Nasze projekty
Reklama
Facebook.com/Lednica2000

Jak będzie wyglądało tegoroczne Spotkanie Młodych Lednica 2000?

Po dwóch latach Spotkanie Młodych Lednica 2000 wraca na Pola Lednickie! Młodzi z całej Polski będą uczestniczyć w niepowtarzalnych, jednodniowych rekolekcjach już 4 czerwca! Jak będzie wyglądało tegoroczne spotkanie? O tym porozmawialiśmy z rzecznikiem prasowym Lednicy, Andrzejem Ranke.

Katarzyna Wysocka (Stacja7): Dwa lata bez Lednicy. Czy był to trudny czas dla organizatorów? Jak wspominacie tamte chwile, kiedy Lednica odbywała się bez fizycznego udziału młodych na Polach Lednickich?  

Andrzej Ranke: Był to dla nas czas pewnego rodzaju improwizacji, głębokiego niedosytu w związku z tym, że na Polach nie mogli się zgromadzić ludzie. Dlatego nasz przekaz nie mógł być w pełni angażujący – sprzężenie zwrotne było utrudnione przez okoliczności. A to tak naprawdę jest najważniejsze w naszym Spotkaniu. Lednica jest dynamiczna, otwarta, uczestnicy żywiołowo reagują. Brak tych reakcji powodował, że tak bardzo brakowało tego, co jest podstawą naszego szczęścia i satysfakcji.   

Mimo wszystko chyba trzeba przyznać, że uczestnicy pomimo okoliczności, nie zawiedli. Pomimo tego, że nie byli fizycznie na Polach Lednickich, uczestniczyli w Spotkaniu online, w parafiach, w mniejszych grupach, prawda?  

Reklama

Tak, oczywiście. Uczestnicy cały czas byli zainteresowani tym, co chcieliśmy im przekazać podczas Spotkania. To, co bardzo istotne – w poszczególnych miejscach w Polsce: w parafiach, na placach, w grupach odbywały się duże transmisje z Lednicy, gdzie młodzi mieli okazję włączyć się do wspólnej modlitwy. Mimo, że to przeżywanie Spotkania miało wówczas zupełnie inny wymiar, było równie piękne i owocne.  

Minęły dwa lata, a Lednica powraca na Pola, by znów ugościć uczestników z całej Polski. Jak będzie wyglądało tegoroczne spotkanie?  

To spotkanie w pewnym sensie jest powrotem do dobrej, lednickiej tradycji. Do tego, że jesteśmy w tej otwartej przestrzeni “w tej największej katedrze” – jak mawiał ojciec Jan Góra. W tym roku spotykamy się 25 lat po pierwszej Lednicy, kiedy Jan Paweł II śmigłowcem latał nad Polami. Wspominamy tamten dzień i przygotowując tegoroczne spotkanie, będziemy się do tamtych chwil odwoływali. Każde spotkanie Lednickie ma swoją wyjątkową treść, swoje wyjątkowe przesłanie – w tym roku też tak będzie.  

Reklama

No właśnie, hasło tegorocznej Lednicy brzmi “Na krańce świata”. Skąd pomysł na takie hasło? Do czego ma ono zachęcić młodych?  

Hasło tegorocznej Lednicy jest istotne dlatego, aby nie zatapiać się w swoim dobrostanie, żeby nie ograniczać się tylko i wyłącznie na sprawy własne i bliskiego otoczenia, ale aby spojrzeć jeszcze dalej. Nie tylko w wymiarze przestrzennym geograficznym, ale tam, gdzie są ludzie, którymi się mniej interesujemy, którym nie poświęcamy uwagi. Oni czasami wydają się obcy, a można do nich podejść, jak do prawdziwych partnerów na ścieżce życia. To jest naprawdę bardzo ważne.  Inspiracją dla podjęcia tego tematu jest felieton o. Jana W. Góry OP pt. Na krańce świata, który ukazał się w miesięczniku “W drodze” (nr 8, 2009 r.).

Zobacz także >>> „Na krańce świata” Jest hymn tegorocznego spotkania młodych!

Reklama

Spotkanie Młodych Lednica 2000 to wyjątkowe znaki i symbole. Jakie będą towarzyszyć uczestnikom w tym roku?  

W tym roku nie ma tak wielu symboli, jak w poprzednich latach, ponieważ zwlekaliśmy z decyzją, czy aby na pewno w tym roku uda spotkać się fizycznie na Polach Lednickich. Kiedy wiedzieliśmy, że będziemy mieć taką możliwość, postanowiliśmy, że rozdamy uczestnikom różaniec z lednickimi symbolami – rybką i krzyżem. To jest dla nas najważniejszy symbol, który będzie towarzyszył członkom Spotkania podczas codziennej modlitwy. Jednocześnie jest on symbolem prostej i tak ważnej modlitwy, która jest zarazem modlitwą pielgrzyma. Wobec tego w posyłaniu “na krańce świata” może być niezwykle przydatnym narzędziem.  

Na jakie punkty programu uczestnicy powinni zwrócić szczególną uwagę?  

Zawsze na Lednicy niezwykle ważny jest wybór Chrystusa i przejście przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia. Chcemy spojrzeć na to przejście w sposób bardzo precyzyjny pokazując, że jest to wyjście na drogę życia każdego z nas. Wobec tego jest to posłanie wszystkich do głoszenia Ewangelii, miłości Chrystusa. W pierwszej części spotkania będziemy odnosili się do św. Pawła – do jego przemiany, do odzyskania przez niego wzroku. Pojawi się tam niezwykły gest “otwarcia oczu”, do którego wykonania będą zachęceni wszyscy uczestnicy. To otwarcie może spowodować, że będziemy w stanie przyjrzeć się temu, co jest obok nas, ale także temu, co jest dalej. Wtedy zrozumiemy, że jesteśmy posłani na krańce świata. Druga część spotkania będzie istotna z punktu widzenia tego, co aktualnie nas dotyczy. Tak się składa, że podczas tegorocznego spotkania minie dokładnie 100 dni od wybuchu wojny w Ukrainie. Dlatego niezwykle ważnym punktem będzie modlitwa o pokój.  

No właśnie, tegoroczna modlitwa o pokój będzie miała niezwykły wymiar. Kto będzie pisał jej treść? Czy podczas spotkania będą młodzi przedstawiciele ukraińskiego narodu? 

W tym roku modlitwa o pokój jest bardzo ważnym punktem spotkania. Będzie ją mówiła siostra zakonna, która pracowała w Ukrainie długi czas. Będzie modliła się zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Prosimy grupy, które zjeżdżają do nas z całej Polski, aby zabierały ze sobą Ukraińców, którzy u nich mieszkają. Zapraszamy także przedstawicieli Kościoła grekokatolickiego. Właśnie tym nawiązujemy do aktu pojednania polsko-ukraińskiego, które miało miejsce w 2004 r. Wówczas na Polach Lednickich wybrzmiały słowa modlitwy o pojednanie między tymi dwoma narodami z burzliwą historią. Dlatego też w tym roku będziemy przywoływali postać św. Jana Pawła II – pielgrzyma pokoju. Podczas Spotkania pojawią się jego buty i sutanna, a także figurka Matki Bożej Fatimskiej z jego sypialni, którą zresztą mamy na Polach Lednickich.  

Skoro Lednica, to śpiewy i tańce lednickie! Czy w tym roku tego nie zabraknie?  

Dynamika, taniec i śpiew to też swego rodzaju znak rozpoznawczy Lednicy, dlatego nie mogłoby tego zabraknąć. W tym roku tancerzy pokazujących układy taneczne będzie ponad tysiąc i już przygotowują się do tegorocznego Spotkania. Będą także tancerze z charakterystycznymi dla Lednicy flagami. To będzie piękny czas!  

Bardzo dziękuję za tę rozmowę i życzę owocnego spotkania dla organizatorów i wszystkich uczestników! 

Również dziękuję.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę