34 talenty. Jakie są Twoje mocne strony?
Ile talentów może mieć człowiek? Są ich dziesiątki, ale według jednej z teorii tylko 5 cech ma największy wpływ na decyzje i działanie, jakie podejmujemy. Poznaj je!
Św. Paweł w liście do Koryntian powiedział, że “różne są dary łaski, lecz ten sam Duch, sprawca wszystkiego, we wszystkich” (1 Kor 12, 4), a pisząc do Rzymian zachęcał by każdy starał się “o to, co dla bliźniego dogodne – dla jego dobra, dla zbudowania” (Rz 15, 2). To idealna wskazówka, by zastanowić się, które z cech zauważasz u siebie. Które są dominujące? Które chciałbyś rozwijać? To dobry krok na drodze poznawania samego siebie, akceptacji, znalezienia swojego “JESTEM” i oddania go na służbę innym.
Instytut Gallupa od 40 lat prowadzi systematyczne badania na temat talentów, które pomagają doskonalić się zawodowo. Na podstawie wyników Marcus Buckingham i Donald Clifton zidentyfikowali talenty cechujące 150 różnych zawodów. Tak powstał Test Talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (StrengthsFinder).
Mierzy on natężenie 34 talentów, ale talent jest tu rozumiany jako naturalnie powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może być wykorzystany produktywnie. Zgodnie z teorią Buckinghama i Cliftona z 34 zdefiniowanych cech najważniejszych jest tylko 5 o dominującym natężeniu. To one mają największy wpływ na podejmowane decyzje i działanie.
34 cechy, których dotyczy test to: osiąganie, aktywizowanie, elastyczność, analizowanie, zorganizowanie, pryncypialność, dowodzenie, komunikatywność, rywalizacja, współzależność, myślenie kontekstowe, rozwaga, rozwijanie innych, dyscyplina, empatia, bezstronność, ukierunkowanie, tworzenie wizji, zgodność, odkrywczość, integracja, indywidualizacja, zbieranie, intelektualizm, uczenie się, maksymalizm, optymizm, bliskość, odpowiedzialność, naprawianie, wiara w siebie, poważanie, budowanie strategii, czar.
Przeczytaj również
Cechy te pogrupowano w 4 domeny dające ogólny obraz osobowości.
Na realizowanie składa się osiąganie, zorganizowanie, pryncypialność, bezstronność, rozwaga, dyscyplina, ukierunkowanie, naprawianie, odpowiedzialność. Osoby z takimi cechami wiedzą, jak doprowadzić sprawy do końca, zrealizować plan.
Wpływanie to grupa cech takich jak aktywizowanie, dowodzenie, komunikatywność, rywalizacja, maksymalizm, wiara w siebie, poważanie i czar. Osoby z tymi cechami wiedzą, jak mówić i być słuchanymi.
Budowanie relacji to domena osób, które cechują się elastycznością, współzależnością, chęcią rozwijania innych, empatią, zgodnością, integrowaniem i indywidualizowaniem, optymizmem i bliskością. Takie osoby spajają zespół i sprawiają, że pracuje on efektywniej.
Natomiast na myślenie strategiczne składa się analizowanie, myślenie kontekstowe, tworzenie wizji, odkrywczość, zbieranie (kolekcjonowanie), intelektualizm, uczenie się, budowanie planu, strategii. Osoby z tymi cechami pomagają rozważyć wszelkie za i przeciw, analizują dokładnie wszystkie informacje, by podjąć rozważną decyzję.
Oto definicje 34 talentów. Które 5 cech najlepiej do Ciebie pasuje?
- Osiąganie to cecha ludzi, którzy chcą coraz więcej robić i osiągać, są zmotywowani w każdym czasi, nawet podczas urlopu.
- Aktywizacja cechuje osoby, które aktywnie biorą się do roboty lub wspólnego działania.
- Elastyczność to cecha osób, które umieją funkcjonować na wielu płaszczyznach jednocześnie, umieją dopasować się do rozmowy nawet w gronie ludzi o różnych poglądach.
- Analizowanie cechuje osoby, które skupiają się na dowodach, schematach działania i zależnościach, dzięki którym funkcjonują urządzenia, grupy społeczne i organizacje.
- Zorganizowanie to cecha ludzi, którzy mają dar poszukiwania najlepszych rozwiązań, nawet jeśli burzą one całkowicie dotychczasowe pomysły.
- Pryncypialność cechuje tych, którzy widzą sens w trwaniu przy niezmiennych i fundamentalnych dla siebie wartości.
- Dowodzenie to cecha ludzi mających zdolności przywódcze, którzy chętnie biorą sprawy w swoje ręce i liderują grupie.
- Komunikatywność cechuje osoby, które są “duszami towarzystwa” – to pełni energii ludzie, przy których nie można się nudzić, a przebywanie z nimi to sama przyjemność.
- Rywalizacja to cecha osób, które szukają możliwości wykazania się i wygrywania, stawania się lepszymi od innych.
- Współzależność cechuje ludzi, którzy łatwo tworzą nić porozumienia, bo są przekonane, że nikt nie jest na świecie samotną wyspą.
- Myślenie kontekstowe dominuje u osób, które w odniesieniu do przeszłości próbują zrozumieć teraźniejszość oraz przewidzieć, co stanie się w przyszłości.
- Rozwaga to oczywiście cecha osób uważnych i ostrożnych, które starają się maksymalnie ograniczyć ryzyko, ostrożnie podejmują decyzje i zawiązują nowe znajomości.
- Rozwijanie innych to inaczej dostrzeganie potencjału w ludziach. Osoby z tą cechą szukają wyzwań i szans na rozwój tych, których spotykają.
- Dyscyplina to cecha osób, które uwielbiają tworzyć harmonogramy, planować, a swoją pracę określać dokładnymi terminami.
- Empatia cechuje osoby, które potrafią patrzeć na świat oczami innych ludzi i wyczuwać ich emocje.
- Bezstronność dominuje u osób, dla których najważniejszy jest obiektywizm i sprawiedliwość, dające możliwość równego traktowania wszystkich ludzi.
- Ukierunkowanie to cecha osób, które z łatwością wyznaczają sobie cele i kierunki działania oraz wiedzą, jak ustalić priorytety.
- Budowanie wizji cechuje ludzi zafascynowanych przyszłością, patrzeniem poza horyzont, marzeniem o niewyobrażalnych zdarzeniach, odkryciach lub zjawiskach.
- Zgodność to cecha osób, które szukają porozumienia z innymi i możliwości wspólnego działania mimo różnic dzielących ludzi.
- Odkrywczość to cecha, którą zauważyć można u ludzi bystrych, twórczych i pomysłowych.
- Integracja cechuje osoby, które potrafią zachęcić innych do wspólnego działania, zbliżają ich do siebie nawzajem.
- Indywidualizacja to cecha tych, którzy wnikliwie przyglądają się różnicom między ludźmi i którzy w każdym starają się dostrzec cechy pozytywne i negatywne.
- Zbieranie to cecha dominująca u osób uwielbiających tworzenie kolekcji i zbieranie rzeczy pamiątkowych lub takich, które “mogą się kiedyś przydać”.
- Intelektualizm cechuje ludzi obserwujących i badających własne przeżycia psychiczne, lubiących rozwiązywać zagadki i starających się zrozumieć emocje.
- Uczenie się to cecha zauważalna u osób, które lubią przyswajać wiedzę i nowe umiejętności, często uczestniczą w szkoleniach i wykładach oraz różnego rodzaju konkursach
- Maksymalizm dominuje u osób, które czerpią satysfakcję z ciągłego podnoszenia poprzeczki wyżej i wyżej, nie chcąc pozostać na poziomie przeciętności
- Optymizm to oczywiście cecha osób skupiających się na pozytywnych stronach życia
- Bliskość cechuje ludzi, dla których ważne są trwałe i pełne zaufania relacje, zarówno w rodzinie, jak i w pracy i wśród znajomych.
- Odpowiedzialność to cecha tych, którzy doprowadzają sprawy do końca, trzymając się zasad. Ludzie odpowiedzialni są sumienni i niezawodni.
- Naprawianie to cecha osób, które czerpią przyjemność z usprawniania i ożywiania nienajlepiej funkcjonujących rzeczy, relacji czy organizacji.
- Wiara w siebie to cecha ludzi, którzy lubią podejmować własne decyzje nie bojąc się ryzyka, ponieważ są przekonani o swoich umiejętnościach.
- Poważanie cechuje osoby, które potrzebują być zauważone i usłyszane, chcą być kimś wyjątkowym i wyróżnić się na tle innych.
- Planowanie, strategiczność dominuje u osób, które potrafią przewidzieć różne konsekwencje podejmowanych decyzji, dzięki czemu umieją zaplanować i prowadzić nawet trudne i długie projekty.
- Czar to inaczej wdzięk i urok osobisty. Dzięki niemu osoby, u których dominuje ta cecha, mają łatwość w poznawaniu nowych ludzi i nawiązywania kontaktów.