Nasze projekty
Reklama

34 talenty. Jakie są Twoje mocne strony?

Ile talentów może mieć człowiek? Są ich dziesiątki, ale według jednej z teorii tylko 5 cech ma największy wpływ na decyzje i działanie, jakie podejmujemy. Poznaj je!

Św. Paweł w liście do Koryntian powiedział, że “różne są dary łaski, lecz ten sam Duch, sprawca wszystkiego, we wszystkich” (1 Kor 12, 4), a pisząc do Rzymian zachęcał by każdy starał się “o to, co dla bliźniego dogodne – dla jego dobra, dla zbudowania” (Rz 15, 2). To idealna wskazówka, by zastanowić się, które z cech zauważasz u siebie. Które są dominujące? Które chciałbyś rozwijać? To dobry krok na drodze poznawania samego siebie, akceptacji, znalezienia swojego “JESTEM” i oddania go na służbę innym.

Instytut Gallupa od 40 lat prowadzi systematyczne badania na temat talentów, które pomagają doskonalić się zawodowo. Na podstawie wyników Marcus Buckingham i Donald Clifton zidentyfikowali talenty cechujące 150 różnych zawodów. Tak powstał Test Talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (StrengthsFinder).

Mierzy on natężenie 34 talentów, ale talent jest tu rozumiany jako naturalnie powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może być wykorzystany produktywnie. Zgodnie z teorią Buckinghama i Cliftona z 34 zdefiniowanych cech najważniejszych jest tylko 5 o dominującym natężeniu. To one mają największy wpływ na podejmowane decyzje i działanie.

Reklama

34 cechy, których dotyczy test to: osiąganie, aktywizowanie, elastyczność, analizowanie, zorganizowanie, pryncypialność, dowodzenie, komunikatywność, rywalizacja, współzależność, myślenie kontekstowe, rozwaga, rozwijanie innych, dyscyplina, empatia, bezstronność, ukierunkowanie, tworzenie wizji, zgodność, odkrywczość, integracja, indywidualizacja, zbieranie, intelektualizm, uczenie się, maksymalizm, optymizm, bliskość, odpowiedzialność, naprawianie, wiara w siebie, poważanie, budowanie strategii, czar.

Cechy te pogrupowano w 4 domeny dające ogólny obraz osobowości.

Reklama

Na realizowanie składa się osiąganie, zorganizowanie, pryncypialność, bezstronność, rozwaga, dyscyplina, ukierunkowanie, naprawianie, odpowiedzialność. Osoby z takimi cechami wiedzą, jak doprowadzić sprawy do końca, zrealizować plan.

Wpływanie to grupa cech takich jak  aktywizowanie, dowodzenie, komunikatywność, rywalizacja, maksymalizm, wiara w siebie, poważanie i czar. Osoby z tymi cechami wiedzą, jak mówić i być słuchanymi.

Budowanie relacji to domena osób, które cechują się elastycznością, współzależnością, chęcią rozwijania innych, empatią, zgodnością, integrowaniem i indywidualizowaniem, optymizmem i bliskością. Takie osoby spajają zespół i sprawiają, że pracuje on efektywniej.

Reklama

Natomiast na myślenie strategiczne składa się analizowanie, myślenie kontekstowe, tworzenie wizji, odkrywczość, zbieranie (kolekcjonowanie), intelektualizm, uczenie się, budowanie planu, strategii. Osoby z tymi cechami pomagają rozważyć wszelkie za i przeciw, analizują dokładnie wszystkie informacje, by podjąć rozważną decyzję.

Oto definicje 34 talentów. Które 5 cech najlepiej do Ciebie pasuje?

 1. Osiąganie to cecha ludzi, którzy chcą coraz więcej robić i osiągać, są zmotywowani w każdym czasi, nawet podczas urlopu.
 2. Aktywizacja cechuje osoby, które aktywnie biorą się do roboty lub wspólnego działania.
 3. Elastyczność to cecha osób, które umieją funkcjonować na wielu płaszczyznach jednocześnie, umieją dopasować się do rozmowy nawet w gronie ludzi o różnych poglądach.
 4. Analizowanie cechuje osoby, które skupiają się na dowodach, schematach działania i zależnościach, dzięki którym funkcjonują urządzenia, grupy społeczne i organizacje.
 5. Zorganizowanie to cecha ludzi, którzy mają dar poszukiwania najlepszych rozwiązań, nawet jeśli burzą one całkowicie dotychczasowe pomysły.
 6. Pryncypialność cechuje tych, którzy widzą sens w trwaniu przy niezmiennych i fundamentalnych dla siebie wartości.
 7. Dowodzenie to cecha ludzi mających zdolności przywódcze, którzy chętnie biorą sprawy w swoje ręce i liderują grupie.
 8. Komunikatywność cechuje osoby, które są “duszami towarzystwa” – to pełni energii ludzie, przy których nie można się nudzić, a przebywanie z nimi to sama przyjemność.
 9. Rywalizacja to cecha osób, które szukają możliwości wykazania się i wygrywania, stawania się lepszymi od innych.
 10. Współzależność cechuje ludzi, którzy łatwo tworzą nić porozumienia, bo są przekonane, że nikt nie jest na świecie samotną wyspą.
 11. Myślenie kontekstowe dominuje u osób, które w odniesieniu do przeszłości próbują zrozumieć teraźniejszość oraz przewidzieć, co stanie się w przyszłości.
 12. Rozwaga to oczywiście cecha osób uważnych i ostrożnych, które starają się maksymalnie ograniczyć ryzyko, ostrożnie podejmują decyzje i zawiązują nowe znajomości.
 13. Rozwijanie innych to inaczej dostrzeganie potencjału w ludziach. Osoby z tą cechą szukają wyzwań i szans na rozwój tych, których spotykają.
 14. Dyscyplina to cecha osób, które uwielbiają tworzyć harmonogramy, planować, a swoją pracę określać dokładnymi terminami.
 15. Empatia cechuje osoby, które potrafią patrzeć na świat oczami innych ludzi i wyczuwać ich emocje.
 16. Bezstronność dominuje u osób, dla których najważniejszy jest obiektywizm i sprawiedliwość, dające możliwość równego traktowania wszystkich ludzi.
 17. Ukierunkowanie to cecha osób, które z łatwością wyznaczają sobie cele i kierunki działania oraz wiedzą, jak ustalić priorytety.
 18. Budowanie wizji cechuje ludzi zafascynowanych przyszłością, patrzeniem poza horyzont, marzeniem o niewyobrażalnych zdarzeniach, odkryciach lub zjawiskach.
 19. Zgodność  to cecha osób, które szukają porozumienia z innymi i możliwości wspólnego działania mimo różnic dzielących ludzi.
 20. Odkrywczość to cecha, którą zauważyć można u ludzi bystrych, twórczych i pomysłowych.
 21. Integracja cechuje osoby, które potrafią zachęcić innych do wspólnego działania, zbliżają ich do siebie nawzajem.
 22. Indywidualizacja to cecha tych, którzy wnikliwie przyglądają się różnicom między ludźmi i którzy w każdym starają się dostrzec cechy pozytywne i negatywne.
 23. Zbieranie to cecha dominująca u osób uwielbiających tworzenie kolekcji i zbieranie rzeczy pamiątkowych lub takich, które “mogą się kiedyś przydać”.
 24. Intelektualizm cechuje ludzi obserwujących i badających własne przeżycia psychiczne, lubiących rozwiązywać zagadki i starających się zrozumieć emocje.
 25. Uczenie się to cecha zauważalna u osób, które lubią przyswajać wiedzę i nowe umiejętności, często uczestniczą w szkoleniach i wykładach oraz różnego rodzaju konkursach
 26. Maksymalizm dominuje u osób, które czerpią satysfakcję z ciągłego podnoszenia poprzeczki wyżej i wyżej, nie chcąc pozostać na poziomie przeciętności
 27. Optymizm to oczywiście cecha osób skupiających się na pozytywnych stronach życia
 28. Bliskość cechuje ludzi, dla których ważne są trwałe i pełne zaufania relacje, zarówno w rodzinie, jak i w pracy i wśród znajomych.
 29. Odpowiedzialność to cecha tych, którzy doprowadzają sprawy do końca, trzymając się zasad. Ludzie odpowiedzialni są sumienni i niezawodni.
 30. Naprawianie to cecha osób, które czerpią przyjemność z usprawniania i ożywiania nienajlepiej funkcjonujących rzeczy, relacji czy organizacji.
 31. Wiara w siebie to cecha ludzi, którzy lubią podejmować własne decyzje nie bojąc się ryzyka, ponieważ są przekonani o swoich umiejętnościach.
 32. Poważanie cechuje osoby, które potrzebują być zauważone i usłyszane, chcą być kimś wyjątkowym i wyróżnić się na tle innych.
 33. Planowanie, strategiczność dominuje u osób, które potrafią przewidzieć różne konsekwencje podejmowanych decyzji, dzięki czemu umieją zaplanować i prowadzić nawet trudne i długie projekty.
 34. Czar to inaczej wdzięk i urok osobisty. Dzięki niemu osoby, u których dominuje ta cecha, mają łatwość w poznawaniu nowych ludzi i nawiązywania kontaktów.

 

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę