Nasze projekty

„Święta Ziemia…”, czyli Izrael i Palestyna, jakich nie znamy

"O Ziemi Świętej prawie wszystko napisano. Moja książka nie jest przewodnikiem po tej ziemi i jej kamieniach, ale książką o niezwykłych historiach zamieszkujących ją ludzi" - podkreślił Marcin Gutowski, reporter programu III Polskiego Radia. Dzisiaj w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie odbyła się prezentacja jego książki pt. "Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny"

Reklama

"O Ziemi Świętej prawie wszystko napisano. Moja książka nie jest przewodnikiem po tej ziemi i jej kamieniach. W tej książce mnie nie ma ale są ludzie, którzy tę ziemię zamieszkują. To nie jest moja książka ale ich. Oddałem im głos, a ja tylko te głosy spisałem i powstała mozaika głosów tej ziemi. Nie chciałem, aby książka kojarzyła się od razu z pielgrzymkami i innymi miejscami tłumnie odwiedzanymi" – powiedział Gutowski i dodał: "Oczywiście absolutnie nie można odejść od religijnego kontekstu, który jest związany z tą częścią ziemskiego globu".

 

Książka jest owocem kilkunastu różnorakich wizyt w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. "Jest to o wiele bardziej ciekawe miejsce od tego, co możemy na jego temat przeczytać w przewodnikach, w analizach politycznych, religijnych, archeologicznych innych. Mieszkańcy tej ziemi opowiadają często niespotykane historie" – zaznaczył autor.

Reklama

 

Dla Gutowskiego książka jest wyrazem jego fascynacji, a nawet, jak wyznał, "choroby, z której stara się wyleczyć". – Ciągnie mnie do Ziemi Świętej jak do "kochanki". Dzieje się tak dlatego, że jest to ziemia obiecana dla reportera. Jej złożoność, niezwykłość ludzkich historii, którzy tam żyją i wszelkie konteksty społeczne, polityczne i inne po prostu wciągają. Miejsca te wzbudzają wiele emocji i namiętności. O Świętej Ziemi, Jerozolimie, Galilei słyszymy od dzieciństwa i te różne archetypy się w nas zapisują a później odżywają" – wyznał. Podczas prezentacji zachęcał do indywidualnego odwiedzania Ziemi Świętej.


Reklama

 

Każdy z bohaterów tej książki opowiada o swoim zwykłym życiu w niezwykłym miejscu.
 

Marcin Gutowski zabiera nas w fascynującą podróż – od roztańczonego Tel Awiwu, przez rozmodloną Jerozolimę aż po niemal zrównane z ziemią, otoczone murem arabskie wioski.

Reklama

 

Ich historie układają się w epicką opowieść o nieustannym balansowaniu na krawędzi, o wielkich namiętnościach i całkiem zwyczajnych marzeniach o spokojnym życiu. Dopiero patrząc na Ziemię Świętą oczami jej mieszkańców, można naprawdę zrozumieć jej paradoksy i docenić jej piękno.

 

>>> KUP KSIĄŻKĘ "Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny" <<<


 

Pytany o obecność polskich Żydów we współczesnej historii Izraela Gutowski powiedział, że o naszym kraju wielu jego mieszkańców sporo wie. "Jest to wiedza kształtowana oczywiście przez pryzmat własnej historii. Dla większości Izraelczyków Polska wiąże się z Holokaustem. Nadal w Izraelu żyje dużo osób o polskich korzeniach i tych, którzy tam przyjechali po II wojnie światowej czy po 1968 r. Ale większość z nich nie patrzy na Polskę przez stereotypy" – zastrzegł.

 

"Nie chciałem pisać o ekstremach, wojnie, nienawiści ale o zwykłym życiu i niezwykłych historiach zwykłych ludzi, Izraelczyków, Palestyńczyków i innych nacji" – powiedział.

 

Gutowski mówił o emigracji chrześcijan Arabów, których nazywa "najpiękniejszą cząstką Świętej Ziemi". "Nikt się z nimi nie liczy, nie mają prawie nic do powiedzenia a charakteryzują się w większości wielką szlachetnością" – zaznaczył.

 

Na pytanie, czy widzi szanse na rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego powiedział: "Odpowiedź na to pytanie będzie mógł dać tylko przyszły laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Jak na razie nie ma rozwiązania dla obecnej sytuacji. Po ludzku patrząc może być tylko gorzej".

 

Zapewnił, że ma zamiar kontynuować swój " izraelsko-palestyński epos".

 

W swojej książce Gutowski narracje oddaje bohaterom książki – Żydom, Palestyńczykom, Beduinom, którzy opowiadają o swoim "zwykłym życiu w tym niezwykłym miejscu na ziemi". Stara się być "stendhalowskim lustrem" przechadzającym się po gościńcach Ziemi Świętej. Nie daje uczonych analiz o tym, co tam się dzieje, ale niezwykle subiektywnym i sugestywnym głosem jej mieszkańców, obiektywnie, snuje epicką opowieść o ich niekiedy dramatycznym życiu, nieustannym balansowaniu na krawędzi, wielkich namiętnościach i całkiem zwyczajnych marzeniach o spokojnym życiu na ziemi od Tel Awiwu, Strefy Gazy przez Jerozolimę po Zachodni Brzeg. Mamy w książce fascynujące historie ludzi splecionych nie tylko nienawiścią ale i przyjaźnią.

 

Fragmenty książki czytali aktorzy: Marzanna Graf i Aleksander Mikołajczak.

 

Marcin Gutowski z Programem III Polskiego Radia jest związany od 2006 roku. Przygotowywał oraz prowadził audycję "Pępek świata" oraz specjalny, jubileuszowy program z okazji 50. urodzin Programu Trzeciego – "Trójka z dżemem – palce lizać!", z którego materiały później spisał i wydał w 2012 r. w postaci książki pod tym samym tytułem.

 

Obecnie przygotowuje oraz prowadzi audycję "Znaki zapytania". Przygotowuje także materiały reporterskie do audycji: "Zapraszamy do Trójki".

 


tom (KAI) / Warszawa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę