Nasze projekty

Wierni mogą już oglądać bożonarodzeniową szopkę i choinkę w Watykanie

W Watykanie zainaugurowano bożonarodzeniową szopkę i choinkę. Wierni mogą je oglądać na placu św. Piotra do 10 stycznia, czyli Niedzieli Chrztu Pańskiego.

Gubernatorat Państwa Watykańskiego podkreślił, że „w tym roku jeszcze bardziej niż zwykle, wyposażenie tradycyjnej przestrzeni poświęconej Bożemu Narodzeniu na placu św. Piotra będzie dla całego świata znakiem nadziei i ufności”, wyrażając to, że „Jezus przychodzi do swego ludu, aby go zbawić i pocieszyć”. Jest to „ważne przesłanie w tym trudnym czasie kryzysu sanitarnego związanego z COVID-19”.

Inauguracji watykańskiej szopki oraz choinki przewodniczyli kard. Giuseppe Bertello i bp Fernando Vérgez Alzaga, odpowiednio: przewodniczący i sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Miasta Watykańskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. delegacje z regionów, które ofiarowały tegoroczne symbole Bożego Narodzenia: miasta i gminy Kočevje w Słowenii, która podarowała trzydziestometrowy świerk oraz z miejscowości Castelli w prowincji Teramo we włoskiej Abruzji, skąd pochodzi ceramiczna szopka.

Ceramiczna szopka i 30-metrowy świerk

Reklama

Szopka z Castelli składa się z ceramicznych figur większych niż naturalne postaci ludzkie. Jest ona nie tylko symbolem kultury regionu Abruzja, lecz także dziełem sztuki współczesnej, mającej jednak swe korzenie w tradycyjnej obróbce ceramiki właściwej dla Castelli. Figury są dziełem uczniów i nauczycieli dawnego Instytutu Sztuki „F.A. Grue”, obecnie państwowego liceum artystycznego designu. W latach 1965-1975 tematyka bożonarodzeniowa była elementem nauczania w Instytucie.

Na placu św. Piotra zostały pokazane jedynie niektóre figury z kolekcji liczącej 54 sztuki. Przedstawiają one scenę narodzenia Pana Jezusa, a ponad Świętą Rodziną – Anioła z rozpostartymi skrzydłami, który ją chroni. Nie zabrakło też Trzech Króli, dudziarza, pasterki z dzbanem, grajka na fletni Pana, a nawet dziewczynki z lalką. Figury są zbudowane z pierścieniowych modułów, nałożonych na siebie i tworzących cylindryczne popiersia. W szopce można odnaleźć nawiązania do sztuki starożytnej, greckiej i sumeryjskiej, a także do rzeźby starożytnego Egiptu. Po raz pierwszy była ona publicznie wystawiana w 1965 r. przed kościołem w Castelli, następnie w 1970 r. w Halach Trajana w Rzymie, a kilka lat później w Jerozolimie, Betlejem i Tel Awiwie.

Z kolei świerk z Kočevja nad rzeką Rinža pochodzi regionu, w którym lasy zajmują 90 proc. terytorium. Przyroda uchodzi tam za najmniej dotkniętą ręką człowieka. Drzewo podarowane papieżowi rosło w pobliżu wsi Kočevska Reka. Mierzy 30 metrów i waży 7 ton.

Reklama

Choinka i szopka pozostaną na placu św. Piotra do końca liturgicznego okresu Bożego Narodzenia, czyli do Niedzieli Chrztu Pańskiego 10 stycznia 2021 roku.

ZOBACZ TEŻ: Orszak Trzech Króli. Cztery specjalne formy świętowania

Reklama

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę