Orszak Trzech Króli. Cztery specjalne formy świętowania

Zamiast tradycyjnego Orszaku Trzech Króli na ulicach miast, Fundacja proponuje 4 formy świętowania: mini Orszak, Spacer Orszakowy, Święty Wieczór Orszaku Kolęd i Orszakowy Challenge Kolędowy.

Źródło: Episkopat.pl/CC BY-NC-SA 2.0

Ze względu na pandemię Covid 19 – Orszaki Trzech Króli organizowane od lat w uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifanii) na ulicach miast, będą musiały przyjąć nieco inną formę.

Pierwszym z nich jest „Mini Orszak”, który jest kolędowaniem połączonym z występem jasełkowym czy koncertowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną czy wędrowania do szopki. Może się odbywać w parafiach, domach kultury, szkołach, na ulicy, itp. w taki sposób, który szanuje prawo i zapewnia bezpieczeństwo sanitarne osób uczestniczących, czyli w małych grupach z odpowiednim odstępem, i innymi zabezpieczeniami. W tej chwili rozesłaliśmy już pakiety z koronami i śpiewnikami do prawie 2,5 tysiąca punktów w Polsce. To nie tylko parafie, To też domy kultury, koła gospodyń wiejskich, inne lokalne instytucje, które organizują orszaki – mówi nam Piotr Giertych, przewodniczący rady fundacji.

Reklama
Reklama

Chcemy zaznaczyć ten dzień, nie chcemy, żeby ludzie zapomnieli, że to jest wielkie święto chrześcijańskie – dodaje.

Drugim wariantem jest „Święty Wieczór”. To spotkanie kolędowe, które odbywa się w wieczór poprzedzający Święto Objawienia Pańskiego. Fundacja proponuje śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym i wraz ze znajomymi. O ile sytuacja epidemiczna nam pozwoli chcemy, aby odbyło się wiele takich wieczorów w różnych parafiach, domach kultury, szkołach.

Spacer i challenge

Trzecim pomysłem jest „Spacer Orszakowy”. To rodzinna gra polegająca na przejściu trasy dotychczasowego Orszaku ulicami miejscowości w celu przeżycia wydarzenia w inny sposób. Tras Orszaku może być więcej jeśli organizator sobie życzy. Fundacja przygotuje dziewięć różnych wzorów plansz i plakatów. Taki spacer będzie zorganizowany w Warszawie, ale może też się odbyć w innych miejscach Polski. Organizatorzy mogą sobie pobrać z naszej strony pliki z planszami i plakatami, które trzeba powiesić na trasie i oni mogą sobie zorganizować w swojej miejscowości swój spacer – dodaje organizator.

Reklama
Reklama

Czwartym pomysłem jest „Orszakowy Challenge Kolędowy”. W nagraniu wykonania kolędy powinny wystąpić minimum dwie osoby. Można też nominować kolejne grupy, parafie i rodziny. Z tym zadaniem jest też związany dodatkowy konkurs. Ci, którzy nagrają taką kolędę i wyślą go do nas, to my po wstępnej weryfikacji wstawimy do internetu. Tam będzie głosowanie, które wykonanie jest najlepsze. Najlepsze trzy będą pokazane w telewizji – mówi Giertych.

Organizatorzy zaznaczają też, że wykonawcy najlepszej kolędy dostaną dodatkową nagrodę.

Wszystkie materiały i informacje są dostępne na stronie organizatorów orszak.org.

Reklama

SPRAWDŹ: Franciszek: Mały i bezradny Jezus jest znakiem, który Bóg daje światu

Arkadiusz Grochot/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę