwóch chłopców poniosło śmierć… Jednak jest coś, co bezapelacyjnie odniosło zwycięstwo. Wygrała niesamowita przyjaźń, gotowa oddać wszystko co najcenniejsze dla ratowania innych. Choć przyniosła śmierć, była i jest niezwyciężona. 

pa, wikipedia.org, muzeum1939.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę