Nasze projekty

Franciszek: Mały i bezradny Jezus jest znakiem, który Bóg daje światu

“To Boże Narodzenie, pośród cierpienia pandemii, Jezus, mały i bezradny, jest "znakiem", który Bóg daje światu" - mówił papież Franciszek podczas piątkowego spotkania z ofiarodawcami szopki i choinki, ustawionymi w tym roku na Placu Świętego Piotra. “Święta Bożego Narodzenia przypominają nam, że Jezus jest naszym pokojem, naszą radością, naszą siłą, naszym pocieszeniem. Jednak by przyjąć te dary łaski, powinniśmy stać się mali, ubodzy i pokorni, niczym postaci z szopki.”

Reklama

Ojciec Święty spotkał się we włoskiej Abruzji z ofiarodawcami tegorocznych szopki i świerku, ustawionych na Placu Świętego Piotra. Goście zaprezentowali papieżowi przekazane do Watykanu dary, a on w krótkim przemówieniu przypomniał o symbolice tych – jak sam określił – „bożonarodzeniowych ikon”.

Jak podkreślił, w tym roku te dwa elementy są znakiem nadziei dla Rzymian i mogących podziwiać je pielgrzymów, jak jeszcze nigdy do tej pory. Te symbole tworzą świąteczny klimat, który sprzyja przeżywania tajemnicy narodzin z wiarą.

Franciszek zwrócił także uwagę na olbrzymią pokorę Świętej Rodziny: “W szopce wszystko mówi o „dobrym” ubóstwie, o ubóstwie ewangelicznym, które czyni nas błogosławionymi: kiedy kontemplujemy Najświętszą Rodzinę i różne postaci, pociąga nas ich rozbrajająca pokora. Matka Boża i św. Józef przybyli z Nazaretu aż do Betlejem. Nie było dla nich miejsca, nawet pokoiku. Maryja słucha, obserwuje i zachowuje wszystko w swoim sercu. Józef szuka miejsca, które mógłby przystosować dla niej i Dzieciątka, które za chwilę się narodzi. Pasterze są czynnie obecni zarówno w szopce, jak też w Ewangelii. Żyją pod gołym niebem. Czuwają. Do nich jest skierowane zwiastowanie Aniołów, a oni prędko wyruszają, by szukać Zbawiciela, który się narodził.”

Reklama
Reklama

Tegoroczna monumentalna szopka ceramiczna pochodzi z miejscowości Castelli w prowincji Teramo we włoskiej Abruzji, natomiast trzydziestometrowy świerk przywieziono z okolic Kočevje w Słowenii. Oficjalna inauguracja obu symboli Bożego Narodzenia odbędzie się dziś o godz. 17.00 na Placu Świętego Piotra.

PRZECZYTAJ: Papież pobłogosławi figurki Dzieciątka Jezus

np/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite