Nasze projekty
Dorota Paciorek

Nie jedz, nie módl się, nie kochaj

Czyli 7 skutecznych sposobów jak zepsuć sobie wakacje.

Reklama

1. ŚPIJ DO POŁUDNIA

Na pierwszy rzut oka założenie z Księgi Przysłów wydaje się dość atrakcyjne: „Trochę snu i trochę drzemania, trochę założenia rąk, aby zasnąć” (Prz 6,10). W wakacje nie namawiamy do podejmowania dodatkowej pracy, odbywania zaległych praktyk i rozpoczynania wytrwałej nauki do egzaminów wstępnych czy poprawek w kampanii wrześniowej – a jeśli od tego zależy twój los, nie warto przesypiać życia. Bo jak czytamy dalej: „przyjdzie na ciebie nędza jak włóczęga i niedostatek – jak biedak żebrzący”.

Nie jedz, nie módl się, nie kochaj

Reklama
Reklama

2. PIJ

Nieważne co się pije, ważne by sponiewierało? Cóż, „spragniony podróżny otwiera usta i pije każdą wodę, która jest blisko” (Syr 26,12). Biblia nie wspomina, co dzieje się dalej z twoją dwunastnicą, ale apelujemy – uważaj co, gdzie i ile pijesz, bo biegunka to jedna z najmniej dotkliwych dolegliwości, która może się tobie przytrafić.

Nie jedz, nie módl się, nie kochaj

Reklama
Reklama

3. NIE JEDZ

Jeżeli wakacyjne lenistwo przełożysz także na omijanie posiłków i zapychanie brzuszka śmieciowym żarełkiem, wiedz, że szatan jest blisko. Już patriarchowie ostrzegali nas, by nie jeść nic obrzydliwego (Pwt 14,3). Wykorzystaj więc sezon ogórkowy na podreperowanie diety i jak radzi Księga Przysłów, zrób przetwory: „Bądź mądry, leniwcze: w lecie gromadź swą żywność i zbieraj swój pokarm we żniwa” (Przy 6,6).

Nie jedz, nie módl się, nie kochaj

Reklama

4. NIE MÓDL SIĘ (NIE KOCHAJ)

Skoro modlitwa wypływa z miłości, a nie z obowiązku, trochę absurdalnym wydaje się pomysł, by zrezygnować z niej w czasie urlopu. A jednak niektórym, na drugim końcu świata, daleko od swojej parafii i w nieznanym języku, nawet Eucharystia może wydać się czczą gadaniną. Nic bardziej mylnego. Życzysz sobie pomyślności? Módl się i kochaj. Dowód? „Starajcie się o pomyślność kraju, do którego was zesłałem. Módlcie się do Pana za niego, bo od jego pomyślności zależy wasza pomyślność” (Jr 29,7).

Nie jedz, nie módl się, nie kochajfot. Beck Gusler

5. IDŹ DO WRÓŻKI

Propozycja nie do odrzucenia? Odrzuć ją! Zwłaszcza podczas orientalnej podróży! I nie tylko dlatego, że Biblia zakazuje zwracana się do wywołujących duchu czy wróżbitów (Kpł 19,31), ani że wakacyjna wróżka wyjawi niespodziankę, którą w tej wakacje przygotował dla ciebie Pan. Konsekwencje zaproszenia duchów do współpracy mogą się okazać o wiele gorsze, niż to co w wolnym tłumaczeniu Tysiąclatka określa jako „splugawienie się”.

6. ZRÓB SOBIE TATUAŻ

Spontaniczna decyzja, nieraz boli przez całe życie. A na pewno do czasu zagojenia się rany. Nawet jeśli ślub trzeźwości nie był twoim zamiarem, z pewnością po zrobieniu tatuażu na kilka tygodni będziesz musiał zrezygnować z wszelkich trunków alkoholowych, jak również z uprawiania sportów, korzystania z kąpieli (nawet w wannie), a także opalania się. Może dlatego w Biblii znalazła się rada: „Nie będziecie się tatuować” (Kpł 19,28).

Nie jedz, nie módl się, nie kochaj

7. NIE MYŚL

Zgubiłeś paszport? Wybrałeś urlop z biurem podroży, które zbankrutowało? Na imprezie otwierającej lato złamałeś nogę? Cóż… „Kto zbacza z drogi rozwagi, odpocznie w towarzystwie cieni” (Prz 21,16). Innymi słowy, bądź rozważny, bo w te wakacje pogoda będzie do bani.

Nie jedz, nie módl się, nie kochaj

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite