fot. TV Kraków/ YouTube.com, Łukasz Sośniak/Twitter.com, Hanna Staszewska/Twitter.com

Najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe

Tradycja sporządzania szopek bożonarodzeniowych jest nam doskonale znana. W każdym kościele widzimy Jezusa w żłobie w towarzystwie Józefa, Maryi i wszystkich bohaterów nocy w betlejemskiej stajence. Zobaczcie najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe!

Reklama

Tradycja szopek bożonarodzeniowych swój początek ma dokładnie 23 grudnia 1223 r. Wtedy to św. Franciszek z Asyżu zorganizował w grocie nieopodal miejscowości Greccio pierwszą szopkę, przedstawiającą stajenkę betlejemską w naturalnej skali. W inscenizacji wzięli udział ludzie, ale także żywe zwierzęta.

Celem zbudowania szopki było przybliżenie wiernym w najprostszy sposób biblijnej historii narodzin Jezusa Chrystusa. Wydarzenie to szybko przerodziło się w tradycję, a następnie podbijało inne miejsca, na całym świecie.

Do dziś stawiamy szopki w swoich mieszkaniach, w kościołach… Jednak rzadko przypominają one tę, w której narodził się Jezus. Coraz częściej szopki nawiązują do lokalnych tradycji, do kultury. Poznajcie najpiękniejsze, a zarazem najciekawsze bożonarodzeniowe szopki.

Reklama
Reklama

Szopka w Watykanie

Co roku, według tradycji na Placu św. Piotra w Rzymie staje choinka. Budzi ona ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców Watykanu, a także wśród turystów. Jednak ich największą uwagę przykuwa szopka bożonarodzeniowa, która każdego roku nabiera innych, niepowtarzalnych kształtów. Zresztą zwyczaj ten wprowadził w 1982 r. sam św. Jan Paweł II.

Od niedawna szopki na Placu św. Piotra nie można odczytywać jedynie jako symbol Bożego Narodzenia. Za postaciami umieszonymi w szopce stoi określone przesłanie. W 2020 r. w Watykanie została postawiona szopka, która budziła szereg kontrowersji, była wręcz kosmiczna. Miała być ona znakiem „nadziei i ufności” w trudnym czasie pandemii COVID-19. W tym roku natomiast możemy podziwiać stajenkę z motywem peruwiańskim.

Szopka Neapolitańska

Szopka w Neapolu to jedna z najbardziej popularnych na całym świecie. Składa się ona z dwóch części – pierwsza przedstawia bohaterów biblijnej historii Narodzenia Pańskiego, natomiast w drugiej znajdują się: gospoda, objawienie oraz ryneczek. Całość właściwie nie rozgrywa się w Betlejem, ale w górskim, nieco zimowym krajobrazie. W Szopce poza tradycyjnymi postaciami można znaleźć także: żebraka, kulawego człowieka, niewidomego, czy Cygankę.

Szopka stała się tak popularna, że na stałe weszła do neapolitańskiej tradycji. Turyści w Neapolu bardzo chętnie zdobywają figurki wykonane przez neapolitańskich rzemieślników. Co ciekawe, na tamtejszych ryneczkach spotkać można figurki z podobiznami nie tylko świętych, ale celebrytów, polityków, czy postaci historycznych.

Szopka Neapolitańska, fot. Wikimedia

Krakowskie szopki

W Polsce niezwykłą popolarnością cieszą się krakowskie szopki, które powstają z różnorakich materiałów. Nawiązują one do krakowskiej architektury – pojawiają się tam wieże, strzeliste konstrukcje i piękne witraże.

Reklama

Historia krakowskiej szopki sięga XIX wieku, a pomysł na jej zapoczątkowanie wziął się z tego, aby opowieść biblijną przedstawić w taki sposób, by Chrystus przyszedł na świat w godnych warunkach. Zatem na krakowskim Rynku nie zobaczymy tradycyjnej stajenki, ale piękne, kolorowe budowle. Pierwszy konkurs na najpiękniejszą, krakowską szopkę odbył się w 1937 r.

Szopka z klocków lego

Jeśli chodzi o niekonwencjonalne szopki bożonarodzeniowe, to prym w tej dziedzinie wiodą te, wykonane z klocków. Wykonywane przez dzieci stają się doskonałym pretekstem, by opowiedzieć im o historii Bożego Narodzenia. Dzięki klockom będą one miały możliwość zadawać pytania i w pełni uczestniczyć w przygotowaniu niekonwencjonalnej stajenki.

Okazuje się, że niektórzy sympatycy klocków lego podejmują wyzwanie, by z tego materiału wykonać prawdziwe dzieło sakralnej sztuki. Pomysł ten spodobał się przedsiębiorstwom tworzącym klocki i na rynek wypuściły specjalne zestawy, które ułatwią zarówno dzieciakom, jak i ich rodzicom sprawę układania bożonarodzeniowej stajenki.

Trzeba przyznać, że dzięki dziecięcej radości z oglądania i tworzenia szopki z klocków lego – tego typu stajenkę śmiało można nazwać jedną z najpiękniejszych.

Żywa szopka

Do dziś dzień w wielu miastach w Polsce i na świecie, stają szopki, w których najważniejszym aspektem jest faktyczny udział ludzi i zwierząt. Ludzie przebierają się za biblijne postaci uczestniczące w historii Bożego Narodzenia, a zwierzęta robią doskonałe tło. Trzeba przyznać, że taka stajenka łudząco może przypominać tę, w której zatrzymali się Maryja z Józefem.

Rzadziej spotyka się jednak tego typu formy między innymi ze względu na fakt, że odwiedzanie zwierząt przez duże grupy widzów budzi ich lęk i niepotrzebny stres. Natomiast nie ulega wątpliwościom, że żywe szopki to prawdziwe widowisko. Często ich miejsce zajmują ruchome stajenki.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę