Nasze projekty
Reklama
Fot. Freepik, @sellerioeditore/ x.com

Bezdomny Polak napisał książkę. Bije rekordy popularności we Włoszech!

Jan Gorczyca spędził 30 lat życia w kryzysie bezdomności na ulicach Rzymu. Opisał swoje życie i wydał książkę, która stała się hitem we Włoszech! Dlaczego zdecydował się opisać swoje życie?

Historia Jana Gorczycy to gotowy scenariusz na film! Jego życie w ostatnim czasie zmieniło się o 180 stopni. Z bezdomnego, często omijanego, dla wielu bezimiennego człowieka stał się znanym pisarzem!

Wydanie książki bezdomnego Jana zostało okrzyknięte ważnym wydarzeniem literackim we Włoszech. „Nie spodziewałem się tego. Napisałem nie myśląc o niczym. Nie sądziłem, że ludzie czytają” – mówi Polak w wywiadzie dla Lucy Agency.

CZYTAJ>>> Młody chłopak poruszył przechodniów. „Przyjmę każdą ofertę pracy, która mi pomoże”

Reklama

Bezdomny Polak odnosi sukces w Rzymie. Jego historia poruszyła Włochów

Jan Gorczyca ma 62 lata, pochodzi ze Stalowej Woli. Wyjechał z Polski z powodu konfliktu z rodziną oraz z powodu byłej żony, która pochodziła z Rosji. Ostatnie 30 lat swojego życia przeżył w kryzysie bezdomności na ulicach Rzymu. Pomieszkiwał w opuszczonych budynkach, czasem nocował u znajomych.

Jego życie nie było łatwe. W jego historii nie zabrakło trudnych momentów jak zmaganie się z alkoholizmem, pobyt w więzieniu czy praca na czarno. To właśnie te wątki poruszył w swojej książce. Jak opowiada w rozmowie dla Lucy Agency, dziś stara się walczyć z uzależnieniem od alkoholu, pracuje też jako ślusarz.

ZOBACZ>>> Kard. Krajewski apeluje o pomoc bezdomnym. „Ważne byśmy nie odwracali od nich wzroku”

Reklama

Bezdomny Polak wydaje książkę w Rzymie. Co go do tego skłoniło?

Jak to się stało, że po trzydziestu latach bezdomności Jan postanowił opisać swoje życie? Okazuje się, że zachęcił go do tego jego przyjaciel – zawodowo pisarz, Christian Raimo. Zaproponował Polakowi odręczne spisanie swojej historii. Rękopis Jana Gorczycy przekazał do oceny krytyków literackich. Bez wahania zdecydowali się oni wydać książkę.

Autobiografia nosi tytuł: „Historia mojego życia” („Storia di mia vita”) i posiada 144 strony. Została napisana po włosku, prostym językiem, w wielu miejscach niepoprawnym, co – według krytyków literackich – nadaje książce autentyczności, prostoty i szczerości przekazu.

Włosi pokochali historię 62-letniego, bezdomnego Polaka!

Nie trzeba było długo czekać na sukces publikacji Jana. Włoskie media rozpisują się o poruszającej historii Polaka, okrzykując wydanie książki „głośnym wydarzeniem literackim”.

Wydawnictwo, które zdecydowało się wydać książkę Polaka, docenia książkę za prostotę i szczerość, dodając, ze to „historia odkupienia, która bez fałszywego moralizatorstwa zwraca nam człowieka pozbawionego fałszywych moralnych wad i cnót”.

Nie jestem bohaterem, ale życie na ulicy jest pełne niespodzianek” – mówi sam autor książki.

rmf.fm, lucysullacultura.com, wydarzenia.interia.pl, zś/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę